Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Tanulságos könyvek?

Tanulságos könyvek?

Figyelt kérdés

Olyan könyveket keresek, mint például sztárok önéletrajza, filozófia az életről, különböző szempontokról (egyedüllét, szerelem, civilizáció, stb.), elmélkedés az élet értelméről.


A lényeg, hogy tanulságos legyen, írjon le valamit, ami igaz, és hasznos, amin el lehet gondolkodni.


Előre is köszönöm!


2014. máj. 31. 13:55
 1/3 anonim ***** válasza:
Da Vinci kód.
2014. máj. 31. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Hankiss Elemér könyvei nagyon tanulságosak. A követekezpk jutnak most az eszembe, amiket elgondolkodtatónak tartottam; Az ezerarcú én, Ikarosz bukása, A Nincsből a Van felé.

Olyan apróságokból, mindennapi rutintevékenységekből, mint a reggeli kávé vagy a fogmosás von le nagyon érdekes értékfilozófiai, értékszociológiai következtetéseket.

Egyáltalán nem elvont, bárki számára érthető, sőt ismerősek is a példái.


John Lukacs Egy nagy korszak végén c. könyvét is ajánlom. Történelemfilozófiai indíttatású, de egészen az lét végső kérdéseinek boncolgatásához eljut a szerző.

Olyan dolgok vannak benne például, hogy a szerző szerint miért élünk a világegyetem középpontjában.

Ez is elég közérthető.


Jared Diamond könyvei (A harmadik csimpánz felemelkedése és bukása; Háborúk, járványok, technikák; Összeomlás, A világ tegnapig) is nagyon jók. Én ilyen sorrendben olvasnám el ezt a négyet.

Gyakorlatilag a történelem legvégső kérdéseire (például; miért pont az európaiak hódították meg a világot, miért nem mások) keresi a választ természettudományos szempontból.

De az evolúció kapcsán is érdekes; például hogy miért ilyen hatalmas az emberek nemiszerve, mondjuk a gorilláéhoz képest.


Nagyon jó Niall Ferguson Civilizáció. A Nyugat és a többiek c. könyve is. Ő hét szemponnt alapján hasonlítja össze, hogy miben tér el a nyugati civilizáció az összes többitől. Olyan érdekes dolgok vannak benne, mint például hogy hogyan terjedt el világszerte a farmernadrág.


A mindennapi élet története kapcsán a legjobb könyvet szerintem Fernand Braudel írta. A címe; Anyagi kultúra, gazdaság és kapitalizmus. XV-XVIII. század.

Ez egy többkötetes mű, de magyarul csak az első kötetét adták ki, amelynek az az alcíme, hogy a Mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen.

Mit ettek, ittak, hol laktak, milyen bútoraik voltak anno az embereknek.

De olyan tanulságos gondolatokkal is tele van a könyv, hogy miért élünk ma egy "véges világban", vagy miért nem igaz az a mondás, hogy a halál nem válogat.


Alapmű Norbert Eliastól A civilizáció folyamata is. Hogyan civilizálódtunk, mióta nem köpködünk, eszünk késsel-villával stb...


José y Gasset Ortega A tömegek lázadása c. könyvét is ajánlom. Arról szól, hogy a primitív tömegember hogyan kerekedet felül az egyéniségeken.

Antropológiai szempontból közelít meg egy hasonló témát Canetti a Tömeg és hatalom c. könyvében.


Sok érdekes regény is van; Orwell: 1984; Állatfarm, Robert Merle: Mesterségem a halál, Golding: A legyek ura, Camus: A közöny, Kundera: a lét elviselhetetlen könnyűsége, Kesey: Száll a kakukk fészkére, Kerouac: Úton, Huxley: Szép új világ...

Van még egy csomó, és persze ott vannak a klasszikusok is!


Szóval most kapásból ezek jutottam az eszembe.

Jó olvasást!

Sztárok önéletrajzaiban annyira nem vagyok otthon, de Arnold Schwarzenegger Emlékmás c. önéletrajzát mostanában olvastam, és nagyon tetszett.

Igazi motivációt tud adni az embernek, mert ne felejtsük el ő nem csak testépítő-bajnok volt, hanem egy időben az egyik leghíresebb amerikai színész is, majd Kalifornia állam kormányzója.

Három egymástól ennyire különböző területen is sikeres tudott lenni!

2014. jún. 8. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Igazán nagyon köszönöm! :)
2014. jún. 8. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!