Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi a nyelvtani szabály/magyará...

Mi a nyelvtani szabály/magyarázat erre a ét német mondatra?

Figyelt kérdés

"In deiner kleinen Welt"

"Mit deinen grossen Farben"

"in deinen Welten drehn"

Amit nem igazán értek, hogy min múlik az, hogy pl. a deine megkapja azt a az -en végződést vagy sem. Illetve azt sem értem, hogy az egyik sorban miért simán Welt aztán ez megváltozik Welten-re.

Itt van a számnak a linkje, ahonnan vettem ezeket a sorokat, ha ez számít: [link]

Nagyon kezdő vagyok a német tanulást tekintve, de szeretnék jobb lenni benne, csak a nyelvtani része szörnyen nehéz (főleg az angolhoz hasonlítva). Előre is köszönöm ha valaki tud válaszolni!



2023. jún. 7. 19:36
 1/4 anonim ***** válasza:

deinen FÕNÉV-en ha többes szám részes eset

deiner ha egyes szám nõnemû részes eset

deinem ha egyes szám hím vagy semleges nemû részes eset

2023. jún. 7. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
de miért nem deinen áll akkor a "kleinen Welt" előtt is? bocsi, ha hülye kérdés, de még mindig nem értem.
2023. jún. 7. 20:09
 3/4 anonim ***** válasza:

A német nyelvben három - egyes számú - és egy többes számú névelő van:der, die, das és egy többes számú die.

Kezdőknek fontos tudni,hogy van egy táblázat,amely a névelő nem,szám és eset szerinti elosztását mutatja.

Alanyeset: der die das die

Tárgyeset: den die das die

Részes eset:dem der dem den..n

Birtokos: des.s der des.s der

Der(hímnemű) die(nőnemű) das (semlegesnem) die (többes szám)

A fenti három mondat egy előljárós birtokos és jelző főnévvel ellátott összetételű mondat.

In deiner kleinen Welt(A te kis világodban) Az in itt részes esetben van (-ban,-ben) a Welt pedig nőnemű főnév,ezért a deine-ből deiner lesz.S mivel a névmás az alanyesethez képest megváltozott,az utána álló jelzős melléknév,a klein felveszi az -en ragot.

Mit deinen grossen Farben(a te nagy színeiddel).A mit is részes esetet vonz,de itt már azért deinen a birtokos,mert ez már többes szám részes esetben van.S mivel a névmás itt is megváltozott a deine-hez képest,a melléknév felveszi az -en ragot.A Farben -mivel -n re végződik,nem kap még egy -n ragot.(az csak azokra a többes számú főnevekre vonatkozik,melyek nem -n vagy -s végűek)

In deinen Welten drehn(A te világodban fordulni-nyers fordítás) Az in előljárószó az első mondattal ellentétben itt többes számban áll.Ezért a dein-ból deinen lesz.A Welt pedig Welten lesz.S mivel a Welten is n-re végződik,a főnév itt sem vesz fel plusz ragot.

2023. jún. 7. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szepén köszönöm a részletes választ,sokat segített!
2023. jún. 8. 11:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!