Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mennyien beszéltek nyelvjárásb...

Mennyien beszéltek nyelvjárásban, és ha beszéltek, akkor melyiket? Milyen szituációban "mertek" nyelvjárásban beszélni, és milyenben nem? Akik csak standart magyart beszélnek, hogyan viszonyultok a nyelvjárásokhoz?

Figyelt kérdés
2020. okt. 8. 20:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Minden nyelvjárás azt gondolja hogy az a standard amit ő beszél.

Én Borsodban éltem most meg Szabolcsban és van néha hogy csak nézek hogy most mit is akart mondani és persze fordítva is.

Sokan azt mondják a küldökükre hogy a púpom , én meg mosolyogva mondom a púp a hátadon van.🙂

2020. okt. 8. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nincs mit "gondolni" a sztenderdről. Akadémikusok egy csoportja (ja, brit tudósok egy csoportja) gondolt egyet, hogy melyik legyen, azt mondták a vas megyei. De mindegy is.


Végül is minden beszéd egy nyelvjárás, ha úgy nézzük. Önkényes kategória, hogy mikor mi lesz a sztenderd. Egy a lényeg: valóban magyar és magyaros legyen a sztenderd. A többi meg vagy nyelvjárás lehet, vagy beszédhibáról van szó éppen. Pl az indiai angol akcentus sose lesz angol sztenderd, hacsak nem egy udvari bolond gondol egyet...


Nekem nagyjából sztenderd, dunántúli. Érdekes számomra pl a középkori állapotot nagyban örző, egyetlen magyar dialektus (ami már nem csupán nyelvjárás) a moldvai csángó. Az erdélyiek különösen szép nyelvjárások a fülemnek. Érdekesnek tartom még a szegedi "ő"-zéshez közeli vajdasági magyart,

pl "eredet"-> kb "éredöt", rövid, é-hez közeli és ö-höz közeli, sztenderd e-vel kevert hangokkal.

2020. okt. 9. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Én nagyon szeretem a nyelvjárásokat, próbálom kitalálni, hogy aki beszéli, hova valósi. A palócosat és a székelyt talán megismerem, de azon kívül csak a sajátom, az észak-dunántúlit.
2020. okt. 17. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!