Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Pontosan mit kérdez ez a...

Gimbal0718 kérdése:

Pontosan mit kérdez ez a feladvány és mi a megoldás helyes értelmezése?

Figyelt kérdés

A kérdés a következőképpen szól: „Tegyük fel, hogy az ember pontosan két hétig bírja evés vagy alvás nélkül. Mit tennél kétheti éhezés és alvatlanság végén: ennél-e vagy aludnál?”


A megoldás elvileg ez:

„Mivel nem lehet egyszerre enni és aludni, az utolsó étkezés és az utolsó alvás óta eltelt idő szükségképpen különbözik. Azt kell tenned, amit két héttel ezelőtt legutóbb tettél. Ha megpróbáltatásaid előtt aludtál és utána ettél, akkor most először enned kell.”


Néhány problémám akadt a rejtvénnyel kapcsolatban.


„A” időpontban aludtam, „B” időpontban ettem utoljára. Nyilván ezek közül az egyik előbb történt, mint a másik. Tegyük fel, hogy „A” esemény ment végbe korábban. Ha „A” eseménytől számítjuk a 2 hetet, akkor enni ráérek később, tehát aludnom kell. Ha viszont „B” esemény után 2 héttel kell meghoznom a döntést, már több, mint 14 napja nem aludtam, ez pedig ellentmond a feladat szövegének.


Egy másik probléma, hogy a kétheti éhezés és alvatlanság vége nem ugyanaz az időpont.


Lehet, hogy csak én értettem félre a magyarázatot. Aki érti, mire gondolt a szerző, le tudja írni pontosan megfogalmazva?


Előre is köszönöm!



2020. júl. 19. 17:37
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem értetted félre, hibás a megoldás, amit leírtak.


Nyilvánvaló, amit előbb tettél, azzal kell kezdened, az idő limit miatt.


Viszont az ilyen logikai feladványok megfogalmazásánál mindig belecsempésznek a feladatba valami megtévesztő dolgot, hogy nehezítsék a megoldást.


Ha itt úgy írták volna, hogy heti váltásban, egyszer eszel a következő héten pedig alszol, akkor nem volna semmi probléma a megoldással, ami éppen soron következik, azt tennéd.

A trükk, hogy a leírásban úgy tettek, mintha pontosan egy időben fejezted volna be az evést és az alvást, és egyszerre indulna a kéthetes limit.


Aztán a megoldásban pont ennek az állításnak a cáfolatával kezdték, csak a sorrendet rosszul adták meg.


Ha szereted az ilyen feladványokat, adnék én is egy ilyet:)


" Egy férfi súlya 50 Kg, plusz a súlyának a fele. Milyen nehéz a férfi? "

2020. júl. 19. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy ennek a kérdésnek létezik matematikai levezetése is, én viszont inkább a sima logika felől közelíteném meg: ha az ember valóban 2 teljes hétig bírná evés nélkül, akkor ennek letelte után kockázatos lenne lefeküdni aludni, mert egy hosszúra nyúlt alvás közben álmában meghalhat. Mivel az evés (akár lehet ez 1 liter tej is, amelynek a megivása kb. másfél perc) jóval hamarabb lezavarható, ezután már nyugodtan lefekhet aludni, a gyomra nem lesz üres és akár 18-20 órát is alhat egyhuzamban.
2020. júl. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
#2: A laikus nyilván 75-öt mond, de ez beugratós, mert a súlya bármennyi lehet, amelyet elosztunk kettővel és hozzáadjuk az 50-et.
2020. júl. 19. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#2: A súly mértékegysége a Newton, ezért a kérdés értelmezhetetlen.


(Egyébként 100 kg.)

2020. júl. 19. 18:13
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Természetesen az utolsó feladványnál is igazad van, de ne légy ilyen szőröző :D


Azt, hogy valaki Newton-ban adta volna meg a testsúlyát, olyat még nem hallottam :D

2020. júl. 19. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A fogalmazás a lényeg, súly és tömeg között van különbség a fizikában a súlyt newtonnal adjuk meg és a tömeget kg-val, bár a hétköznapi életben sokszor a súlyt használják, ami hibás megfogalmazás ha egy például kilóval kifejezendő értékre gondolunk
2020. júl. 19. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!