Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Melyik írót menekítette a...

Ressot99 kérdése:

Melyik írót menekítette a felesége, , a hatóságok elől" parasztszekéren?

Figyelt kérdés

Jókai Mór

Mikszáth Kálmán

Móricz Zsigmond



2018. ápr. 11. 19:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Jókai Mór

A leghíresebb magyar regényíró „A tengerszemű hölgy” c. regényében is feldolgozta menekülése, bujdosása történetét. A X. fejezet címe: „Ahol a világnak nincsen szája.”


„Valóságos kis odyssea volt az idáig eljutás. Egy kis ekhós parasztszekéren utazik egy asszony, görögdinnyéket visz a vásárra, az inas meg a kocsis elől ülnek. Az inas vagyok én, a kocsis Rákóczy János, tegnapelőtt még Kossuth titkára.


A görögdinnyék ára volt darabonkint egy ezüst tizes – a mi fejünk annyit sem ért. (…) Csupán a szép két úrifajta ló a kocsink előtt gyaníttatá, hogy nem parasztutazók vagyunk. Rákóczy világos kék mándlis kocsisnak volt öltözve. Mikor aztán a nádasok világába értünk, ott egy lovas betyár vett bennünket védelmébe, s keresztülvezetett soha szekértől nem járt ösvényeken, folyvást tengelyig, szügyig gázolva a vízben, amíg kijutottunk a végtelen pusztára. Nem fogadott el egyebet egy „Isten megáldjon”-nál.

2018. ápr. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen. :)
2018. ápr. 12. 17:54

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!