Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Villanyszerelésnél a sodrott...

Nagyepf_MacGyver kérdése:

Villanyszerelésnél a sodrott kötést mikor tiltották be?

Figyelt kérdés
A házunk 1992-ben épült,2.5mm2 rézvezetékekkel,sodrott kötések vannak.Kint a villanyóránál 300mA FI relével kombonált C25 kismegszakító van,illetve bent van egy Diazed biztosíték tábla ahol fázis és nulla is biztosítva van.Dugaljaknak 20A,világításnak 4A.

2018. aug. 16. 22:03
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Hát, az 1913-as biztonsági szabályzatot (az volt az első) nem ismerem, de a következőben, az 1929-esben már vehetjük úgy, hogy tilos volt, mivel az olvasható benne, hogy kötést csak csavaros kötőelemmel. Onnan kezdve ez jön végig, a szocializmusból egy párat őrzök, például az 1958-as: "csakis hegesztéssel, forrasztással vagy szabványos szorító összekötővel". Később belekerült a sajtolás.
2018. aug. 17. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Kérdeztem egy idős villanyszerelőt és azt mondta hogy régen még simán összetekertek alu és réz vezetéket mert annyir a kis terhelésen nem okozhatott tüzet.6A vagy 4A volt akkor a villanyóránál a főbiztosító.

1970-es években aztán megjelntek a hupolfix rácsavarható kupakok de akok alatt szintén sodrott kötés volt.

2018. aug. 17. 12:37
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván ez volt a sajátosan értelmezett ellenállás a politikai rendszerrel szemben. :D

Még ma is vannak vének, akik esküsznek rá, hogy az ő sodrott kötésük a legjobb. Többek között én is (én csak rézzel szereltem). De ennek azért megvolt az a háttere, hogy a szocializmusban, ahogy Fábry mondta, ha valami egyszerűen a céljainak megfelelően működött, az már egy külön bónusz volt. Magyarul, nem volt normális kötőelem, a kupakos egyik fajtáját például hiába tekerte az ember, utána le tudta húzni, olyan volt, mintha be lenne zsírozva, másik fajtájáról magától leesett a gumi szigetelés (dobozban nagyon előnyös tulajdonság), a sorkapocsnál a rugóerőt biztosító lemezt mindenki rögtön kivette, mert nem lehetett tőle bedugni a vezetéket, de ha bent akartad volna tartani, akkor magától kiesett a vezetékbedugástól, a nyolcvanas vízmentes dobozban volt egyedül egy csavaros kötőelemes lap, rugózás nem volt, négy kötésnek, mi van, ha öt kellett volna? ésígytovább végtelen sorban. Talán a legjellemzőbb volt a rendszer technológiájára, amit egy haverommal panelházi helyiségvillamosításánál állapítottunk meg a szedett-vedett tsz-melléküzemág fröccsöntött műanyagtiplikkel kapcsolatban: bele nem lehet verni a neki előírt lyukba, de ha már bent van, akkor magától kiesik.


Csakhogy nem ezt kérdezted.

2018. aug. 17. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem vagyok vén de a sodrott kötést jónak tartom,ha szkszerűen van megcsinálva.Tehát elég szorosan,elég hosszan összecsavarva a vezetékek.Persze nem túl szorosan mert akkor eltörik.Nagyszüleim házába 1962-ben vezették be a viialnyt és semmit nem kellett javítani.
2018. aug. 17. 15:07
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Mindegy, minek tartod, ha tűz van, ráfogják, hogy ez okozta, aztán harcolhatsz.
2018. aug. 17. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Akkor is a ráfogják a villanyszerelő munkájára a tüzet ha egy kínai rézzel bevont alumínium kábeles hosszabító okozza a tüzet?
2018. aug. 18. 20:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!