Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Fejtörő! Nem tudom megoldani,...

Fejtörő! Nem tudom megoldani, valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Sanyi bácsi 5 évvel ezelőtt háromszor annyi idős volt, mint amennyi évvel idősebb Árpádnál. Árpád 20 év múlva éppen háromszor annyi idős lesz, mint a köztük lévő korkülönbség. Hány éves most Árpád és Sanyi bácsi?


(a magyarázat érdekelne és a levezetése, mert az őrületbe kergeti az alulfejlett agyamat)



2018. febr. 22. 04:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Tehát. A lényeg, hogy Sanyi bá 5 éve annyi idős volt, mint amennyi Árpika lesz 20 év múlva és ez a két kor a köztük lévő korkülönbség. Merthogy az "ahány évvel idősebb Árpádnál" is a köztük lévő korkülönbségre utal, csak az azt is elárulja, hogy Sanyi bá' az idősebb. Vagyis...

Ha x a köztük lévő korkülönbség, akkor Sanyi bá' 3x+5 éves és Árpád is annyi lesz 20 év múlva, tehát ő jelenleg 3x-20 éves. És (3x+5)-(3x-20)=×

3x+5-3x+20 (mivel, ha a zárójel előtt - jel áll, akkor a zárójelben lévő írásjel megváltozik, nem tudom, hogy tudod-e) = x

3x-3x+5+20=x

0x+25=x

25=x

Vagyis 25 a köztük lévő korkülönbség és Sanyi bácsi 80, míg Árpád 55 éves.


Remélem érthető volt. :)

2018. febr. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Hát én kétismeretlenes egyenlettel próbálkoztam. A megoldás is aszerint navigált. :D


De kitaláltad, ügyes vagy!

És köszi a segítséget. :D

2018. febr. 23. 00:07
 3/3 Angelo84 ***** válasza:

Sziasztok,


ha nem haragszotok, annyit megemlítenék, hogy egyenletet sem feltétlenül kell felírni.

Hiszen ahogyan az első válaszoló is írja, hogy Sanyi bácsi 5 éve volt annyi idős, mint Árpád lesz 20 év múlva, az egyértelműen azt jelenti, hogy 25 év van köztük, mivel ha eltolom az egészet 5 évvel úgy, hogy a kiinduló Sanyi bácsi jelenlegi kora legyen, akkor az azt jelenti, hogy Sanyi bácsi 0 évvel ezelőtt annyi idős volt, mint amennyi Árpád 25 év múlva lesz. :D


Egyébként 2 ismeretlennel (Sanyi bácsi: x, Árpád: y):


x-5 = 3*(x-y)

y+20 = 3*(x-y)

2018. febr. 23. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!