Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hagyatéki kérdés: ki mennyit...

Nagyak kérdése:

Hagyatéki kérdés: ki mennyit örököl?

Figyelt kérdés
Adva van egy - azóta elhunyt - isős házaspár, legyenek nagypapa (NP) és nagymama (NM). Maradt utánuk egy lakás. NM-nak az első házasságából van egy fia, legyen ő X. A második házasságából NP-val két másik fiú született, legyenek ők Y és Z. Y-nak és Z-nek egy-egy gyermeke van (azaz NM-nak és NP-nak unokái), legyenek ők Y1 és Z1. NP még régebben elhunyt, utána nem sokkal elhunytak Y és Z is. Az ezutáni hagyatéki tárgyaláson emiatt a szóban forgó lakás felét kettéosztották Y1 és Z1 között, azaz fejenként a lakás negyedét öröklik. Nemrég NM is elhunyt. Az unokák (Y1 és Z1) úgy számolnak, hogy NM után háromfelé oszlik a lakás, mégpedig egyenlő arányban X, Y1 és Z1 között. Ennek megfelelően - némi alapszintű matematikával - az jön ki, hogy X-é a lakás 1/6-a, míg Y1 és Z1 pedig fejenként a lakás 5/12 részét öröklik. X viszont azt állítja, hogy mivel Y és Z még NM halála előtt elhunyt, ezért a NM utáni rész teljes egészében az övé, azaz ő örökli a lakás felét, Y1 és Z1 pedig a negyedét-negyedét. Mi az igazság? Mivel nem értünk az öröklési joghoz, amennyiben X-nek van igaza, úgy Y1 és Z1 "kisemmizve" érzi magát, de ettől még persze a tövény rendelkezhet így...
2017. jan. 12. 16:55
 1/6 anonim ***** válasza:

NEm tudnád leírni betürövidítések nélkül - így ugyanis alig olvasható?


De - függetlenül a kibogozhatatlan családi viszonyoktól:


Ha a lakást a nagyszülök közösen vették a házasság alatt, akkor az közös vagyonuk fele-fele arányban.

Ha valamelyik meghal, akkor az a fele az összes gyereke közt egyenlö arányban oszlik meg. A "hozott" gyerekek így az adott szülötöl örökölnek egy részt, a "közösek" meg mindkét szülötöl.

Ha a nagymamának összesen háron gyereke van, akkor a fele lakást ez a három gyerek örökli 1/3-1/3 arányban.


Ha valamelyik gyerek korábban meghal, mint a szülö, akkor a meghalt gyerek részét az ö gyerekei öröklik szintén egyenlö arányban. Tehát ha a példában egy gyerek meghal, akkor az ö egyharmad részét a gyerekei öröklik, ha ketten vannak, akkor 1/6-1/6 jut nekik fejenként.


A nagyapa halálakor az ö gyerekei öröklik az ö fele lakását, szintén egyformán megosztva.


A közös gyerekek így dupla annyit örökölnek a lakásból, mint valamelyik fél saját gyereke, mert ez utóbbi csak egy szülötöl örököl.


Ennek alapján ki tudod bogozni az adott helyzetet, ha nem, akkor írd le tételesen, hogy kinek hány gyereke van, illetve ezek közül ki halt emg, és kinek hány gyereke maradt utána.

2017. jan. 12. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
#1.: hiába titulálod zavarosnak, pontosan értetted, ugyanis a kérdésre választoltál ;-), amit nagyon szépen köszönök is! Erre voltam kíváncsi.
2017. jan. 13. 15:23
 3/6 anonim ***** válasza:
De zavaros a kérdés, csak annyit sikerült kitalálni, hogy van egy külön gyerek, vn két közös, van amelyik gyerek meghalt - és ezek alapján a lehetséges szabályokat soroltam fel. De hogy ki hanyadrészt örököl, azt nem tudom és nem is lehet a kérdésed megfogalmazása alapján kigubancolni. Viszont a válaszom alapján te biztos ki tudod számolni.
2017. jan. 13. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Igen, ki tudom. Nagyon egyszerűen annyi volt a lényeg, hogy ha a megboldogult egyik gyermeke már nem él, akkor a többi gyerek "mindent visz", vagy az örökség bizonyos része ilyen esetekben "csúszik tovább" az unoka (unokák) felé is. Tehát nem a matematikával volt bajom, hanem a törvényi rendelkezéssel. De a válaszod alapján a "továbbcsúszásos" eset áll fenn. Köszi még egyszer!
2017. jan. 13. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
A #4-es válasz is én (a kérdező) voltam, csak nem vettem észre, hogy a barátnőm van bejelentkezve, nem én...
2017. jan. 13. 21:33
 6/6 anonim ***** válasza:
OK, a lényeg az, hogy segített kibogozni a válaszom a helyzetet.
2017. jan. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!