Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Biológia versenyre kéne...

Biológia versenyre kéne segítség mert nem vagyok jó bioszból de a tanárnő ad egy ötöst ha jól szerepelek a versenyen kérem szépen segítsete!?

Figyelt kérdés

1. Rajzolj!

Készítsd el a levegő térfogat százalékos összetételét ábrázoló kördiagramot a Paint program segítségével! Mellékletként csatold a feladatlap mellé!


2. Mennyit ér a kérdőjel?

Helyettesítsd az ábrákat számokkal úgy, hogy azok összeadása esetén a sorok, illetve oszlopok végén látható összegeket kapd eredményül! Segítségül eláruljuk, hogy a felhő a 7-es számnak felel meg. A feladat megoldása végén számold ki azt is, hogy milyen összeg kerül a kérdőjel helyére!



3. Fejtsétek meg a keresztrejtvényt! Válaszoljatok a kérdésekre!

1 Levegőt szennyező anyag, hőerőművek is „termelik”

2 3 oxigén atomot tartalmazó molekula

3 Leggyakoribb elem a Földön

4 Meghibásodott hűtőszekrényekből kerülhet a levegőbe

5 A naprendszer „kék” bolygója

6 Az autóban a benzin tökéletes égését segíti elő

7 Ez a folyamat biztosítja a légkör oxigénellátását

8 A levegőben előforduló nemesgáz

9 A levegő alkotórésze, oxidja levegőszennyező anyag

10 A föld tüdeje

11 A londoni szmog színe

12 Megváltozott pH értékű csapadék

13 Autók által kibocsátott gáz

14 Globális klímaváltozást kiváltó folyamat

15 Független környezetvédő szervezet



14



a. Mit jelent a megfejtés?



b. Mikor és hol határoztak róla?



c. Hogyan tudnátok csatlakozni a 15. sor szervezetéhez?



4. Számolj!

A rajzon egy 3 m magas hőszigetelt helyiség alaprajza látható. Hány kg levegő fér a he- lyiségbe, ha 1 m3 levegő tömege 1,29 kg?

Úgy dolgozz, hogy számításod nyomon követhető legyen!



5. Boeing repülőgép

Egy Boeing 734 típusú utasszállító repülőgép tömege utasokkal együtt 33000 kg. Az utazómagasság 12500 m a földfelszín felett.

Mennyi munkát kell végeznie a repülőgép hajtóművének, hogy a légi jármű elérje az utazómagasságot? Mekkora lett a helyzeti energiája? Úgy dolgozz, hogy számításod nyomon követhető legyen!



6. Nézz utána!

a) Honnan érkeznek hazánkba a felsorolt élelmiszerek? Válaszd ki a listából a megfelelő országot!

kakaó, datolya, mandarin, kávé, tonhal, nádcukor


Országok listája: Spanyolország

Elefántcsontpart Irak Olaszország

Brazília Kína


b) Mennyi szén-dioxidot termel a szállításuk?

Mérjétek le Magyarország és az adott ország távolságát, majd számoljátok ki a szállítás közben kibocsátott szén-dioxid mennyiségét az alábbi táblázat segítségével!

(A térképen a fővárosok közötti távolságot mérjétek!)

élelmiszer: kakaó datolya mandarin kávé tonhal nádcukor

ország:


távolság:

……….. km

………. km

………. km

………. km

……….. km

………. km

1 km megtétele, ennyi szén-dioxid kibocsátással jár autóval 0,22 kg

repülőgéppel 0,18 kg

vonattal 0,062 kg



7. Titkosírás!

Kulcsként az „Informatikai rendszer – lefegyverez” szöveg használható:



Informatikai rendszer – lefegyverez



   


………………………………………………………………………………………..



    



8. Feladatok a felhőkről

Karikázd be a helyes válasz betűjelét!

A) Milyen körülményekre van szükség a felhők kialakulásához? Válaszd ki a helyes megoldást!

a) Kondenzációs magokra, felszálló levegőre, megfelelő hőmérsékletre.


b) Szélmentes időjárásra, magas páratartalomra és a felszálló légtömegek lehűlésére.


c) Magas nedvességtartalmú levegőre, hirtelen melegedésre és kondenzációs magokra.


d) Levegőben lévő vízgőzre, a felszálló légtömegek lehűlésére és kondenzációs magokra.


B) Mik jellemzők a zivatarfelhőkre?

a) Magasságuk a talajfelszín és 2 km között van, kiterjedésük horizontális.


b) Alapjuk 6 km-nél kezdődik, és 12 km-ig tartanak, hatalmas kiterjedésűek.


c) Alapjuk átlagosan 500 m, tetejük 8000 m-ig ér, függőleges felépítésűek.


d) Magasságuk 2-6 km között van, felépítésük rétegezett.



C) Melyik kifejezés nem utal felhők alakjára?

a) gomolyos


b) vastag


c) réteges


d) fátyolos


D) Válaszd ki az alábbi mondatok közül a helytelen megállapítást!

a) A felhők anyaga és magassága között nincs kapcsolat.


b) A közepes szintű felhők vegyes halmazállapotúak.


c) A felhők alakja azoktól a fizikai folyamatoktól függ, amelyek létrehozták őket.


d) A magas szintű felhők jégkristályokból állnak.


E) Hány felhőfajt különböztetnek meg?

a) 15


b) 9


c) 10


d) 8


F) Az alábbiak közül melyik állítás jellemző a cumulus nevű felhőfajra?

a) Vastag, sűrű felhő, jókora függőleges kiterjedéssel, alakja oldalról hegységre vagy toronyra emlékeztet.


b) Szürke, gyakran igen sötét felhőréteg, a folyamatosan hulló eső vagy hó következtében erősen elkent alakkal.


c) Általában szürkés színű felhő, elég egyenletes felhőalappal. Hullhat belőle szitáló eső, fagyott eső vagy szemcsés hó.


d) Különálló felhők, általában sűrűek és éles körvonalúak, tömb, kupola, torony alakúak és feldudorodó felső részük ragyogóan fehér



9. Magdeburgi kísérlet

1654. május 8-án Otto von Guericke (ottó fon gérike), Magdeburg polgármestere egy érdekes kísérletet mutatott be. Ő így ír erről:

„Rendeltem két rézfélgömböt, melyek átmérője kb. ¾ magdeburgi rőf volt. Az egyik félgömbre csapot vagy inkább szelepet szereltek, amelyen át kivonhattam a levegőt a gömb belsejéből. Ezenkívül mindkét félgömbre vasgyűrűt illesztettek, s ebbe kötelet fűztek, hogy lovakat foghassanak hozzá….A szivattyúzás után a félgömbök olyan erősen tapadtak a bőrgyűrűhöz, hogy 16 ló vagy egyáltalán nem tudta széthúzni, vagy csak igen nagy erőfeszítések árán. Amikor a gömb kettévált, ágyúlövéshez hasonló erős hang hallatszott.”

A szivattyúzás közben a gömbön belül a nyomás lecsökkent, a külső nyomásnál lényegesen kisebb lett. Ezen nyomáskülönbségből adódik az a nyomóerő, melyet le kellett győzniük a lovaknak, amikor széthúzták a félgömböket.

A) feladat:

Válogasd szét a szöveg alapján az alábbi állításokat! A megfelelő betűt írd a mondatok elé!

a) igaz állítás b) hamis állítás c) eldönthetetlen állítás

• A két rézgömb átmérője kb. 27,8 cm volt.

• Mindkét félgömbre rézgyűrűt szereltek.

• Már a gömb kettéválása előtt az ágyúlövéshez hasonló hang hallatszott.

• Magdeburg polgármestere a kísérletet 10 alkalommal próbálta ki, mielőtt bemutatta volna.

• 8 pár lóval próbálták széthúzni a félgömböket.

B) feladat:

Képzeljétek el a kísérlet bemutatását és készítsetek róla rajzot!



10. Mit jelentenek a szólások, közmondások?



a) A levegőbe beszél.



b) Ne rontsd itt a levegőt!



c) Levegőbe nem lehet várat építeni.



d) Tiszta a levegő.



e) Én sem levegőből élek.



2016. dec. 3. 15:52
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Merem remélni, hogy legalább félévkor megbuksz, akkor talán elgondolkozol azon, hogy akarsz-e tanulni vagy sem.
2016. dec. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dq ***** válasza:
67%

Alapvetõen dícséretes, hogy készülsz a versenyre, de..

Messzirõl nézve úgy tûnik hogy egyszer bele sem néztél hogy mit is nyomsz ide.


Legalább olvasd el a feladatokat. Ha elolvastad, és nem megy, akkor utána próbálj meg olyan kérdést feltenni, amelyet meg lehet válaszolni.

Egyrészt egyesével tedd ki õket, másrészt legyen értelmes. Például ha valamit ábráról kell meghatározni, akkor legyen már ott az ábra.

(esetleg linkeld be a feladatsort, vagy nevezd meg hogy XY verseny, Z év, Q évfolyam, W kategória, vagy, mittudomén)

2016. dec. 3. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Tom Benko ***** válasza:

1) Ezen máris elbuknék, mert nekem nincs Paint programom, és nem is azzal csinálnám. Strandpapuccsal teniszezni sem szokás.


2) ASCII-ben 63


3) Majd ha megfejted te is ezt nekem:


4) Ok... Kész vagyok.


5) W=mg\Delta H, E_{pot}=mgh


6) És utánanéztél?


7) hsd kjnd, é úősdfh hsdjkf jhjhj ewz se


8) Majd gondolod, hogy összebarmolom a szép új laptopom képernyőjét?!


9) Beírtam a Google-be, hogy széthúzott félgömbök... Nem kellett volna...


10) a; Ez teljesen általános, kivéve, ha halakról van szó, ők a vízbe beszélnek.

b; Lehetőleg nem kellene a levegőt úgy működtetni, hogy a mechanikai vagy elektronikai alkatrészei károsodjanak. Szerintem ez egy technológiai és üzembiztonsági figyelmeztetés.

c; Kivéve a Minecraftot. Amúgy megnézném a lávába épített várat is...

d; Kimosták, megszárították, talán ki is vasalták.

e; Érdekes kísérlet lenne levegő nélkül élni. Általában öt percnél tovább nem szokott menni.


Konklúzió: Nem csak lusta vagy, de igénytelen is, ráadásul parazitaként a mi tudásunkat szeretted volna sajátodként eladni. Hát ezt én legalábbis nem tolerálom.

2016. dec. 5. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igazából igazatok van! El sem olvastam de most ellkeztem megcsinálni és nagyjából meg is tudom csinálni és mind a három kommentelőnek igaza van!
2016. dec. 5. 14:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!