Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A6M "Reisen" Zeke/Zero japán...

Shepard0925 kérdése:

A6M "Reisen" Zeke/Zero japán vadászgép neve?

Figyelt kérdés
Imádom a II. világháború technikai fejlesztéseket, a repülést, szeretem a gépeket ebből a korszakból, szinte mindent tudok róluk, de egyre sehol nem találtam választ, (vélhetőleg azért mert idegen nyelveket nem értem), úgy nyilván könnyebb lenne, de nem tudom hogy a "Reisen" kifejezés mit jelent,ennél az adott gépnél, honnan kapta ezt a nevet, és mért?
2013. jan. 5. 13:35
 1/4 Jookoo ***** válasza:
Az A6M vadászgépet eredetileg 0(Zero) vadászgépnek nevezték, ami onnan ered,hogy a japán császári időszámítás szerint az évszám utolsó számjegye 0 volt abban az évben amikor született a repülőgép.A Zeke egyfajta becenév,a Reisen pedig ha jól tudom a 0 vadászgépet jelentő kanjik(japán írásjelek)olvasata angol nyelvterületen.(Minden országban a saját nyelvtan szerint kell olvasni tehát pl a Chi-Ha magyarul helyesen írva Csi-Ha,ugyanígy az orosz Yak-9 magyarul helyesen Jak-9). Egyébként rengeteg amerikai nevezte Zekének az A6M-et, bár filmekben, dokumentumfilmekben ritkán fordul elő a gép ezen neve.A fegyverek beceneve egyébként egy elég érdekes téma,például az I-16-os még a magyarok számára is Rata volt,holott ezt a nevet Spanyolországban szerezte,a Királytigris nevet pedig minden valószínűség szerint egy német harckocsizó sem használta a Tiger II megnevezésére.
2013. máj. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

köszi a választ, de közbe addig kerestem amég meg nemt aláltam hogy:

"rei sen” , ami "zéró vadászgép”-et jelent, és a név arra utal, hogy a típust 1940-ben, azaz az ősi ja- pán időszámítás szerint 2600-ban fogadták el.

2013. jún. 26. 20:17
 3/4 A kérdező kommentje:

viszont lenne még valami ami nm teljesen tiszta

na most a pl repülők esetében: Zeronál voltak különböző variánsok pl:

A6M5 Ko reisen

Otsu Reisen

Hei Reisen

na most azt tudom hogy ezek típusjelzések voltak

csak nem tom pontosan hogy mik ezek, valami jelentés? Amit olvastam az annyi, hogy japán ABC úgy nincs mint nálunk mert eredetileg 50 000 jelük volt amit a háború után lecseréltek valami közel 2000-re. Elvileg ezek a A,B,C,D típusjelzések lennének (ko, otsu, hei, tei,)

csak azt nem tudom biztosan hogy ezek tényleg tulajdonkép A,B,C,D-t jelentenek vagy van valami más jelentésük esetleg valami szótagok vagy valami? a japán nyelv érdekes elég keszekusza.

2013. jún. 26. 20:45
 4/4 Jookoo ***** válasza:
Ez az otsu meg stb jelzés nekem sem tiszta a Reisen-nél inkább az A6M2,A6M3 sbt jelzést használták,mivel úgy tudom h a szójelzéseket a szárazföldi gépeknél használták, de az is igaz,hogy volt Zero ami szárazföldről üzemelt.Tehát ezek lényegében variánsokat jelölnek ahogy írtad,és inkább betűket jeleznek mint számokat,erre jó példa a Ki-61 Otsu,mivel itt ha számmal jelölték volna Ki-61-II vagy valamilyen szám lett volna mint a Ki-43-II esetében.Tehát ezek lényegében olyanok mint a Bf-109-nél az h Gustav.Nem egy betűt jelölnek,hanem valami szótagot,szót.Viszont azt is érdemes számításba venni,hogy japánoknál az ilyen utótagokat egy kanji jelöli és nem tudom mennyire érdekelnek a harckocsik,de a korai brit tankoknak volt úgynevezett star változatuk (pl Mark V*vagy Mark V**)ami hasonlóképpen nem betűvel volt jelölve,de a csillagok száma meghatározta a jármű típusát.szerintem a japán gépeknél is így működik,hogy rangsorolták a kanjikat és a megfelelő átalakításra a megfelelő kanji jutott annak ellenére,hogy az nem pont A,B,C,stb betűt jelölt.
2013. jún. 27. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!