Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Matek 😥 segitetetek?

Matek 😥 segitetetek?

Figyelt kérdés

Nem értem törtek ábrázolása számegyenesen hogy ott van a számegyenes és bekel oda rakni hogy 2

-

5

Még

3

-

3

És akkor még van a mínusz és nem értem azokat értem kettő negyed még három negyed stb de több fajta van azt már nem , lehet hogy nem fogjátok érteni amit leírtam bocsi



2017. febr. 14. 22:04
 1/5 anonim ***** válasza:
2017. febr. 14. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Koszi
2017. febr. 14. 22:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Itt gyakorolhatod:

[link]

2017. febr. 14. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2*Sü ***** válasza:

Egy kis segítség a jövőre nézve. A törtvonal alapvetően osztást, illetve bennfoglalást jelent. Szövegben ezt macerás megjeleníteni, de lehet egy érthetőbb, átláthatóbb jelölést is használni. Pl. itt van ez:


3

-

4


Ez ugyanazt jelenti, mint a 3/4. Csak így szövegben ez utóbbi jobban olvasható. Csak később vigyázni kell majd, hogy a törtvonal automatikusan zárójelezi a törtet magát is, meg a felső – számláló –, és az alsó – nevező – részét is. Tehát:

3+2

----- * 6

7-4


Ezt így érdemes írni: ((3+2) / (7-4)) * 6


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Az előző válaszokból úgy nagyjából érthető bizonyos vonatkozásban, hogy mit jelent a tört fogalma.


A legegyszerűbbek azok a törtek, amelyeknek a számlálójában 1 van. Pl.: 1/2, 1/3, 1/4. Itt jól érthető, hogy egy egészet – egész pizzát, tortát – osztunk el 2, 3, illetve négy egyenlő részre, és ebből veszünk 1 darabot.


~ ~ ~


A problémásabb – megértés szempontjából – az mondjuk egy 2/3 alak, ahol a számlálóban nem 1 szerepel. Ennek több jelentése van. Osztásról van szó, tehát a 2 egészet elosszuk 3 egyenlő részre. Vizuálisan ez történhet így is:


[link]


Tehát a két egészet függőleges vonalakkal osztjuk három egyenlő részre.


De miért ne lehetne ezt vízszintes vonalakkal megtenni?


[link]


Mi látszik ebből? Az, hogy nem csak úgy lehet a 2/3-ot értelmezni, hogy van két egész, és azt három részre osztjuk. Úgy is lehet értelmezni, hogy mindegyik egészet elosztjuk 3 részre, és mivel két egész volt, ebből az 1/3-nyi négyzetből kettő darabot kapunk.


Tehát a 2/3 egyben azt is jelenti, hogy az 1/3-nak a kétszereséről, két darabnyi 1/3 részről van szó:


2/3 = 1/3 + 1/3 = 2 * (1/3)


~ ~ ~


Mi a helyzet akkor, ha a számláló nagyobb, mint a nevező. Mondjuk 8/3-ról van szó. Ez ugye 8 darab 1/3 összege:

1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3

Ezekből a sok 1/3-okból össze tudunk állítani egészeket (hogy jobban látszódjon, zárójeleztem azokat, amikből egész lesz):

( 1/3 + 1/3 + 1/3 ) + ( 1/3 + 1/3 + 1/3 ) + 1/3 + 1/3 = (3/3) + (3/3) + 2/3 = (1) + (1) + 2/3 = 2 + 2/3


Tehát a 8 darab egyharmadnyi tortából össze tudunk „ragasztani” két egész tortát, és még mindig marad két darab 1/3 rész, vagy ha úgy tetszik egy 2/3-nyi rész.

2017. febr. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi :-)
2017. febr. 16. 15:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!