Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Saját archívumból, gyüjteményb...

Regős László kérdése:

Saját archívumból, gyüjteményből való fotókat, képeket szeretnék megjelölni. Használhatom-e saját nevem mellett a (C) vagy az (SM) jelölést abból a célból, hogy látsszon, azok tőlem származnak? Köszönöm. Üdv: László

Figyelt kérdés

#tulajdonvédelem #saját képek és fotók jelölése #betűjel használata nem regisztrált fotók levédéséhez
2018. febr. 2. 15:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
82%

Lehet, én vagyok debil, de saját gyűjteményen mit kell érteni?

Ha te készítetted a fotókat, akkor természetesen. Más képeihez nem jelőlheted meg magad szerzőként.

2018. febr. 2. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Saját archívum alatt azt értem, hogy régóta gyűjtesz képeket, fotókat, újságokat egy bizonyos témában (pl. sport, zene)nagy részükkel sokat dolgozol, azaz olyan állapotba hozod,hogy megmutatható legyen az oldal kedvelőinek.

Szó sincs arról, hogy amit nem én fotóztam, azt megjelöljem mint szerző! Nem erre gondoltam a kérdésemnél.

2018. febr. 2. 15:50
 3/18 anonim ***** válasza:
Ellentmondó, amit írsz. Most akkor saját magad által készített képet szeretnél a copyright szimbólummal ellátni, vagy más által készített képet, amit te csak gyűjtesz?
2018. febr. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
87%

Kedves kérdező! Elmúltam hatvan. Életemből olyan 30 évet képek gondozásával tölöttem. Akkor azokra ráírhatom, hogy Copyright én?

Ha igen, akkor beperelem az összes korabeli színes heti és havi lapot, mert meg sem említenek benne.


Szó sincs arról, hogy ezek a képek a te szerzeményeid lennének, bármennyit is bíbelődtél velük.

Magadénak tudhatod viszont, amit ténylegesen tettél. Azaz gondoztad és szerkesztetted az összeállítást. Ezt nyugodtan le is írhatod.


Pl. így:

Az albumot korabeli fotókból, újságcikkekből összeállította teneved.

2018. febr. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Nem a saját magam által készített képekről, fotókról van szó. Ezeken csak azt akarom megjelölni, hogy kizárólag az archívumomból származnak. Közérthetőbben: "az én tollammal ne ékeskedjen" senki.
2018. febr. 2. 16:23
 6/18 anonim ***** válasza:
87%

Ha nem fogadod el olyan ember válaszait, aki ebben jártas, szakmájához tartozik, akkor minek kérdezősködsz? Nem nem mondhatod magadénak a képeket, ha megfeszülsz, akkor sem. Sőt! Még az sem biztos, hogy közölheted. Nem akartalak ezzel keseríteni, meg a kérdés is más, de akkor most leírom: Csak akkor publikálhatod az összegyűjtött képeket jogszerűen, ha a készítők (jogtulajdonos) ahhoz írásos engedéjükkel hozzájárultak. És ezen felül meg is kell nevezned őket. Ez lehet képenkénti az aláírásban, vagy felsorolva őket egy helyen.

He nem így jársz el, akár per is lehet belőle.

2018. febr. 2. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
87%

"az én tollammal ne ékeskedjen" senki. - erre is újra kitérek.

Csak az a te tollad, amit tartalomban hozzátettél. Az nem, hogy retusáltad mondjuk a képeket.

Természetesen mint előző hozzászólásomban írtam: a jogtulajdonos nélkül nem tehető közzé fotó. Mindegy, hogy azt a te oldaladról lopnák, vagy máshonnan.

2018. febr. 2. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Bár bevett eljárás hogy valaki letölti más tartalmát és vízjelezi hogy tőle ne vigyék tovább, csak ennek nincs semmilyen jogi alapja.

A szerzői jog a kép készítőjét illeti meg akkor is ha nem írja rá külön a képre egyesével. Te ezeket a képeket bár letöltheted vagy másolatot készíthetsz belőle, mégsem használhatod fel például bevételszerzésre ahogy az sem etikus hogy a sajátodként tünteted fel, hiszen nem a te képed.

Az hogy egy általad kezelt gyűjtemény része, az nem kategorizálható be semmibe, mivel a jog a kép tartalmát védi és nem azt a körülményt ahogy valaki valamilyen formában eltárolta magának.


A továbbközlés elvárható feltétele lenne a jogtulajdonos és forrás megjelölése, lásd annak példáját hogy egy újság csak úgy hozhat le képet ha feltünteti a kép készítőjét vagy forrását közvetlenül a kép mellett, hiába ők szerkesztik saját kézzel az újságot vagy akár a képet tördelik-retusálják-szerkesztik. Ennek hanyag példája a "forrás: internet", "forrás: google", ami csak a jogszabály kijátszása (meg kell adni a forrást, de nem ellenőrizhető).


Ugyanígy az általad kezelt tartalomról egyértelműen kitűnik hogy nem a te képed. Ha viszont azt az utat vállalod fel hogy te azt sajátodként szerepelteted azzal már sérted a szerzői jogokat. Önmagában már azzal is sértheted, hogy továbbközlöd más jogvédett műveit az ő külön engedélye nélkül, amennyiben ő korlátozza a felhasználhatóság módját. Digitális kép esetén például egy Google-keresés találata neked megjelenik, de lehet semmilyen módon nem használhatod azt fel még nonprofit célja sem. Nemhogy melléírod hogy az a te tulajdonod mert te gyűjtötted a netről.

2018. febr. 2. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Egy apró korrekciót engedj meg:


"A továbbközlés elvárható feltétele lenne a jogtulajdonos és forrás megjelölése" - ez tévedés. Semmilyen jogszabály nem tér ki erre, nem teszi ettől függővé a közlés lehetőségét. Ez teljesen irreleváns.


A kép - vagy bármilyen más, szerzői jogvédelem alá eső mű, tartalom - továbbközlése akkor jogszerű, ha a jogtulajdonos ehhez hozzájárul. Ez általában írásban, szerződés formájában történik, és ezen szerződés aztán kitér arra, hogy a jogtulajdonos elvárja-e a forrás megnevezését.


Értelemszerűen ha ez nem elvárás a jogtulajdonos részéről, attól a viszontközlő még megjelölheti a forrást, de önmagában a forrásmegjelölés senkit semmire nem jogosít fel.

2018. febr. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Na, mégegyszer! Még nem unom! De most már tényleg, utoljára! Eszemben sincs tovább levelezgetni!

Van egy újságképem amit már tízmillió ember látott pl. egy hetilapból és van egy fotóm is amit mondjuk még nem láttak.

Nem akarok ezekből bevételre szert tenni, üzletelni, kereskedni. Azt sem akarom, hogy tulajdonosként, szerzőként tüntessem fel magam. Ezekre csak azt akarom ráírni, megjelölni, hogy az én gyüjtésemből, archívumomból valók. Tehetem?!

2018. febr. 2. 19:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!