Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ez is szinesztézia?

Ez is szinesztézia?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, az a szinesztézia, amikor össze nem illő dolgokra asszociál valaki. Pl. egy zenei hangra beugrik neki egy íz, vagy a gyakoribb, amikor egy betűre (hangra) egy szín jut eszébe.

Nálam csak a magánhangzóknál van ez, sőt nem is mindig. Csak akkor jelentkezik, ha kimondottan arra gondolok, hogy ennek vagy annak a betűnek milyen színe van. Ilyenkor viszont határozottan megvannak a színek. (a-fekete, á-szürke, e-zöld, é-sárgászöld, i,í-fehér, csak a hosszú fényesebb, o-piros, ó-bordó, ö-narancssárga, ő-sötét narancs, u-zöldesbarna, ú-barna, ü-világos citromsárga, ű-napsárga.)


2008. máj. 2. 12:30
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A szinesztézia különbőző érzetek párosítása, pl. Tóth Árpád versében "lila dalra kelt egy nyakkendő". Szinesztéziát a köznapi életben is használunk, pl. valakinek érdes a hangja. Szerintem ha a betűkhöz színeket társítasz, az szinesztézia, ez kissé Kosztolányira emlékeztet (Mostan színes tintákról álmodom).
2008. máj. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

szerintem azért mindenkinek eszébe jut egy-egy betűről vagy számról egy szín :D


nekem úgy van:


a-piros b-kék c-sárga d-zöld e-kék f-kékeszöld g-lila h-sötétebb lila i-narancssárgás stbstbstb...


meg még vannak ilyen dolgaim,pl szoktam ilyeneket gondolkodni,hogy a számok milyen neműek :D


pl:


1:fiú 2:lány 3:lány 4:lány 5:fiú(és erről mindig a zöld jut eszembe) 6:fiú 7:nő 8:férfi 9:lány 10:hermafrodita 11:férfi stb....


13l

2011. nov. 22. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Szerintem a szinesztézia esetében nem "kell" arra gondolni, hogy milyen színe lehet, hanem konkrétan színe van.

Nálam pl. a napoknak, hónapoknak... vannak színeik. Nem gondolkoztam rajtuk soha, mióta az eszemet tudom, ilyen színűek. Teljesen megdöbbentem, mikor megtudtam, hogy ezeknek igazából nincsenek is színük, csak én társítom hozzájuk őket. A hétfőt pl. nem kékes-szürkének tudom elkébzelni, hanem a hétfő az kékes-szürke. Nem tudom érted-e a különbséget, mit akarok leírni.A szinesztéziásoknál ez annyira egyértelmű dolog, mintha pl. valaki most döbbentene rá téged, hogy az nem mindennapi, hogy mikor beszélsz, hangot adsz ki, és az által értik meg az emberek mit akarsz mondani. Mintha az lenne a természetes, hogy csak a szádat mozgatod, és arról olvassa le mindenki a mondandódat, csak te hallottál hangokat, csak te társítottál hangokat a száj mozgásához. Ugye ez mennyire meglepő lenne?Ha ennyire természetes számodra, hogy a számoknak színe van, akkor szinesztéziás vagy. Ha nem, akkor nem.

2012. máj. 6. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!