Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Gázspray vagy paprikaspray?

Gázspray vagy paprikaspray?

Figyelt kérdés

Pár hónapja költöztem fel Budapestre, és a munkám miatt gyakran késő este utazom haza. Egy ideje gondolkodom azon, hogy nőként nem ártana magamnál tartaniegy gázspray-t vagy paprikaspray-t.

A gond csak az, hogy ben vagyok túl jártas a témában. Annyit tudok, hogy vadászboltban lehet venni, de egyáltalán melyiket éri meg megvenni? Gáz vagy paprika? Hallottam olyat, hogy valakit megbüntettek, mert paprikaspray-t használt. Kell ezekhez valami használati engedély vagy van valami jogszabály, hogy hogyan lehet használni?

Esetleg valaki, akinek van tapasztalata, elmondaná, melyiket használja?

A válaszokat előre köszönöm.



2018. nov. 24. 00:29
 1/6 anonim ***** válasza:
51%

Sokan tesznek úgy, mintha valami oltári nagy tudomány lenne a gázspray mögött, amihez természetesen csakis ők értenek, de valójában igen egyszerű az egész. A "gázspray" és a "paprikaspray" ugyanaz. Legalábbis többnyire.


Amit civilek megvásárolhatnak, az lehet CN (klór-acetofenon) vagy paprikaspray. Az előbbi egy vegyszer, utóbbi valóban paprika, igen finomra őrölt chilipor kémiailag semleges olajban. Egészségkárosító hatása nincs, azon kívül, hogy kifolyik tőle a szemed. Létezik továbbá CS (klór-benzalmalonitrit, de ezt meg se próbáld megjegyezni) és CR (dibenzoxazepin) is. Ezekkel azonban nemigen találkozhatsz gázspray formájában (bár nem kizárt). A CS-t tömegoszlatásra használják, a CR-t pedig sehol sem alkalmazzák, mert életveszélyes, súlyosan rákkeltő, ráadásul nincs semlegesítő anyaga.


A CN és a paprika közül az utóbbi a hatékonyabb, mert az előzőnek csak átmeneti a hatása. Többek között a 2006-os MTV ostromnál is azért verték szét a rendőröket, mert CN gázzal voltak felszerelve, és az első pár adag után hiába fújkálták. Utána rendszeresítették a CS-t, majd egy rövid időre a CR-t is, mert ilyen emberi jogok meg hasonló baromságok a magyar hatóságokat nem érdeklik. A magyarokon kívül egyedül a dél-afrikai rendőrség alkalmazta a nyolcvanas években, de azok sem sokáig, mert ez még a gettónégerek ellen is túlzás volt. A magyar rendőrség nem a magyar állampolgárok testi épsége miatt vonta ki, hanem mert - mint írtam volt - nincs ismert ellenanyaga, így ha rámegy a rendőrökre, azok is fuldokolhatnak a tüntetőkkel. Ráadásul átmegy a gázálarcokon is.


A paprikából is többféle kivitel létezik, van, amelyik sugarat spriccel, van, amelyik felhőbe fújja szét a cuccot. Saját tapasztalatom szerint a felhő jobb, mert a sugarassal célozgathatod a támadó szemét, kicsi az esély, hogy el is találod. Amerikában a rendőrök tapadós hab formájában is alkalmazzák a paprikát, ezt nem tudom, létezik-e Magyarországon.


Amire ügyelj, hogy Magyarországon a törvény 20 gramm töltősúlyig engedélyezi gázspray birtoklását közterületen. Engem egyszer bevittek a barom rendőrök, mert az volt a spray-emre írva, hogy 20 ml. Évekig járhattam a bíróságra ebben a fontos kérdésben, de az nem felelt meg annak a taláros jóképességűnek, hogy kértem a német gyártótól egy igazolást, hogy a töltőanyag 20 grammnál kevesebb. Helyette hoztak valami "szakértőt", aki megállapította, hogy 20 ml = 20 g. Mármint hogy bármiből. Ólomból is. Hát, ennyit a magyar hatóságokról.


A másik, hogy ha használtad, azonnal menekülj! A rendőrség téged fog támadónak tekinteni. Nem, nem fogja őket érdekelni, hogy egy törékeny kislány vagy, az "áldozatok" meg egy háromtagú galeri a Blahán. Ne bízz a hatóságokban!!

2018. nov. 24. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
97%

Az előző válaszadó elég jól leírja a dolgokat, kiegészíteném kicsit! A CN hatóanyafot el kell felejteni, mert nagyon gyenge és hamar szétoszlik a levegőben, ezért a hatótávolsága is kissebb. Viszont a paprika (OC) hatóanyaggal egy baj van, magyarországon tilos viselni sajnos. Tehát javaslom a CS és CR hatóanyagot, a CR a leghatékonyabb, de szerencsére a magyar jogszabályok még nem korlátozzák. Budapesten be tudod szerezni!

Üdv.

2018. nov. 24. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
88%

Első kettőre zöldet nyomtam, annak ellenére, hogy nem a kérdés lényegére felel.


Jogos védelmi helyzetben bármit használhatsz, ami a kezed ügyébe kerül. Az arányosság sem feltétel.

Ha olyan eszközzel védekezel, amelyik nem lehetne nálad, az külön ügy. Attól még a jogos védelem az marad, ha egy föld-föld rakéta van a retikülödben.


Két kérdés marad csak: mennyire véd meg a spray, illetve mennyi az esélye annak, hogy önmagad ellen is fordul? Ezen felül, bizonyítható-e a jogos használata.


A kezelése csuda egyszerűnek tűnhet, de nem az. Hatótávolsága kicsi, s ki van téve a széljárásnak. Ha erős szembe szélben használod, még az is lehet, az egészet te kapod az arcodba, a támadó meg semmit.

Hatótávján belül a másik ki is tudja csavarni a kezedből.

Sikeres alkalmazás esetén arra jó, hogy a futásnál lesz egy kis előnyöd. Szóval ha futásnak eredsz, a támad egy rövid ideig a szemével lesz elfoglalva, s csak utána tud utánad eredni. Lehet, ennyi előny megfelelő, de nem biztos.


A másik meg az, hogy ha a bíróság nem állapítja meg a jogos védelmet, akkor téged fognak elmarasztalni.

Mondjuk, az is jobb, mint a temetőben pihenni.

Mert hát sajnos extrém esetben előfordulhat, hogy bozótvágó késsel, álló dákóval kerget valaki, a bíróság meg semmit nem talál majd bizonyítottnak, csak azt, hogy lefújtad.

2018. nov. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
84%
1es sok zagyvát is ír meg feleslegesen túl részletező tényeket is . A töltő tömeg milligramm nem egyenlő a milliterrel . 40 ml CS gázban 80 mg töltet található . Kit érdekel a statisztika meg a hírek törvények .Nőket sosem de gyanús formákat sem motoznak a zsaruk . Az életedről van szó , veszel 1-1 dbot CR meg OC paprikát zsebre téve övre csippentve NEM TÁSKA ALJÁN . Ezt fogod zsebbe marokba vagy lekapod és hüvelykujjal nyomod oldalazva hátrálva . Ez ellenszélbe is jó mert ez folyadék ami előre spriccel nem száll vissza mert nem gáz . Kutya meg részeg ettől dől ki . Aki mást ír ostoba és tapasztalatlan . Minél hamarabb vegyél .
2018. nov. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Csupán az első válaszolónak szeretnék annyit említeni, hogy a 20ml=20g-os dolog sántít egy kicsit. Érettségiztem fizikából, ezért tudom, hogy nem lehet minden anyag sűrűsége egyenlő. (Sűrűség=tömeg\térfogat)

2018. nov. 25. 22:09
 6/6 anonim válasza:
51%
Szerintem sima CS- típus, ami lényegében szimpla könnygázt tartalmaz elég! Ezt azért írom, mert én voltam olyan idióta, hogy kipróbáljam magamon. Ezekben nagyon erős túlnyomás van, szóval annyira egyébként még a szél sem zavar bele. Tehát, ha egy jó ütés távolságra van tőled a támadó akkor biztos, hogy le tudod fújni. Azért tájfun erejű szelek nem fújnak nalunk, az ami általában van azt pedig a túlnyomás fél méteren belül bőven kompenzálja. Szóval én sima cs-el lefújtam magam és vagy 10 percig minden bajom volt. Azt hittem megfullok.. pedig nem is olyan sokat fújtam az arcomba. Tényleg jó önvédelmi eszköz. Utána pucolni kell! Nem azért mert talán nem bírnád megverni, hanem mert rácsöröghet ez ismerőseire, tesoira erősítést kerni... Akkor meg már kevés lesz a gázspray, de ha gyorsan elpucolsz, és nem ismernek kereshetik a nyomod.
2019. márc. 25. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!