Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Most akkor mikor is kezdődik...

Most akkor mikor is kezdődik az új évtized?

Figyelt kérdés

Sokat hallom, hogy 2020-al új évtized kezdődik.

De biztos, hogy így van?


Miért rémlik vmi olyan, hogy az új évtized az 2021ben kezdődik?


2019. dec. 27. 00:26
 1/8 anonim ***** válasza:
69%
2021-ben.
2019. dec. 27. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

2021. január 1., 0:00.

Hogy miért?

Melyik volt a legelső év az időszámításban? Nem a nulla, hanem az egy. Akkor az első évtized, azaz az első 10 év mikor telt le? Nem 9. december 32-én, hanem 10. december 31-én.

Mint ahogy az évezred is 2001. január 1-én kezdődött. Persze, a reklámipar lecsapott a lehetőségre, és 2000. január 1-én is mindenki az új évezredet ünnepelte, tök lényegtelen, hogy nem is akkor volt.

2019. dec. 27. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezt ugyanúgy nem szokták érteni az emberek, mint azt idősebb korban, hogy mielőtt betölti valamelyik életévét, abban az életévében van és nem annyi éves.

Zavaró azonban hogy a nulla miatt minden 10. év a következő számjeggyel indul. A nulla ugyan a védikus kultúra zseniális találmánya volt, de ez a része zavarba ejtő valóban.

2019. dec. 27. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Hát igen. Akkor jól tudtam...


És most mindenki, úgy lesz, hogy HÚÚÚÚÚÚÚÚÚ most már nem "kétezertizen…", hanem "kétezerhúsz..."


Így aztán ez nagyobb szenzáció, mint hogy igazából csak jövő ilyenkor készülhetünk az új évtizedre. Szerintem akkor meg már a kutya nem fogja nagy dolognak tartani, meg foglalkozni vele, hogy új évtized..


Sajnos a 2020-al kezdődő dátum meg az új évtized nem egy dolog. Így zavaró és elég fura. És jövőre értelmét veszti az "új évtized" szlogen

2019. dec. 27. 01:45
 5/8 anonim ***** válasza:
Ahogy a #2-es is írta, ettől a többség és a hagyomány még úgy adja, hogy 2000-ben ünnepeltük a milleniumot és 2020-ban fogjuk az új évtizedet.
2019. dec. 27. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Azért van ez a megtévesztő kényelmetlenség, mert a történészi időszámítás egy „hibás” számsor, nincs 0. év.


Így az első évtized nem 0., 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. évekből, és a második évtized nem 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19. évekből, és a harmadik évtized nem 20., 21., 22., 23., 24., 25. 26., 27., 28., 29. évekből áll.

Ugyanígy van az évszázadokkal, évezredekkel is.

Mindig van egy kakukktojás a szakasz végén, amikor az évszám tízes- (az évtizednél), százas- (az évszázadnál), ezres- (az évezrednél) számjegye eltér az előtte levő többi évétől, ami ugyanabban a szakaszban (ugyanabban az évtizedben, évszázadban, évezredben) van.


A természettudományokban, így a csillagászatban, ez a folytonossági hiány már gondot okozna; ezért ott van 0. év. (Ez a történészek szerinti i. sz. 1. évvel esik egybe.)


Nyilván az emberek általánosságban a történészi időszámítást használják, eszerinti évszámozás van a naptárakban, dátumokban.


A # 3-as válasz (2019-12-27 01:16) első mondata mutatja a lényeget.

Az i. sz. az Jézus Krisztus életének kezdete szerinti (ezért is van Krisztus előtti, és Krisztus utáni megnevezés, és Kr. e. és Kr. u. jelölés); és bizony az ember születésétől az első évfordulóig első éves; de még nem egy éves; aztán az első születésnapi évfordulójától második éves, de még nem két éves stb. Hiányzik a nulladik év.

Persze, az emberi életében nem hiányzik, mert nem volt születése előtti ideje.


De a történelemnek jócskán van Krisztus születése előtti ideje; az emberi történelemnek is.

És a 0. év hiánya más problémát is okoz, nemcsak az évtized, évszázad, évezred első évének könnyű és általános elvétését.

A történészek szerint, i. sz. 1. év (amit előjeles számmal +1-nek lehet írni) előtt i. e. 1. év volt (amit előjeles számmal -1-nek lehet írni).

Emiatt hiba adódik olyan időtartam számításnál, aminek a kezdete i. e. évben volt, és a vége i. sz. évben van.

Hány év telt el 2009. május 6-tól 2012. május 6-ig? 2012-2009 = 3.

Hány év telt el i. e. 418. május 6-tól i. e. 415. május 6-ig? (-415)-(-418) = (-415)+418 = 3.

Hány év telt el i. e. 1. május 6-tól i. sz. 3. május 6-ig? 3 -(-1) = 3+1 = 4 számolás szerint, de a 0. év hiánya miatt ez hibás. Ugyanis i. sz. 1. május 6-ig 1 év, i. sz. 2. május 6-ig 2 év, i. sz. 3. május 6-ig 3 év telt el.

2019. dec. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6 levezetése, igényessége példa értékű.

#3-as vagyok, egy ebből a szempontból nem annyira lényeges, de történettudományi szempontból igen, probléma van a keresztény időszámítással. Dionysiusz Exiguusz szerzetes számította ki 525-ben Krisztus születésének időpontját egyházi megbízással, azonban ez pontatlan. Jézusnak az Újszövetségben i.e. 4 előtt élnie kellett, mivel a történelmi dokumentumokkal igazoltan létező király Heródes ekkor hal meg, viszont az újszülött gyilkosságokat ő rendelte el.

Különböző csillagászati együttállások, stb., amit itt most nem taglalok részletesen alapján Jézus születése i.e. 7-4 között történt. Az egyház is elismeri a számítási hibát, de nem változtattak már a sok évszázados datálás miatt.

Már-ki

2019. dec. 29. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Ki hogy értelmezi. Nekem ha mondjuk van a 16. születésnapom én akkor sem azt mondom hogy a 17. életévemet töltöm, hanem hogy a 16.-at. Meg ugye van a csillagászati évszakok is. Azokat sem tartom be. Nekem dec. 1-től van tél és kész. Ez az egész egyénfüggő.


Amúgy búék.

2020. jan. 1. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!