Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Japánban hogy hívják az idő...

Japánban hogy hívják az idő istenét? Egyáltalán van?

Figyelt kérdés

#idő #Isten #Japán #mitológia #japán istenek #idő istene
2016. júl. 7. 00:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Próbáltam keresni róla valamit japánul.

Úgy tűnik, olyan, hogy általánosságban "az idő" istene nincsen, viszont az "emberi életéveket" uraló istenek vannak a Sintó vallásban. Ezeket Tosigami néven ismerik.


[link]

Sajnos az angol wikipédián nem sok van róla.


-------------------------------------------


Más is megkérdezte már egy japán oldalon, és a válaszokban ilyeneket listáztak:


Ootosi no kami 大年神 (Nagy Év Isten) - Az emberi élet, illetve a termény egy évét uraló isten.


Hijiri no kami 聖神 (Szent Isten)-ként jrják, de a magyarázat szerint az olvasata ebből jön 日知り "hi"-"siri", azaz "napokat ismerő", és ő a naptár istene.


Mitosi no kami (御年神) - (Tisztes évek istene)

Wakatosi no kami (若年神) - (Fiatal évek istene)

Erről a kettőről is azt írják, hogy az emberi élet, illetve a termény egy évét uraló isten, de a nevük alapján az "Ootosi no kami" idős emberekre és a fiatal emberekre specializált formája lehet.


Tokihakasi no kami (時量師神) - Erről azt írja, részleteiben nem ismert. De a név jelentése "időmérő isten".



Itt az oldal, bár japánul van:

[link]


Aztán a buddhista vallásban is említ még több, a világot irányító istent, amelyek az időt irányítónak is mondhatók. Úgy tűnik ezek sem csak az idő istenei, úgyhogy ezeket már nem listázom ide.


Amúgy ha anime világban az idő istenét akarják megjeleníteni, a japánok inkább a görög Kronoszt (クロノスKuronoszu) szerepeltetik előszeretettel :).

2016. júl. 7. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Az első link valamiért nem működik, ez lett volna:

[link]

2016. júl. 7. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Béluska2016 válasza:
51%

[link]

[link]

[link]

[link]

Nem találtam idő istent.

jó olvasgatást...

2016. júl. 7. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2016. júl. 8. 10:21
 5/13 A kérdező kommentje:
Még azt megtudhatnám, hogy hogy ábrázolják az időmérő istent (Tokihakasi no kami)?
2016. júl. 8. 10:35
 6/13 anonim ***** válasza:

Ezt az egy képet találtam, egy japán isteneken alapuló jóskártya sorozatból.


[link]


De ezt ne vedd hagyományos japán ábrázolásnak, mert ezek a kártyák nem valami hagyományos dolgok, hanem újkeletű hóbort, mint az angyalkártyák :).

2016. júl. 8. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Tokihakasi no kami születéséről találtam leírást, gondoltam érdekel.


Az alvilágból visszatérő Izanagi úgy érezte beszennyezte a sötétség földje, ezért minden ruháját eldobálta és megtisztálkodott. Az eldobott ruháiból istenek születtek. A zsákjából (más leírás szerint a derekára kötött ruhadarabból) született Tokihakasi no kami.


Ez az egyetlen történet, ahol előfordul a neve, a szerepe egyáltalán nem ismert. Van olyan magyrázat is, hogy a nevében a toki=idő írásjel félreértés eredménye, és a toki=elold értelmezés a helyes. E szerint a magyarázat szerint, az eredeti neve Tokiokasi no kami lenne, aminek jelentése "leold és otthagy". Mivel a zsákot/ruhát amiből született, leoldotta Izanagi.

Miután a "leold" jel helyett az "idő" jele került a nevébe, a második jel (oku=otthagy) is megváltozott az időhöz passzoló hakaru=mér jelre.


Vagyis még a japánok sem biztosak benne, van-e köze az időhöz ennek az istennek. Az előzőben belinkelt jóskártya alatti leírás is mindkét értelmezést beleszövi a magyarázatba, miszerint ez a kártya az eddigi múltból következő jelen, és az abból következő jövő kapcsolatát "feloldja", és így képes megváltoztatni az idő folyamát.

Vagyis itt is inkább megtartották az "oldás"-"idő" kettősséget.

2016. júl. 8. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2016. júl. 27. 15:23
 9/13 A kérdező kommentje:
Már csak annyira lennék kíváncsi, hogy férfi vagy nő?
2016. júl. 27. 15:29
 10/13 anonim ***** válasza:
A rajzon, amit linkeltem, férfiként ábrázolják, bár erre sem tér ki a leírás a legendában. Tényleg csak annyit írnak róla, hogy "Tokihakasi no kami megszületett az eldobott zsákból".
2016. júl. 27. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!