Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha egy személy betör a lakásom...

Ha egy személy betör a lakásomba, akkor önvédelemből lelőhetem?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van egy elmebajos szomszéd aki minden lakónak beszólogat, ütögeti az ajtót. Ha esetleg bejönne a házba akkor magánlaksértés okából megvédhetem magamat a gázrevolveremmel? Esetleg engem is érhet meghurcoltatás, értem ez alatt a lecsukást, eljárást.

Minden választ megköszönök!


2018. aug. 31. 20:35
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
82%
Csak akkor lőheted le ha előbb ő megtámad téged és te az életedet véded. Tehát ha a lelövése “arányos” és elkerülhetetlen válasz részedről a támadásra. Sima Magánlaksértés miatt nem lőheted le csak úgy.
2018. aug. 31. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Kérdés, mifée sérúlést szenved a szomszéd. Ennek függyvényében komoly eljárásra is számíthatsz.
2018. aug. 31. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
91%
Elméletileg igen. Gyakorlatilag meg te kerülsz a hűvösre, ha védeni merészeled magadat vagy a tulajdonodat. A mai magyar jogrendszer a bűnözőket védi.
2018. aug. 31. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Ettől tartok én is hogy még én járok rosszul azáltal hogy védeni próbálom magamat. Külföldön ilyen nincs.
2018. aug. 31. 22:26
 5/21 A kérdező kommentje:
A fegyver az egy röhm rg59 gázriasztó. Tehát csak gázt lő ki azt is max 3 méterre. Meghalni nem tud, csak elájulni.
2018. aug. 31. 22:27
 6/21 anonim ***** válasza:
33%

Kérdező, az első három (buta vagy szándékosan félrevezető) kommenten lépj át.

A jelenleg hatályos jogszabály (2012. évi C. törvény - Btk.) 22. § (1) a következőt mondja:

Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

Tehát ha személyed elleni támadás áldozata vagy, nem vagy büntethető. Két fontos dolgot említ még a fenti paragrafus:

(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

Tehát ha hidegvérrel addig rugdosod, amíg mozog, akkor büntethető vagy. Viszont ha ijedségből fejbe vágod az első kezed ügyébe eső székkel és belehal, akkor nem vagy büntethető.

Szintén fontos újítás a Btk.-ban a 22. paragrafus negyedik pontja:

(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.

Tehát megszűnt az a régi elv, hogy ha el tudsz futni, akkor nem védekezhetsz. Már jogodban áll védekezni, megvédeni magad és a tulajdonodat.

Mindezeken felül a második pont is érdekes:

(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha

a) azt személy ellen

aa) éjjel,

ab) fegyveresen,

ac) felfegyverkezve vagy

ad) csoportosan

követik el,

b) az a lakásba

ba) éjjel,

bb) fegyveresen,

bc) felfegyverkezve vagy

bd) csoportosan

történő jogtalan behatolás, vagy

c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.

Tehát ha az ingatlanodban éjjel rád támad (akár puszta kézzel is), az a hatályos jogszabály értelmében élet elleni támadásként értelmezhető.

2018. aug. 31. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Hatoska, te nagyon buta vagy. Az általad idevágott szakasz egyáltalán nem garantája, hogy ne indulna eljárás, a kérdés pedig erre irányult.
2018. aug. 31. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Természetesen "eljárás" azaz nyomozás minden esetben indul. Ez nem elkerülhető, erről kár is álmodozni. Azonban a jogos védelem büntethetőséget kizáró ok, azaz ha a jogszabályban említett feltételek teljesülnek, akkor a kérdező nem büntethető - és szerintem a kérdés erre vonatkozik.
2018. szept. 1. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
Kedves #6 válaszadó, ezt a kesznyéteni bácsinak is magyarázd meg, okés? Vagy Loydinak, akire heten támadtak rá egyszerre, és őt fingatták meg, mert a jogszerűen hordott gáz-riasztó fegyverével volt pofája megvédeni magát. Lehet, hogy papíron a jogos önvédelem nem bűncselekmény, a gyakorlatban viszont az. Lepontozni pedig én is tudok, rögvest be is mutatom.
2018. szept. 1. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

"ezt a kesznyéteni bácsinak is magyarázd meg, okés? Vagy Loydinak, akire heten támadtak rá egyszerre, és őt fingatták meg, mert a jogszerűen hordott gáz-riasztó fegyverével volt pofája megvédeni magát."

Nem tudom, tényleg ilyen hülye vagy-e vagy csak tetteted, de akkor leírom lassabban, hogy te is megértsd: Az "új" Btk. az általam idézett paragrafusokkal 2012-től él. Az általad említett két eset 2005-ös és 2010-es. Miről beszélünk?


"Lehet, hogy papíron a jogos önvédelem nem bűncselekmény, a gyakorlatban viszont az."

Az, hoyg mindössze két ősrégi esetet tudtál felhozni, eléggé az ellenkezőjét bizonyítja annak, mint ami mellett kardoskodsz.


"Lepontozni pedig én is tudok, rögvest be is mutatom."

Én nem pontoztam eddig sem, ezután sem fogok. Lelked rajta, hogy mit pontozol és hogyan, én pont leszarom. Mondjuk ha te azzal érvelsz, hogy nem hasznosnak minősítesz egy, választ ÉRVEK helyett, hát... Nem biztos, hogy érdemes folytatnunk az eszmecserét, mert félek, a következő "észérved" az lesz, hogy anyám.

2018. szept. 1. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!