Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Honnan lehet tudni, hogy egy...

Honnan lehet tudni, hogy egy katana, szamuráj kard eredeti?

Figyelt kérdés
mármint, hogy igazi mester ember(ek) csinálta(ák), és nem egy nagyker gyártósoráról való?

2014. ápr. 9. 18:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
70%

Egy eredeti Szamurájkard, Japánul nihonto, Magyarországon szinte elérhetetlen áru. Egy igazi Japánban készített penge ára körülbelül 3 millió forintól kezdődik átszámítva. Egyszóval ami ennél olcsóbb az biztos nem eredeti. De mint ahogy mondottam itthon nem kapsz. japánból tudnál hozni de nem adnak el akárkinek kardot. Ez náluk nemzeti kincseknek számítanak, vagyis nem adnak el egy darabot sem külföldinek, ha csak nem vagy egy befolyásos ember. Na akkor ezt letisztázva úgy lehet megálapítnai, hogy a markolatba csúsztatott pengerészen ott kell vírítania a mester kézjegyének, nevének. persze láttam már hamisítványt, ezért következik a penge megvizsgálása. A pengén a rétegezést kell nézni, mert ezek a kardok így készülnek, magyarán olyan mint a damaszkolás. De egy eredeti kard nem szokott csak sima maru kovácsolású lenni, ezért a kovácshegesztést is figyelni kell, ez enyhe színeltérést okoz a rétegezések között. és ott van még a hamon, az az a kard élén található hullámos, vagy egyenes(ez minden kardnál variálható) színeltérés, amit diferenciált edzésnél jön elő. a penge felületét bevonják agyaggal, vagyis agyag és egyéb anyag keverékével, de kihaggyák azt a bizonyos hullámos részt, felizzítsák, és a gyors hűlésnél megíveli a kardott. Ettől lesz olyan íve amilyen, és a külömböző hülésnek köszönhetően más szinű lessz a penge és a hamon. De ezt is tudják hamisítani, de csak úgy ha csiszolva van. Ezt gyorsan ki lehet szűrni. De magyarországon is nem egy ember készít tökéletes utánzatokat, amire azt tudom mondani hogy megközelíti a japán minőséget, és lényegesebben olcsóbb.


Tisztelettel:

Musashi92

2014. ápr. 10. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
45%

Kedves Musashi92, internetes legendákból nem illő tájékozódni.



"Egy eredeti Szamurájkard, Japánul nihonto, Magyarországon szinte elérhetetlen áru. Egy igazi Japánban készített penge ára körülbelül 3 millió forintól kezdődik átszámítva. Egyszóval ami ennél olcsóbb az biztos nem eredeti."


A kezdő ára 500 ezer forint körül van. Kor, állapot, kovácsmester, egyedisége, stb. növeli ezt az értéket. Egy nagyon jó 200-300 éves kardot 1-1,5 millió forintért lehet vásárolni.


Érdemes megemlíteni, hogy a modern pengéket nagyon felárazzák, mert a helyi törvények miatt limitált az exportra való lehetőség (ezzel is próbálják fent tartani az értékét), így nagyon kevesen foglalkoznak a gyártásával. Elmondható, hogy pár száz éves kardokat olcsóbban lehet megvenni, mint újakat. Ezen felül eszmei értékük is jóval magasabb.


"De mint ahogy mondottam itthon nem kapsz."


Japánban kovácsolt kardokkal nálunk üzletszerűen nem nagyon foglalkoznak, mert nincs elég vevő. Legjobb esetben is vatera szerű oldalakon tudsz ilyeneket találni, de ezek mindig bizonytalan eredetűek és minőségük is kérdéses.

Két valós lehetőséged van: kimész Japánba, megveszed és hazahozod, vagy ismert honlapról vásárolsz be.


" japánból tudnál hozni de nem adnak el akárkinek kardot. Ez náluk nemzeti kincseknek számítanak, vagyis nem adnak el egy darabot sem külföldinek, ha csak nem vagy egy befolyásos ember."


Nem számít nemzeti kincsnek. Családok, magánemberek tulajdonában van a legtöbb; szabadon adják-veszik, akár befektetési célból is. Nagy piaca van.


Van közöttük pár amit szakértői vizsgálat után nemzeti kincsnek nyilvánítanak. Ezekből is van amit meg lehet vásárolni, de az országból kivinni már tilos.


"Na akkor ezt letisztázva úgy lehet megálapítnai, hogy a markolatba csúsztatott pengerészen ott kell vírítania a mester kézjegyének, nevének. persze láttam már hamisítványt, ezért következik a penge megvizsgálása."


A markolatba csúsztatott pengerészen lévő "aláírást" is hamisítják. A legprofibbaknál hamisított kardra eredeti aláírást raknak (kivágják egy eredeti kardból és a hamisítványba beleheggesztik). Ezt megtehetik, mert eredeti kardok lerövidítésekor is bevett szokás volt ez. Csak szakértők tudják megállapítani, hogy igazi-e.


Ezért is állítanak ki minden kardról egy dokumentumot ami bizonyítja az eredetét. Azt kell figyelni, aminek nincs ilyen dokumentuma, felejtős.


"A pengén a rétegezést kell nézni, mert ezek a kardok így készülnek, magyarán olyan mint a damaszkolás. De egy eredeti kard nem szokott csak sima maru kovácsolású lenni, ezért a kovácshegesztést is figyelni kell, ez enyhe színeltérést okoz a rétegezések között."


A jó minőségű kardoknál alig észrevehetőek a rétegek. Olcsó kínai hamisítványnál fordul elő a viszonylag kevés, de nagyon jól látható rétegelés.


"és ott van még a hamon, az az a kard élén található hullámos, vagy egyenes(ez minden kardnál variálható) színeltérés, amit diferenciált edzésnél jön elő. a penge felületét bevonják agyaggal, vagyis agyag és egyéb anyag keverékével, de kihaggyák azt a bizonyos hullámos részt, felizzítsák, és a gyors hűlésnél megíveli a kardott. Ettől lesz olyan íve amilyen, és a külömböző hülésnek köszönhetően más szinű lessz a penge és a hamon. De ezt is tudják hamisítani, de csak úgy ha csiszolva van. Ezt gyorsan ki lehet szűrni. De magyarországon is nem egy ember készít tökéletes utánzatokat, amire azt tudom mondani hogy megközelíti a japán minőséget, és lényegesebben olcsóbb."


De ma már tudják hamisítani a hamont. Olyan vegyszereket használnak, hogy csak nagyon jó szakértők tudják megkülönböztetni az igazitól. Ettől eltekintve, kínában készült kardoknak is van igazi hamonja. A nagyon silány minőségűek esetén használnak csak csiszolt hamont.

2014. ápr. 10. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
magyarországon be lehet viszgáltatni? ha igen mennyiért?
2014. ápr. 10. 16:51
 4/14 anonim ***** válasza:
20%

Kedves második kérdező!

Örülök hogy te jobban képben vagy ezzel a témával, de ne engem kritizálj, mert az sértő, és megalázó, ha ennyire sokat tudsz a nihontokról és a kereskedelmükről, akkor gondolom tudod, hogy a mi köreinkben nincs helye ilyen fajta válaszoknak.


Musashi92

2014. ápr. 10. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

De legalább van aki tud ilyen kardokról itthon! Kérlek oszd meg velem hogy kitől vagy honnan lehet valódi szamurájkardot vásárolni!


Tisztelettel:

Musashi92

2014. ápr. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

"magyarországon be lehet viszgáltatni? ha igen mennyiért?"


Nem hiszem, hogy itt bárkinek lenne ehhez jogosultsága. Japánban ezt szakemberek végzik (nagyon komoly tanulási folyamat után). Külön árról nincs értelme beszélni, mert minden valamirevaló kardot már bevizsgáltak.


Kedves Musashi92 igazad van, elnézést kérek. Nem személyi kritikát akartam megfogalmazni.

Amit én tudok a Japánban gyártott kardok piacáról, annak nagyját edzőtársaimtól hallottam, kisebb részét meg online olvastam. Közülük hárman vettek katanát, mindegyik példány a vonalunkat vezető japán mester által lett kiválasztva. Neki van egy olyan számomra megmagyarázhatatlan, de valós tehetsége, hogy akár csak egy kép alapján is fel tud ismerni egy jó kardot. A kardok beszerzése kiválasztás után már nem különbözik tipikus adásvételtől (persze az utalandó összegtől eltekintve).


Nézelődni ilyen oldalakon érdemes: [link]

Persze meg is veheted amiket ott látsz, de elég zsákbamacska. Csak attól, hogy régi és Japánban gyártották még nem biztos, hogy jó kard.

2014. ápr. 10. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
mit gondoltok errol? 100$ ert nem penz szerintetek ? [link]
2015. jan. 27. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
Talaltam egy 1. Vilaghaborubol valot ..bevizsgaltatva ..egy antik darabnak szamit 1500$ .
2015. jan. 29. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
Azért az előző válaszokhoz hozzátennék egy kicsit.Itt mindenki damaszkolásról,rétegelésről beszél,pedig pl egy Soshu Kitae kardnál nem használnak ilyen technikát.És például a [link] honlap elég jónak tűnik (bár nincs vele személyes tapasztalatom) és a fentebb említett árakhoz képest sokkal kedvezőbb áraik vannak.Náluk például egy soshu kitae katana (amit szerintem bátran nevezhetünk az összes japán kovácsolási módszer legjobbjának) 250000 Ft.
2015. nov. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 xXxian válasza:
68%

Kedves Musashi92,


Ennyi marhaságot és helyesírási hibát nem sűrűn lát az ember egy helyen. A kritkára adott hisztiről nem is beszélve.

2018. máj. 25. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!