Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért tévesek a sírkövek dátumai?

Miért tévesek a sírkövek dátumai?

Figyelt kérdés
Egy faluban lévő jó pár sírkövön rossz születési és halálozási dátumokat írtak fel. Családfát kutatok, és az anyakönyvekben más dátumok állnak, mint a sírokon, általában egy-két év csúszással. Miért lehet ez?

2021. ápr. 26. 06:39
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem figyeltek... vagy valamilyen olyan oka lehet, ami titkos *_*
2021. ápr. 26. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%
A szomszédasszonyom férje elhalálozási dátumát is elkeverte a vésnök, dacára annak, hogy (állítólag) jó dátumot írt le neki az özvegy. Ki lett javítva.
2021. ápr. 26. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Mikoriak ezek a sírkövek?
2021. máj. 9. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3-mas

Van például egy olyan hogy 1872 van írva születésnek, de valójában 1873, van olyan amin 1879 de 1878 a valódi. És még egy olyan is van hogy 1848-1924 van felvésve, pedig 1847-1922 az igazi dátum. És még van egy pár...

2021. máj. 12. 22:31
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

1895 végétől van kötelező, állami anyakönyvezés.

Korábbi születéseknél és halálozásokkor gyakori a zavar.

Az egyházi nyilvántartások, rokonok bemondásai stb. lehetnek a hibák forrásai.

2021. máj. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5-ös

Amikor meghalt valaki akkor szerintem az anyakönyvben is meg kellett volna nézni, hogy mikor született az illető, és akkor nem lett volna tévedés. És amikor pedig meghalt valaki, akkor ugye beírták a megfelelő évjárat alá az anyakönyben mint halott. Akkor pedig hogyan hibázzák el 2 évvel azt a halálozási dátumot amiben éppen akkor a jelen idő volt? Nem tudták milyen év van?

2021. máj. 13. 15:06
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Sok híres ember születési dátuma is bizonytalan, és nem azért mert mi nem tudjuk, a történészek nem tudják, hanem mert az iratokban sem megfelelő adat szerepel.

De ha úgy érted, hogy ha a mai napon meghal valaki, a sírkövesnek leadod, hogy Gipsz Jakabné, 1960-2021, az meg 1958-2023-at vés fel, azt nem tudom. Azt meg senki sem tudja, 100-150-200 éve miképpen fordult elő, és miért nem vették észre, miért nem vésették át.

2021. máj. 13. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Sok esetben volt, hogy a születéskor nem anyakönyveztek (hiába volt már kötelező 1859 óta), gyakorlatilag még az 50-es években is előfordult, hogy nem azonnal lett a gyerek anyakönyvezve. Sokszor csak a keresztelőkor, vagy még később került be az anyakönyvbe a gyerek és nem egyszer került itt be tévesen a születési időpont (pl. 2 évesen lett a gyerek keresztelve, így 2 éves volt amikor beírták az anyakönyvbe a születési dátumot), de a család tudta, hogy ténylegesen mikor született és ez a dátum került a fejfára, síremlékre. Útólag visszakeresni, hogy melyik az igazi dátum sokszor lehetetlen (főeg a fényképezés előtti időszakokból). Nálunk is van olyan felmenő akinél az anyakönyvek, bérmálkozás, házássági levelek teljesen eltérő születési adatokat tartalmaznak (1-2-3 év eltérések vannak köztük). Annak, hogy sokszor eleve nem anyakönyveztek megszületett gyereket sokszor a magas bölcsőhalálozás volt az oka, sok esetben nem is lehet tudni, hogy hány gyerek is született egy adott családban. Ha már a gyerek az első 1-2-3 évet "túlélte" akkor keresztelőkor vagy hasonló esetben került be egyáltalán a "rendszerbe" és lehetett tudni, hogy volt ott még egy gyerek. Még az 1950-es években is sok helyen ez (bár nem jogszerűen) de gyakorlat volt. Pl. nagyanyám esetén amire ő emlékszik, hogy hány testvéréről beszélt neki az édesanyja és hányról van anyakönyv eltér. Náluk volt egy olyan, hogy több testvére súlyos rendellenességgel született, és jellemzően legkésőbb 2 éves korukig meghaltak. Ő úgy mesélte, hogy neki 9 szülséről beszélt dédanyám (vele soha nem találkoztam), de születési anyakönyvekben 3 testvérének van nyoma, és van egy negyedik testvérének nyoma egy kórházi papiron és egy temetési jegyen szerepel de neki se születési se halotti anyakönyvekben nincs nyoma a papirok szerint ő 3 hónaposan halt meg. A többi "testvérről" semmi nyom sehol, de feltételezhető, hogy dédanyám nem hazudott. De ez a gyakorlat elterjedt volt vidéken. (Én is sokat kutattam a saját családfánkat, illetve a párom gyerekhalandóságot kutatott a XIX sz. végi Magyarországon mint szociológus, és sok érdekességet lehetett találni).
2021. jún. 9. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Bocs előző vagyok a dátumot elírtam természetesen 1895-öt akartam írni de felcseréltem két számot véletlenül.
2021. jún. 9. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!