Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Első terhességnél sajnos...

John_Smith kérdése:

Első terhességnél sajnos elvetéltem a 3. hét után. Mivel veszélyeztetett terhes voltam, egyből szóltam a munkaadómnak is. Ez több hónapja volt, és most felvett egy másik kollégát, és félek, hogy az én helyemre. Kirúghat?

Figyelt kérdés
A "bizonytalan" szót használta, ami engem illet, mert mi van, ha nemsokára sikerül a baba, és elmegyek tartós táppénzre. Jelenleg nem vagyok terhes, de félek, hogy elküld. Kirúghat erre, vagy bármi másra hivatkozva? A munkámra nincs kifogás, és két éve dolgozok ott.

2017. okt. 11. 19:44
 1/3 anonim ***** válasza:

Erre hivatkozva természetesen nem rúghat ki.


Az népszokássá vált, hogy másra hivatkozva viszont igen, de az indoknak valósnak és okszerűnek kell lennie.

Ha nem értesz egyet az indokkal (mert nem valós, vagy okszerű), természetesen munkaügyi bírósághoz fordulhatsz.

2017. okt. 12. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Magyarul ha a munkámra nincs panasz (márpedig nincs, és sosem volt), akkor nincs mitől félnem? És egyéb személyes okok miatt kirúghat valakit? Nincs erről szó, csak kíváncsi lennék rá, pl. összevesztünk, vagy elküldtem a francba, hasonlók. Mert ha igen, akkor valami apróságon felhúzza magán, aztán ráírja a papírra, hogy nem jövök ki jól a kollégákkal, stb. Vagy ennél azért jobb indok kell?
2017. okt. 12. 07:57
 3/3 anonim ***** válasza:

Egy munkaügyi vita azért ennél sokkal összetettebb.


Persze tudom, hogy a gyakorlatban nem így működik. Az igazi arcát akkor mutatja meg a jog, ha élnek vele, tehát adott esetben perre viszik a jogvitát.

Amíg valamelyik fél hagyja, hogy "palira vegyék", vagy hogy a jogai sérüljenek, addig a munkáltató biztosra veszi, hogy akkor és azért rúg ki, amiért, és amikor akar.


A munkaszerződés aláírásával Te arra vállaltál kötelezettséget, hogy munkára képes állapotban, a munkavégzési helyeden megjelensz, a munkáltató (nem jogszabályellenes) utasításait a képességeidnek megfelelően a legjobban teljesíted.

A munkáltató arra vállalt kötelezettséget, hogy a munkát, a munkához szükséges eszközöket, feltételeket biztosítja, és ezért bért fizet.


A munkaviszonyt arra hivatkozva, hogy utál, vagy hasonló, nincs joga felmondani. Az ilyen dolgok kiküszöbölésére találták ki a próbaidőt.

A felmondás indoka a dolgozó munkaviszonnyal kapcsolatos (tehát magánjellegű nem) magatartásával (pld. uszítás), képességével (pld. pénztáros, de állandóan pénztárhiánya van, vagy időközben az üzemorvos alkalmatlannak nyilvánítja), vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet (átszervezés, felszámolás, végelszámolás, csődeljárás, költözés, szétválás, beolvadás).

Az indok valósságát és okszerűségét a felmondó félnek kell bizonyítania adott esetben.

Ha a felmondás oka nem valós, nem okszerű, nem világos, és egyértelmű, akkor a felmondás jogellenes. Tehát a felmondás indoka nem lehet általános vagy közhelyszerű.


Ha felmondanának, és nem értesz egyet az indokkal (mert nem valós stb.), akkor nincs más választás, mint a pereskedés... :(

2017. okt. 13. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!