Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogy van hideg/meleg az űrben?

Minecodus kérdése:

Hogy van hideg/meleg az űrben?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy ha valami meleg, az azért van, mert rezegnek benne a részecskék, és a súrlódás miatt meleg.

De ha az űrben nincs semmi, nincs ami rezegjen, akkor ott nincs is hőmérséklet?

Az oda kihelyezett hőmérő a saját hőmérsékletét méri nem?

Ha nincs ott semmi anyag aminek lenne hőmérséklete, akkor a légüres tér mitől hideg?



2013. szept. 17. 20:34
 1/2 anonim ***** válasza:

minden hőmérő a saját hőmérsékletét méri.. csak a hőmérő átveszi a környezet hőmérsékletét.. pontosabban az üvegben lévő higany/alkohol


mutass egy hőmérskélet nélküli helyet! ilyen nem létezik, mert a hőmérséklet az egy tulajdonság, mindent lehet vele jellemezni..

konkrétan nem tudom mi az, ami alig rezeg ottan, de hogy nagyon lassan rezeg, az ziher:D

2013. szept. 17. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A meleg anyagok melege nem a részecskéinek súrlódásából jön létre. (Pl. szilárd anyag is lehet forró, miközben a részecskéi kristályrácsban ülnek, és mivel nem mozdulnak el a helyükről, így nem is súrlódhatnak.)


De igen, az űrben is vannak részecskék. Az sem üres tér valójában. Csak többnyire jóval ritkábban helyezkednek el a részecskék, mint földi körülmények között. Ami pedig a világűr hőmérsékletét illeti, az abszolút nulla fok közelében van (nagyjából -273 Celsius-fok). Az abszolút nulla fok valamivel ez alatt van. Az az a hőmérséklet, amelyen megáll a részecskék mozgása -- mivel azonban a mozgás elválaszthatatlan tulajdonsága az anyagnak, ezért nem lehet elérni.

Az már egy másik kérdés, hogy ez a mozgás csupán a részecskék egy helyben való rezgésében van jelen (szilárd anyagok), vagy egymáshoz képest elmozdulnak a részecskék (folyadékok, gázok), vagy valamilyen erő hatására maga az anyag is mozog valamihez képest (pl. a folyók folyása).


Minthogy a mozgás az anyag elválaszthatatlan tulajdonsága, így az ezzel összefüggő hőmérséklet is az. Minden, ami anyag -- márpedig ezen a világon minden az --, annak van hőmérséklete is. Minél melegebb valami, annál gyorsabban mozognak a részecskéi, minél hidegebb, annál lassabban. Abban igazad van, hogy a hőmérő soha nem pontosan a környezete hőmérsékletét méri, hiszen ő maga is anyagból van, tehát részecskékből áll, tehát neki is van saját hőmérséklete -- és ha mégoly kis mértékben is, de ő is hat a környezetére, nemcsak az rá (termikus kölcsönhatás), így az a hőmérsékleti érték, amit mutat, az az ő saját hőmérséklete és a környezetének hőmérséklete közötti kölcsönhatás eredménye. Persze ez nekünk, emberek számára nem feltétlenül érzékelhető, sokszor nagyon, nagyon pici különbségekről van szó.

2013. okt. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!