Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mit gondoltok, mit érdemes...

Dragon09 kérdése:

Mit gondoltok, mit érdemes tanulnom/dolgoznom, ha tudom, hogy egy-két év múlva Szlovákiába szeretnék költözni?

Figyelt kérdés
Nem szeretnék a magyarságom miatt hátrányba szorulni így valami önállóan végezhető munkára gondolok. Egyenlőre nem beszélek szlovákul. Párom szlovák állampolgár, de egy nagyrészt magyar lakta területen él. Mivel lenne érdemes próbálkozni?
2012. dec. 3. 22:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Mégis mihez értesz, mit szeretsz csinálni ?: )
2012. dec. 3. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Ha Szlovákiába szeretnél költözni, akkor szerintem elsősorban a szlovák nyelvet :) Amúgy helyileg hol él a párod? Ha hegyi kisfaluban, akkor lehet építeni turizmusra, ha nagyvárosban, ott akad munka, ha Nyugat Szlovákiában, ott meg... Nem tudom elég gazdag környék, biztos találsz munkát, HOGYHA!!!! megtanulsz szlovákul :)
2012. dec. 4. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Szlovákiában nagyon nagy a munkanélküliség. Egyedül Pozsonyban lehet munkát találni, de csak akkor, ha közvetlenül onnan vagy és anyanyelvi szintű a szlovák nyelvtudásod. Szlovákia többi részén csak ismerettség által vesznek fel. Ha nincsenek a megfelelő helyen ismerőseid, még takarítónak sem vesznek fel. Én Kassán élek és főiskolai végzettséggel, folyékony angol nyelvtudással sem tudtam 2 évig elhelyezkedni. Nagy nehezen egy ismerősöm által kaptam "munkát" - egy bárban vagyok felszolgáló. Feketén. Fizetést nem kapok, csak a borravaló az enyém. Múlt hónapban 90 Eurót kerestem. Szüleim tartanak el. Pozsony sajnos messze van, nincs miből oda költöznöm, még albérletbe sem (a munkás szállók mind foglaltak) és így senki nem fog felvenni - Pozsonyban feltétel, hogy ott lakj. Arra nem számíthatsz, hogy nagy városban találsz munkát. Nem találsz. Ha pedig még a nyelvet sem beszéled (egy-két év alatt nem fogod megtanulni), akkor egyáltalán ne gondolkozz azon, hogy ide költözöl. Esetleg ha nagyon jó informatikus vagy, akkor lehet némi esélyed, de akkor is csak tökéletes nyelvtudással. Egyébként ahogy már mondtam, esélytelen, hogy itt bármihez is kedeni tudj.
2012. dec. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

1. Az EU-ban Magyarországon a legnagyobb a munkanélküliek aránya.

2.Magyarország az EU 2. legszegényebb országa (Mo- nál csak Bulgária szegényebb)

3.Csak nezz meg egy szlovakiai es egy magyarorszagi falut. Szlovakiaban egy csomo uj vagy felujitott haz, aszfaltos mellekutcak stb... Magyarorszagi videken meg minden haz regi, rosszallapotu, rossz az infrastruktura stb.

4.Szlovakiaban euro van mi meg meg mindig a forinttal szenvedunk (szerintem Mo-on soha nem lesz euro...)

5.Egyszoval Szlovakia gazdasagilag sokkal fejlettebb, mint déli szomszédja...

2012. dec. 5. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Az euro övezetben Szlovákia a második legszegényebb ország. Szlovákiánál már csak Görögország van rosszabb gazdasági helyzetben. A minimálbér 320 Euró, sokan viszont még annyit sem keresnek, mert nem divat teljes munkaidőben foglalkoztatni. Nincs mezőgazdaság - az élelmiszer ipar teljesen tönkre ment. A lengyelek árasztják el a piacot silány minőségű "élelmiszerrel". Széttört járdák, rossz utak, kelet és nyugat közt évek óta "épül" az autópálya (Kassáról Magyarországon keresztül járnak az emberek Pozsonyba, mert úgy autópályán mehetnek végig). Nincs itt semmi, csak rengeteg munkanélküli, kölcsönökben és adósságokban úszó ember, kilátástalan helyzetben lévő fiatal és annyi cigány, hogy 1 éven belül ők lesznek többségben. Akinek van lehetősége, elmegy innen, mert itt nincs jövő. Mindegy milyen meséket hallotok Szlovákiáról, nincs itt sem növekvő gazdaság, sem jólét, sem kánaán.
2012. dec. 6. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Ezekszerint nem sok jóra számíthatok. Azon gondolkoztam, hogyha esetleg elvégzek valamilyen OKJ-s kozmetikus tanfolyamot talán könnyebb lenne ott. Van főiskolám, de egy andragógia diplomával úgy gondolom a mai fejemmel, hogy kitörölhetem a fenekemet itthon is. Angolul középszinten beszélek, de szlovákul itthon elég nehéz megtanulni. Esetleg, ha ott vagyok már egy ideje akkor bele tudok rázódni. Talán ha magamnak dolgoznék, mint kozmetikus, egy magyarlakta területen több esélyem lenne. Mit gondoltok?
2012. dec. 6. 08:54
 7/13 anonim ***** válasza:
Kozmetikusként Szlovákiában csak vállalkozóként dolgozhatnál (živnosť), ahhoz viszont minimum 3 év szakmai tapasztalatra van szükséged. Kozmetikai szalonokba viszont csak azokat veszik fel, akiknek már meg van a vállalkozói engedélye. Ugyanez a helyzet a fodrászokkal is. A 3 év szakmai tapasztalattot pedig úgy szerzik, hogy 3 évig fizetnek egy kozmetikai/fodrász szalonnak, hogy ott dolgozhassanak. Ha ilyesmiben gondolkodsz, akkor műkörmösnek vagy pedikűrösnek érdemes tanulnod, ezeknél a vállalkozói engedélyeknél nem kell szakmai tapasztalat. De csak szlovák akkreditált műkörmös/pedikűrös tanfolyamot fogadnak el.
2012. dec. 6. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Magyarorszagon tobb cigany el . Es lehet h Szlovakia szegeny, de ezt akkor mondd ha korulnezel. Magyarorszagra eljossz az allad leesik. Pedig regen a regio legjobbja voltunk. Mostmar Szlovakia es Romania is jobb nalunk. Hiaba. Szlovakia se egy Ausztria de nem is egy Magyarorszag. Nalunk a minimalber 60ezer forint. Az joval kevesebb mint 320EUR.. Es visszaterve a ciganyokra.. Nalunk nagyon nehez helyzetben vannak. Egyes velemenyek szerint az orszag 15%-a roma. Szlovakiaban ugy tudom csak 9-10% a romak aranya..
2012. dec. 6. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Sokaig tartott atszamolnom euroba de sikerult xD



Szlovakiaban 320 EUR a minimalber

Magyarorszagon 210 EUR a minimalber

2012. dec. 6. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A minimálbér bruttó 320 Euro, ami netto 280. Ha van saját lakásod, a számlákra kb. 160 Euró megy el. Ha albérletben laksz, akkor egy garzon 250 Eurónál kezdődik. Egy normális, berendezett, 3 szobás lakás bérleti díja Pozsonyban és Kassán is 800 - 1000 Euró között van. A cigányok nem csak 10%-át teszik ki a lakosságnak, annál jóval többet. Csak ugye a statisztikák nem a valóságot tükrözik, mivel a cigányok általában szlováknak vallják magukat, így a százalék nem olyan magas. 2009-ben hivatalosan 691 cigánytelep volt Szlovákiában. Nem hivatalosan sokkal több. Olyan nagy probléma a cigány kérdés, hogy a kormány az utóbbi hónapokban már nyíltan beszél róla (évtizedekig tabu téma volt, de mivel már nem győzi az állam eltartani őket, nem lehet tovább úgy tenni, hogy nincs probléma). Amikor az egyik ismerősöm szült az év elején, Kassán, Szlovákia mésodik legnagyobb városában, ő volt a szülészeten az egyetlen fehér nő. Az összes többi cigány volt, volt köztük jó néhány, aki még a 15-öt sem töltötte be. Nem így néz ki a helyzet ott, ahol csak 10%-át teszik ki a lakosságnak. Ha elmész a postára aznap, amikor a szociális segélyt kapják (minden hónap 18-a), leesik az állad, hogy reggeltől estig milyen cigány-áradat van a segélyért. Ezeket csak példának mondom, hogy tudd, milyen is a valóság. Linkelek egy képeket, hogy el tudd képzelni, milyenek is az itteni cigány telepek (amelyekből minimum 691 van):

[link]

[link]


Kassa legnagyobb cigány lakótelepe:

[link]


[link]


Az alábbi térképen az látható, melyik régióban mekkora a munkanélküliség (%-ban kifejezve). Ezek 2009-es adatok, azóta nem javult a helyzet, sőt az idei éven még romlott, mivel nagyon sok külföldi cég kivonult Szlovákiából:


[link]


A legfrissebb adatok szerint Szlovákiában mindent összevetve 15% a munkanélküliek aránya, Magyarországon 10% körül van.

2012. dec. 7. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!