Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A kérdésem irodalmi jellegű:...

A kérdésem irodalmi jellegű: Nem lehet-e ; nem lehetne-e és a hasonlók ha jól tudom helyesek. De szokták így is használni őket: Nem-e lehet, nem-e lehetne. Tehát a Nem-tagadó szóhoz kapcsoljuk az, , -e" szócskát. Ez így is helyes?

Figyelt kérdés

A kérdésem irodalmi jellegű:

Nem lehet-e ; nem lehetne-e és a hasonlók ha jól tudom helyesek.

De szokták így is használni őket:

Nem-e lehet, nem-e lehetne... tehát a Nem-tagadó szóhoz kapcsoljuk az ,,-e" szócskát. Ez így is helyes?


2011. okt. 30. 11:36
 1/8 anonim ***** válasza:
51%
Nem, ez így nagyon helytelen. Alacsonyabb iskolázottságú emberek kedvelt szóhasználata. Csak tudnám, honnan került szokásba.
2011. okt. 30. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%
Az -e kérdőszócskát,mindig az igéhez kell kapcsolni a mondatban.Tehát,a Nem-e lehet? helytelen.
2011. okt. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%

az e-t csak állítmányhoz lehet csatolni, a nem kötőszóhoz nem kapcsolódhat sosem, tehát helytelen a ..nem-e.. kérdések

de a legszörnyűbb a nem-e lehetne-e? ilyet is hallottam már.

2011. okt. 30. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%

Mivel kb. 9 kulonbozo helyen nottem fel, es mindenhonnan ramragadtak az adott videk nyelvhelyessegi hibai- vagy nem, de akkor is tudom kb. mi honnan szarmazik.


A nem-e lehetne? Helytelen hasznalata a keleti orszagreszbol jott.


Ezt az alacsony iskolazottsagu dolgot meg azert nem szeretem, mert nincs korrelacioban azzal, hogy az illeto milyen kozegben, videken nott fel.


Jah es uzenem a regi budai suttyoknak is, hogy ok leparsztoztak engem az ilyenek miatt, holott tizszer jobb tanulo es helyesiro voltam naluk, es mellekesen a fovarosiaknal is figyeltem meg nyelvhelyessegi hibakat, szoval tanarno "kerem nyissa ki a ablakot" de a -ba -be, -ban, -ben hasznalata se tiszta itt eleg sokaknak...

2011. okt. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként csak szólok, hogy a kérdésed nem irodalmi, hanem nyelvtani jellegű :)
2011. okt. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
31%
Errefelé használják a "nem-e" alakot, és mindenhol elfogadják. Például a "Megkérdezem Tomit, nem-e van kedve kijönni focizni" teljesen általános itt.
2012. okt. 15. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Bocsika, van különbség aközött, hogy használt/általános, és aközött, hogy nyelvtanilag helyes...
2012. okt. 15. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

6:


"nem-e van" Ezt úgy mondják h "nincs-e"

2021. nov. 7. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!