Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mik a dalszövegírás alapjai?...

Mik a dalszövegírás alapjai? Mitől lesz jó egy dalszöveg? Kérlek írjatok!

Figyelt kérdés

Kérlek ne baromságokat írjatok ,de írjátok meg légyszi meg hogy szerintetek miért lenne jó egy dalszöveg!

Előre is köszönöm a választ mindenkinek!!!!


2009. aug. 30. 16:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%
Milyen stílusban szeretnéd írni?
2009. aug. 30. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Pop
2009. szept. 1. 18:46
 3/12 anonim válasza:
100%
Hát a dalszövegírás alapja az, hogy a szívedből szóljon! Ne csak holmi tükör legyen amilyen akarsz lenni! Olyan legyen amilyen te vagy! A lelkedet tükrözze. Ez úgy szokott lenni, hogy van akinek egyik dal jön a másik után, van akinek pedig éveket kell facsarnia ahhoz, hogy megszülessen 1 dal. Énnekem nagyjából mondjuk megy a dalszövegírás, és örülök is neki! Nekem a c.o.d. adott tanácsot (children of distance) és angel is sokat segített, mindig megmondja a véleményét a dalaimról. Én úgy vagyok, hogy néha nagyon jók születnek, néha kevésbé jók, és ritkán nagyon pocsékak. Nah a lelkedet tükrüzze a dalod. ENnyi : Mc CaP
2010. jún. 16. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
100%
Szia énis szoktam dalokat írni nekem a tankcsapda segített a rock zenék írásában de rapban inkább a majka és a V.S.O.P a lényeg hogy azt írd le amit érzel és a szivedből szoljon Mc PaPa jól mondta és persze tudnod kell zenálni
2010. szept. 28. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
100%
bocs MC Cap
2010. szept. 28. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
100%

Nyolc éve írok dalszövegeket, és azt kell mondjam, az eddigi válaszok egyáltalán nem voltak kielégítőek. Annál, hogy "a szívedből szóljon" sokkal több a dalszerzés-dalszövegírás. Megpróbálom a lehető legrövidebben és a legérthetőbben összegezni, milyen tapasztalatokat gyűjtöttem össze 13 éves korom óta:


1) Érzék


- Ha nincs érzéked hozzá, szenvedhetsz egy dalszöveggel akár évekig, de azon mindenki érezni fogja, hogy erőltetett. Nem is éri meg sokat szenvedni valamivel, ami egyértelműen nem megy, mert csak kudarcként éli meg az ember. Az hogy van-e érzéked hozzá, hamar kiderül. Meg kell próbálni. Én először versekkel kezdtem, többszázat megírtam, de dallam nélkül. Aztán kipróbáltam, tudok-e dallamot és ritmust kreálni hozzájuk, és szépen lassan kialakult. Ha úgy érzed, megy a dolog, akkor folytatni kell, gyakorolni és törekedni a fejlődésre.


2) Gyakorlás


- Ha úgy érzed, működik, élvezed, és másoknak is tetszik, amiket írsz, akkor nem szabad alább adni. Sok tehetséges fiatalt ismerek, akik megrekedtek egy szinten, mert elhiszik, hogy ez "bőven elég", hiszen sok embernél jobban írnak. Soha nem az számít, hogy hányan vannak mögöttünk valamiben, hanem az, hányan vannak még előttünk, illetve hogy saját magunkat felül tudjuk-e múlni újra és újra. Én ha visszaolvasom a régi szövegeimet, egyértelműen meg tudom állapítani, mennyit fejlődtem évről évre. Minél többet írsz, annál frappánsabbak lesznek a rímeid, jobb szóképeket találsz ki, beszélgetésekben észreveszed, hogy valaki véletlenül rímekben beszélt, olvasol, filmeket nézel, és eszedbe jutnak közben sorok, mondatok, párhuzamok, mit mivel lehetne összehasonlítani stb... Szóval gyakorlás.


3) Rag-rímelés


- Sokan amikor elkezdenek verseket írni, úgy kezdik:


"bla bla bla bla szeretem

bla bla bla megeszem,

bla bla bla elteszem,

bla bla bla bla megveszem"


Ez a ragrím. Ha elgondolkozol egy kicsit, rájössz, így a lehető legegyszerűbb rímeket faragni, hiszen minden sornak ugyanaz a vége. Mind a négy sor végén egy határozott (tárgyas) ragozású, jelen idejű, E/1-es, kijelentő módú ige áll... Nyelvtan tanárok kérem, ne kötözködjenek, mert csak a suliban tanultakat idéztem fel. Köszönöm :) Eleinte sokan így írnak, aztán rájönnek, hogy ennél többre is képesek, ezért elkezdik ezt a fajta rímelést hanyagolni, hiszen így egy tízéves is könnyedén meg tud írni bármilyen hosszú verset.


4) Dallam és ritmus


- Egy dalszöveg nem dalszöveg, amíg nem párosul hozzá dallam és ritmus. Amíg nem lehet elénekelni, addig csak egy vers, annak pedig általában nem a legjobb. A repp szöveg sem repp egészen addig, amíg valaki el nem reppeli neked, hiszen ott is nagyon fontos a szöveg üteme. Azzal hangsúlyozhatod ki a soron belüli rímeket, a ritmussal variálhatod a sorok szótagszámát, a rövidebb-hosszabb sorok váltakozásával lesz magávalragadóbb a zenéd. (Szerintem legalábbis...) A lényeg, hogy felesleges addig megítélni egy dalszövegíró művét, amíg nem hallottad elénekelve.


5) Prozódia


- A magyar nyelvben minden szónak megvan a maga ritmusa, amit beszéd közben használunk. (tá-ti-ti, ti-ti-tá, tá-tá-tá-tá, akkor ott a szinkópa, a triola stb. Ez általános iskolai ének órákról biztos ismerős.) A lényeg, hogy ehhez a ritmushoz nekünk dalszövegírás közben az esetek 90%-ában ragaszkodnunk kell. Néha lehet egy kicsit csúsztatni, ha engedi a szó, de sokan sajnos egyáltalán nem figyelnek oda erre, holott beszéd közben sem mondjuk azt a "síííííírok" helyett, hogy "siróóóók". Pl Roy és Ádám - Az otthon itt van című számában soha nem értettem a szóló rész utolsó sorát: "Hazavág mindent ez a laza szál" itt bizony súlyos prozódiai hiba van, mintha azt énekelné: "EZZA" Ki az az Ezza? Nem kritizálni szeretnék, csak azt, hogy akit igazán érdekel, az megértse, ettől függetlenül ez az egyik kedvenc magyar dalom, szerintem fantasztikusan meg lett írva, ezt az egy szépséghibát leszámítva. Idézzük fel a következő sláger dallamát: Edda - Lelkünkből: "Lelkünkből szól ez a dal. Örökre velünk maradsz, Őrizzük mosolyodat." Az örökre, az örökre, nem pedig ŐŐŐrŐŐŐkre... Persze mondhatjuk, hogy költői szabadság van, de amikor annyira áthágjuk a magyar nyelvtan szabályait, hogy érthetetlen a szöveg, az elrontja a legjobb szerzeményt is. Szóval igyekezzünk erre odafigyelni. Nem nehéz.


6) Eredetiség, önálló gondolatok


- Részletezzem? Szerintem nem szükséges. De gondoljunk bele, hány dalban hallottuk már azt, hogy "Egy érintésedtől elönt a tűz" vagy "átjárja testem az akármi, ha rád gondolok" vagy "annyira egyedül vagyok hogy óóóójajjjj". "Váááágyom rááááád bééébiiiii" sorolhatnám. Unalmas közhelyes dolgok. Ha nem tudunk olyat kitalálni, amit még nem hallottunk, akkor inkább fordítsuk viccesre a figurát Pl "Olyan az illatod mint a frissen sült tesco-s kifli", a "A fogpiercinged fényében megvakulok" Próbáljunk meg kicsit eredetiek lenni, hallgassunk minél több zenét, hogy ha máshogy nem is, kizárásos alapon ki tudjuk szűrni, mi az, amit nem akarunk a nevünkkel fémjelezve a közönség elé bocsájtani. Ha hallottuk valahol ugyanazt a sort, akkor az kerüljön egy fekete listára, fogalmazzuk meg máshogy, vagy írjuk át az egész verzét. És hát az adott zenei mű témája sem muszáj, hogy mindig a szerelem, a buli, a haverok legyen, vagy az hogy mi aztán milyen kemények vagyunk, kitörünk a gettóból, pedig megráncigált minket az élet. Lehet másról is írni, akármilyen meglepő :)


7) Szívből jöjjön


- Igen. Jöjjön szívből. De ez alapvető :)


Remélem segítettem azoknak, akiket valóban érdekel a szövegírás. Aki dalszöveget szeretne, az esveemusic@gmail.com címen ér el.


További szép napot!

2011. máj. 31. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
88%
Köszönöm kedves utolsó a kielégítő választ!
2011. júl. 25. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
100%

Ez a komment nekem így évek után sokat segített örülök hogy rátaláltam erre a topicra. :)


Nekem lenne egy olyan kérdésem hogy ha csak úgy kipattan a fejemből az ütemre 1-1 rím az úgy jó? :) Próbálom értelmesen megírni ha rosz vagy nem passzol a szövegbe elvetem. De csak úgy kiugrálnak. :D

2016. júl. 17. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
100%

Én elég régóta szöveget írok.

A legfontosabb hogy ne tucat dal legyen,

írhatsz szerelmeset...de mindenképpen rakd bele a saját érzelmeid.

Az érzéseidet fejezzék ki a szövegeid.

Nekem is van hogy nem ihlet meg semmi.

Van amikor igen.

Légy türelmes és gondolkozz,miről irhatnál :)

2016. nov. 11. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
A 6-os válaszoló nekem is sokat segíett! :)
2017. aug. 21. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!