Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Tippek alváshoz (éjszakai...

Tippek alváshoz (éjszakai műszak előtt-után)?

Figyelt kérdés
Éjszakás leszek mától péntekig 5napot 8oraban. Voltam már 2 napot kb.3hete de tudom hogy 5óránál többet nem tudtam aludni,de az is a műszak után volt már, így előtte első nap amikor még csak este megyek nem sikerül. Tippek az alváshoz?
2022. aug. 29. 08:02
 1/1 anonim ***** válasza:
51%

Azon a napon, amikor először mész, próbálj meg aludni, - de minimum minden tevékenységet nélkülözve pihenni - egy bő órán keresztül, mielőtt neki állsz készülődni az induláshoz! A tapasztalatom az, hogy 20-30 perc jóízű alvás, pihenés gyakran többet ér, mint akárhány óra erőltetett "alvás", - amikor csak forgolódik a legtöbb ember a "zsírjában".

Akármit is teszel, amikor megkezdesz egy ilyen sorozatot, akkor az első éjszaka a legnehezebben átvészelhető - ébren. Az éjszakai szolgálatok ellátásakor a legkritikusabb időszak a szolgálat 02:00 - 04:30-ig terjedő szakasza, - ha ezt "túléled", akkor már kevés az esély arra, hogy "bólintani" fogsz. A koffeinnel és teinnel ajánlott óvatosan bánni!

Embere válogatja, de pl. az én esetemben 4-5 kávé elfogyasztása után inkább "visszafelé kezd el dolgozni" a kávé, mint serkent, - ezt mindenki be tudja lőni magának idővel, hogy mennyi az annyi. Előrébb vagy adott esetben, ha nem azonnal a kávéhoz, teához nyúlsz, amikor érzed, hogy kókadsz. Ilyenkor számos praktika van a "túlélésre": friss levegő, pihentető séta, arcmosás - hideg vízzel, pár guggolás/fekvőtámasz vagy fejkörzés képes kibillenteni az embert "tetszhalotti" állapotából.

Miután hazamész, érdemes lefekvés előtt rákészülni az esti indulásra - olyan szinten, hogy csak a hűtőből át kelljen rakni az ennivalót a szállítására rendszeresített bármibe. A zuhanyozást inkább indulás megelőző időszakra érdemes ütemezni, - mert ha olyan szinten felfrissülsz tőle, akkor abból nem lesz alvás. Ha férfiból vagy, akkor lényegtelen, hogy mikor borotválkozol, - én inkább a lefekvést megelőző időszakra szoktam ezt ütemezni, mert nem szeretek felébredés után álmosan hunyorogni a fürdőszoba megvilágításában a tükör előtt.

Lefekvés után vagy hagy a környezeted aludni vagy nem. Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy tudsz aludni, akkor általában arra ébredsz, hogy szólít a természet és ilyenkor vagy sikerül visszaaludnod vagy nem. Akárhogyan is alakul, érdemes inaktívan tölteni a felkelés időpontjáig hátralévő időt, - a passzív, ébren pihenéssel is előrébb vagy, mint ha nekiállsz "öntödei munkáknak". Éredést, tisztálkodást követően tudsz még 10-15 percet ejtőzve kapcsolatokat menedzselni (telefon, internet, esetleg egy rövid hírfolyam), - addig "bootolhatsz", - rendezed a teendőid sorrendjét, gondolataidat, hangolódsz a folytatásra. A hangolódást pedig tudod folytatni az utazás ideje alatt is, ha szükségét érzed. Amit vázoltam neked az 12 órai elfoglaltságra van kihegyezve, de működik 24 órás távlatban is - annyi különbséggel, hogy a 24 órás változatnál a nagyságrendekben van eltérés. Ha választható, akkor próbálj meg este kezdődő és reggel véget érő műszakot választani!

Általánosan érvényes okai:

-Kevesebb a nyüzsgés

-Átláthatóbb, hogy mivel készültél el

-Nem csörög telefon - annyiszor - és nem zavarnak sokszor szükségtelenül

-Sok esetben jobban tudsz gazdálkodni az erőforrásaiddal

-Kevesebb körülményhez kell alkalmazkodnod (szellőztetés, zajártalom, személyre szabott rigolyák, munkaidő-, pihenő idő, étkezési idő, energia beosztása)

-Számos helyen pótlék vonzata van

Egy ht. katona - több, mint 25 év tapasztalat alapján

2022. aug. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!