Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Gépjámű tulajdonos váltás...

Gépjámű tulajdonos váltás ügyemenete?

Figyelt kérdés
Egyik ismerősömtől megvettem a régi autóját és sajnos a mostani helyzet miatt nem tudunk találkozni, mert ő most külföldön van és nem tud visszajönni egy hamar. Az lenne a kérdés, hogy hogyan tudnánk elintézni neten anélkül, hogy neki személyesen kell megtennie? Az is jó, ha csak én intézkednék. Ez azért fontos, mert neki le fog járni a biztosítása. A gépjárművön van még díjelmaradása, de ezt majd elv. ő intézi, nem tudom hogy így engem mennyire érint (abból a szempontból, hogy az ő díjelmaradása rám hárul e).

2020. jún. 12. 17:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is adásvételi szerződést kell kötni. Enélkül eszedbe ne jusson autót venni. Pláne, hogy ezt is kérni fogják átíráskor.

A biztosítást abban a pillanatban, hogy megtörtént az adásvételi megkötése, jelezheti is a korábbi tulajdonos, hogy eladtam az autót, azzal a nappal, hogy ő már nem tulajdonos, kéri a biztosítás megszűnését. Nyilván majd ő elintézi a hátralékot a saját biztosítójával. Neked az autóra új biztosítást kell kötnöd.

Aztán eredetvizsgára el kell vinned az autót. Ha megvan mindez, mehetsz az okmányirodába átíratni a nevedre.

2020. jún. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha megvetted, az csak úgy lehetséges, hogy kitöltöttétek az adás-vételi szerződést. Enélkül csak fizettél neki. Ha azt sem, akkor nem tudom mit jelent az, hogy megvetted?

Az adás-vételi szerződést 4 példányban kellett készíteni, 2 példány az eladóé, 2 példány a vevőé. Két tanúnak kell írásban bizonyítani a szerződés valódiságát. Az eladónak, vevőnek és tanúknak is alá kell írniuk a szerződést; felhatalmazott nem teheti.

Az eladónak 8 napon belül kell bejelentenie az eladást, a vevőnek 15 napon belül; az illetőnél levő 2 példányból 1 a kormányablakban, okmányirodában marad. A bejelentés postai úton is megtehető. Ha az eladó nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségének, amiatt nem indul eljárás. Ha a vevő nem tesz eleget időben a bejelentésnek, akkor ellene eljárás indul; hiszen az illeték megfizetésének elmaradása bevételkiesés az államnak; a NAV-hoz kerül behajtásra, és bírsággal is megfejelik a pénzt. Persze, a mulasztó vevő ellen csak akkor indulhat eljárás, ha az eladó megteszi a bejelentést és így a hatóság tudomására jut a tulajdonosváltás. Ha csak a vevő tesz bejelentést (elvégzi az átíratást), akkor az eladó bejelentése okafogyottá válik; csak saját érdekében kell leget tenni a bejelentési kötelezettségének, hogy védje magát, ha a vevő nem végezné el az átíratást.

Az eladó kötelező gépjármű-felelősségbiztosításához semmi köze sincs a vevőnek. Ha elmaradása van, azt nála tartják nyilván, tőle követelhetik.

(Szokás, de értelmetlen dolog, az első válaszban szereplő „Aztán eredetvizsgára el kell vinned az autót”; mármint, vevőként. A vizsgálat pontos megnevezése: előzetes eredetiségvizsgálat. A jogalkotó abból a célból hozta létre, hogy az eladó ezzel bizonyítsa a vevő számára, hogy ilyen szempontból rendben van az autó. Ha nincs rendben, akkor a vevő mit kezd vele? Például, mint szokás, megkérdezi a GYK-n, hogy most mit csináljon, mert így nem írják át az autót, az eladót nem éri el, illetve, az eladót nem érdekli az ügy. )

2020. jún. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!