Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen arányban fotózzak? 10*15

Soma9111 kérdése:

Milyen arányban fotózzak? 10*15

Figyelt kérdés

Van egy Samsung Galaxy A 750 Fn-es telefonom, (24MPX)-es, és nem soká megyek kirándulni, és jó' képeket szeretnék csinálni, de viszont lehet nyomtatnák majd ki belőle képeket, a régi hagyományos, 10*15 képméretbe. De nem tudom milyen képarányba készítsem el a képeket.

Van olyan, hogy 16:9,----> (HD és FHD), van olyan még, hogy teljes, 2224*1080, és végül 1:1

És ezen belül van még egy beállítási lehetőség maga a fényképező kijelzőn, pici ikonba, hogy arány: itt is van 3:4- 9:16- 1.1 - Teljes (full)

Utána jártam a 10*15-höz a 4:3 áll a legközelebb , de viszont a teljes az teljes képet csinál, és az átvetítve pl. nagy'tv-re, azt gondolom szebbet mutatna ott, de nem tudom, hogy nyomtatás szerint milyen lenne az.

Köszönöm a megértést!- elég kezdő vagyok e téren



2020. júl. 24. 21:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kirándulás előtt próbáld ki a következőt: csináld meg 16:9-ben a képeket, mert a legtöbb kijelzőhöz ez igazodik. Majd válogasd ki a képeket amit nyomatásra szánnál, és vágd ki belőlük a 10x15-ös arányt. Erre a lépésre minden nyomtatás előtt szükséged lesz, ha nem abban a képarányban vannak a képek, mint a nyomtatandó kép (a felbontás is számítani fog, minél nagyobb annál kevésbé lesz problémás a végeredmény). Ha megcsináltad 10x15-ös arányú kivágásokat, nagyjából látni fogod hogy a képnek mekkora része fog leesni és elveszni, illetve hogyan célszerű úgy komponálni majd élesben a képeket, hogy a kivágás ne érintse a kép fő részeit.


Lehetőségek szerint én mindenképpen a legnagyobb felbontást és legnagyobb képarányt állítanám be, mert a nagyobból bármikor lehet kisebbet csinálni. Kicsiből nagyot viszont csak két nagy hátránnyal: túlzott nagyítástól a kép minősége romlik, illetve kisebb arányból nagyobbat csak úgy tudsz csinálni ha sok része elveszik a képednek.

2020. júl. 24. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2020. júl. 24. 21:46
 3/7 anonim ***** válasza:

A 10x15-ös képek 2:3 méretarányúak.

Ha a készüléked ilyet nem kínál fel, akkor mindenképpen vágnod kell a képekből, akármilyet készítesz is.

Ebben az esetben az egyetlen ésszerű megoldás, hogy a teljes szenzort kihasználod, a teljes képet rögzíted, utómunka során pedig külön vágsz papírképnek, és külön - ha szükségesnek érzed - tévére valót.

Ellenkező esetben - mivel a szenzor nem teljes felületét rögzíted - mindenképp veszteséged lesz valamelyik méretarányban.

2020. júl. 25. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

ha ilyen igényeid/kérdéseid vannak, érdemes olyan kisebb fotólaborba vinni a képeket, ahol közvetlenül tudsz beszélni a laboránssal, aki csinálja a képeidet és akár mindjárt meg is tudja mutat i neked, hogyan fog kinézni a papíron, vagy netán kindjárt kijavítja (újat csinál), ha nem megfelelő lett elsőre.


papírkép készítésnél a legtöbb helyen a kép és a papír méretarányától függetlenül meg lehet adni, hogy fill vagy fít igazítással csinálják a képeket.

fill esetén a papírt kitölti a kép, ami nem fér rá, azt lehagyják róla, ilyenkor előfordulhat, hogy hasznos dolgok sérülnek, vesznek el - pl kép szélén levő fejek, lábak...

fit esetén viszont a teljes kép rákerül a papírra, így semmi sem veszik el, viszont ha más a papir és a fotó képaránya, akkor fehér csík marad valahol, amit le lehet vágni - így semmit nem hagynak le, viszont albumban és nem megfeleő arányú képkeretben hülyén fog kinézni.


jobb helyen egyébként már tudnak a laborok 16:9 és panoráma képarányt is nyomtatni, mert nem 10x15 arányú papírt használnak, hanem egy hosszú tekercset, így miután a kép rákerült a papírra, el tudja vágni ott, ahol végetért a kép.

2020. júl. 25. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"a legtöbb helyen a kép és a papír méretarányától függetlenül meg lehet adni, hogy fill vagy fít igazítással csinálják a képeket.


fill esetén a papírt kitölti a kép, ami nem fér rá, azt lehagyják róla, ilyenkor előfordulhat, hogy hasznos dolgok sérülnek, vesznek el - pl kép szélén levő fejek, lábak..."


Ez igaz, azonban van egy kis bibi.

A kérdezőnek azt javasolták, fotózzon 16:9-ben, és majhd abból vág 3:2-re.

Ez azonban veszteséggel jár. 16:90 esetén a szenzor aljáról és tetejéről vág a gép, tehát az az információ elvész mindörökre, és a maradék kép széléből fog vágni a 3:2-höz.

Ezért kell mindig teljes képet készíteni, és majd abból vágni ha muszáj vagy alulról-felülről, vagy oldalról.

2020. júl. 25. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

ma már a legtöbb laborgép (amivel találkoztam) tud 16:9 arányú képet is csinálni (meg bármilyen másmilyen is), csak azt kell kiválasztani a 3:2-és képméret helyett.


egyébként egyetértek, érdemes mindig a teljes méretet, legnagyobb felbontást, legjobb minőség beállítást használni, mert úgy később nagyobb mozgásterünk marad az utólagos szerkesztésnél.

viszont, aki nem ért a képszerkesztéshez, nincsenek is hozzá programjai, sőt nem is érdekli, ezért nem is a akar vele foglalkozni, annak lehet, hogy sokkal egyszerűbb már a gépben olyan arányú képet készíteni, amilyet később használni akar majd, így már eleve arra a képarányt a komponál.


először is azt kell tisztázni, hogy mi a cél, mire és hogyan tervezzük a képet használni és ahhoz rendelni a képarányt, illetve hogy ragaszkodik-e valaki a 10x15 mérethez és a 3:2 képarányhoz.

ha a kép magában kerül ki a hűtőre, parafa táblára, stb, akkor felesleges papírméret szabványok keretei közé szorítani, inkább a kompozíció adja meg, hogy fog jobban kinézni. jobb helyen van lehetőség nem szabvány méretet nyomtatni is. a szabvány méretekhez csak akkor érdemes ragaszkodni, ha bele kell férni egy szabvány méretű keretbe, vagy albumba. de a 10x15 mérethez még ekkor sem biztos, hogy jó ragaszkodni, mert szerintem pl a 13x18 sokkal élvezhetőbb méret és általában nem is sokkal drágább.

2020. júl. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget! :)

Akkor maradok a teljes méret, legnagyobb felbontás, legjobb minőség.

Utána olvastam még nagyon sokan dicsérték a 3:4 - 4:3

de maradok ennél :) A Teljesnél.

2020. júl. 27. 13:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!