Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Meddig tart a -tól -ig?

Meddig tart a -tól -ig?

Figyelt kérdés

Ha valaki azt mondja, hogy hétfőtől péntekig tart valami, akkor az hétfő 0.00-tól tart péntek 24.00-ig vagy hétfő 0.00-tól tart csütörtök 24.00-ig esetleg kedd 0.00-tól kezdődik és tart csütörtök vagy péntek 24.00-ig?

Valaki azt mondja, hogy a "-tól" az valaminek a végétől az "-ig" az valaminek a kezdetéig tart.

Ez csak egy példa. Lehetne ez dátum, idő vagy hosszmérték is.

Szerintetek hol a kezdet és a vég?



2012. szept. 10. 16:54
 1/7 anonim válasza:
94%
ez a magyarnál sajnos nem túl konkrét azért általába külön kell rá kérdezni
2012. szept. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2xSü ***** válasza:
100%

Általában ilyen esetben a köznapi szóhasználat szerint a határdátum, határidőpont benne van az intervallumban.


Pl.: A hét hétfőtől vasárnapig tart. Az év januártól decemberig, vagy újév napjától szilveszterig tart. A nyár júniustól augusztusig tart.


Általában a hivatalos időpontoknál vagy szétoszlatják a félreértést (a bérlet a következő hónap 5. napjáig 23:59:59-ig érvényes), vagy pl. az adóbevallást x nap éjfélig lehet leadni. Vagy általában úgy értelmezik, ahogy fent. Ritka a más értelmezés.

2012. szept. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2xSü ***** válasza:
100%
(Ugye a gond az, hogy ha napokról beszélünk, akkor egy napot adunk meg határként. Viszont a nap maga is intervallum. De ha pontos értéket adunk meg, akkor is kérdés ugye, hogy az adott határként megadott érték hova tartozik.)
2012. szept. 10. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Azért ez baromi érdekes ha jobban belegondol az ember.

Másképp hat írásban mint szóban:

pl.

- írásban: szabin vagyok 2012.09.10. - 2012.09.20., akkor 10-én és 20-án is otthon vagy

- szóban: azt meg kell csinálni tizedikétől huszadikáig, akkor erős a gyanú, hogy 20-án már kész kell lennie a dolognak, tehát 19-én be kell fejezni.

2012. szept. 10. 22:01
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:
53%

Elvileg benne kellene lennie az egész pénteknek is, már ha szabályos a kiírás. De a hétfőtől péntekig tartó idő, az nem tudja magába foglalni a csütörtököt semmilyen módon sem, legfeljebb a csütörtök 0:00:00 végpontot érthetjük alatta - ami megegyezik a péntek 24:00:00-val. Csütörtök nem lehet benne.


Egyébként ahogy a kérdésben írtad: hétfő 0.00-tól tart péntek 24.00-ig.


Mint a nyitvatartások esetében is, a két tól-ig dátum az benne van:

H-P: 00:08 - 16:00

Ebben is benne van az egész hétfői nyitvatartás, és az egész pénteki nyitvatartási idő is. Ha ez alatt kell valamit elintézni, akkor a hét mind az öt munkanapja benne van, teljes egészében.


És van még a hivatali ügymenetek határideje is, ami két fajtában fellelhető a jogban, úgy mint "anyagi jogi határidő" és "eljárásjogi határidő". Itt is a megadott határidő nap az teljes egészében benne foglalt a hatáidőben.


Anyagi jogi határidő:


ha a határidő 10-e, akkor maximum 10-én meg kell érkeznie a címzett részére, vagy az adott akármit maximum 10-én be kell nyújtani személyesen.


Eljárásjogi határidő:


ha a határidő napja 10-e, akkor a határidőt betartottnak kell tekinteni, akkor is ha 10-én még nem érkezett meg a címzett részére, de azt 10-én ajánlott küldeményként postára adták.

2020. febr. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Huszadika éjfélig!
2023. márc. 19. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

20-a éjfél? Na, ne már! 5 percem sincs, hatodik.


Viccet félre téve.

Amúgy meg attól is függhet a határidő, hogy az éppen aktuális fél milyen időszakban fogad (levelet, munkát, befizetést, stb...). Mondjuk csak ha egy nap van megadva dátumnak, de ők csak pl. 18:00-ig dolgoznak és fogadnak, akkor egyértelműen nem éjfélig értendő.

Ez jelenléti elintéznivalókra igaz, amit meg elektronikus úton kell, ott általában éjfél, vagy egyértelműsítik.

Attól is függ, miről van szó. Munkánál megint más: 20-áig kérem! Itt meg reggel 8:00-ra a főnök asztalán kell lennie.

márc. 20. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!