Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan mondják helyesen: "...

Hogyan mondják helyesen: " derékbe törve" vagy "derékba törve"?

Figyelt kérdés
2014. dec. 1. 15:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Mély hangrendű szó ---> mély hangrendű toldalék

Magas hangrendű szó ---> magas hangrendű toldalék

Vegyes hangrendű szó ---> mély hangrendű toldalék


Tehát esetünkben derékbe.

2014. dec. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az általános szabály az, ami a 15:27-kor megjelent válaszban szerepel.

Ennek ellenére, jóval 60 éves kor felett, én még nem halottam azt, hogy "derékbe törve", "derékbe tört", vagy "derékbe törték".

Írva is csak most láttam ilyet, mikor a kérdés olvasása után beírtam az internetes keresőbe, hogy "derékbe".


Mindenesetre, a [link] keresője nem ismeri a "derékbe" szót, csak a "derékba" szóra van találat. ("Ékezet nem számít", "bármilyen egyezés" beállításokkal.) És a találat az, hogy "derékba törik".


A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézet [link] lapján (mivel két szó) a "Külön, vagy egybe" lehetőséggel próbálkoztam.

A "derékba törve" beírást elfogadja; a "derékbe törve" beírásra az a válasz, hogy 'Az Ön által megadott „derékbe törve” karaktersorozatot sajnos nem tudtuk értelmezni.

A „derékbe” szó(elem) ismeretlen'


Nem tudok választani, hogy melyik az egyértelműen helyes; mindenesetre az elterjedt használat szerint "derékba", és nem találtam elfogadást a "derékbe" formára.

2014. dec. 2. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!