Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan írjuk helyesen ezeket...

Hogyan írjuk helyesen ezeket az angol neveket és mitől függ hogy hogyan írjuk öket?

Figyelt kérdés

Noraval vagy Nora-val?

Thomasal vagy Thomas-al?

Naomival vagy Naomi-val?

Lyraval vagy Lyra-val?

Peterel vagy Peter-el?



2018. aug. 8. 02:27
 1/6 tabaki ***** válasza:

Fogalmam sincs, mi a hivatalos álláspont, csak a saját véleményemet közlöm.


1. Az kiejtendő végződésű, egyszerűen ragozható neveknél semmi értelme a nehézkes kötőjelezésnek, tehát simán mehet a Naomival, sőt, a Noraval, Lyraval helyett én magától értetődőnek érzem a Norával, Lyrával alakot (mint a Kata, Luca esetén Katával, Lucával).


2. Ezeken az oldalakon tényleg mindenki megbolondult? Vagy sohasem hallott a -val, -vel ragok teljes hasonulásáról? Hogy jutnak eszedbe ilyenek, hogy Thomasal, Thomas-al, Peterel, Peter-el? Az lehet necces, hogy a Thomasszal vagy a Thomas-szal formát érzed-e helyénvalónak (én inkább az elsőre szavazok), de a Peterrel teljesen problémátlan. Igazán nem szeretném, ha nem vennéd magadra a kifakadásomat, de egyáltalán nem vagy egyedül. Egyszerűen nem értem, hogy lehet ilyesmiket leírni (szemelvények a Számítástechnika rovatból, ahonnét véletlenül idetévedtem):

„vlc-el lehet szerintem(nem szórakoztam még vob file-al”

„Az e-book al nem fog kifolyni a szemed”

„StreamWriter-el”

„Régi Chrome al megy rendesen 360p be”

„Win 10.el”

„winxpig van illesztő, win8al nem működött, win10el tökéletes”

„ezek közül én a Bleach et ismerem”

„PS4 en nem sok minden megy 60FPS el mégis több millió embernek tökéletesen elég”

„Gimp -el.”

„A Gimp -et nem viccből írtam, hanem azért mert azzal is meglehet csinálni.” (Itt az is megérne egy misét, hogy az igekötőket hányan írják mániákusan külön, kivéve, ha a közbevetett szó miatt tényleg úgy kéne, mert akkor nincs az az isten...)

„Nem csak a túlárazott KépBolt -al amit mindig felhoznak.” (Teljes téboly, a magyarított nevet sem képes ragozni.)

2018. aug. 8. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2018. aug. 8. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 BringaManó ***** válasza:

Norával

Thomassz

Naomival

Lyrával

Peterrel


[link]

2018. aug. 9. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
48%
Kötőjelezni csak akkor kell, ha a név végén néma hangzó van (olyan, amit nem ejtesz ki), pl. Shakespeare-rel (keresztnév most nem jut eszembe, de biztos van ilyen). Egyébként rendesen toldalékolunk, Norával, Peterrel, stb.
2018. aug. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

keresztnévre példa: Jane-nel


a "néma hangzó" kicsit fából vaskarika, mondjunk inkább néma betűt :-)

(pl. Montreux-ig, Rousseau-val)


a szabály itt olvasható:

[link]

2018. aug. 13. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 tabaki ***** válasza:

„keresztnévre példa: Jane-nel”


Mondok jobbat: George-dzsal.

Valójában ez is ugyanazt az egyszerű logikát követi, mint a többi, de a baljós jelek szerint sokak számára ma már az is felfoghatatlan. Gondolom, a hanyatlás következő stádiuma az lesz, hogy a Peter toldalékolásában diadalra jutott nyelvi lelemények fényében már a magyar Péter ragozása lesz idétlen, szembántó, parasztos, vagy tudom is én, és jönnek a Péterel, Péter-el, Péter el változatok.

2018. aug. 13. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!