Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A Facebook személyi kérése...

A Facebook személyi kérése törvénysértő?

Figyelt kérdés
Az adatvédelmi biztos korábban többször kifejtette, hogy a személyi igazolványokat nem lehet fénymásolni, de fotózni sem. Később ez enyhült így bankok, szolgaltatók kötelesek másolatot készíteni róla. De a Facebook szerinetm továbbra is jogtalanul kéri. Ha valaki tudja a vonatkozó jogszabályokat, megköszönném, ha leírná őket.

2019. jún. 20. 20:15
 1/7 anonim ***** válasza:
72%

Feltehetően jogos érdek jogalappal kéri és kezeli, amit a GDPR megenged (6. cikk (1) bekezdés f) pont). Ezt meg is indokolhatják azzal, hogy a felhasználó személyének ellenőrzése csak akkor lehetséges, ha hiteles dokumentummal igazolja a kilétét. A kezelése megfelelően és biztonságosan történik, nem ér téged érdeksérelem vele, az adatkezelést pedig szabadon megtagadhatod, csak akkor a fiókod zárolva marad. Továbbá neked is érdekedben áll, hogy igazold a kiléted, hiszen ha nem ellenőrizhetné a facebook hogy kié a fiók, azt jelentené hogy minden jelentést azonnal és végleges törléssel járna, mert nem kérhetik hogy igazold magad.


[link]

2019. jún. 20. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TappancsMancs ***** válasza:

Ami engem illet megkérdőjelezem a jogszerűségét, de hozzáteszem, hogy ha nem élnek vele vissza, akkor jó, mert legalább nem lesz annyi kamu facebook profil.


Nézzük a GDPR-t. Az csak az adatok kezeléséről szól és nem hivatalos okmányok másolásáról. Idézném az általad hivatkozott cikket.


"6. cikk

Az adatkezelés jogszerűsége

(1) A személyes adatok kezelése kizárólag akkor és annyiban jogszerű, amennyiben legalább az alábbiak egyike teljesül:

f) az adatkezelés az adatkezelő vagy egy harmadik fél jogos érdekeinek érvényesítéséhez szükséges, kivéve, ha ezen érdekekkel szemben elsőbbséget élveznek az érintett olyan érdekei vagy alapvető jogai és szabadságai, amelyek személyes adatok védelmét teszik szükségessé, különösen, ha az érintett gyermek."

[link]


A személyi igazolvány az közokirat aminek adatait tényleg valósnak kell elfogadni, de a sima fénymásolás és szkennelés az nem számít hivatalosan hiteles másolatnak és bizonyító ereje sincs. Vagyis ha valakiről a Facebooknak van ilyen másolata, az jogi vitában semmit se ér. Egyébként még a munkáltatós sem készíthet másolatot a személyiről, de kérheti annak bemutatását, akkor egy Facebook elvileg szintén nem kérhet. Bizonyos hivatalok, intézmények készíthetnek másolatot. És ehhez még a nemzetközi jog is képbe lép.

2019. jún. 21. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ez egy nehéz kérdés. Tény, hogy kell ahhoz, hogy bizonyítsuk a valós személyünket...de én olvastam olyat, hogy vagy kép kell vagy név, de mellé születési adat...nos, nem egy olyan párkapcsolatban lévő ismerősömről tudok, akiknek közös a profiljuk! Születési dátumnak meg van adva, hogy xy.01.01. vagy a másik eset, mikor közös a profil és mindkettőjüknek csak a keresztneve szerepel. Ettől függetlenül NEM kamu facebook, valós személyek, akik semmi rosszat nem akarnak, nem is csinálnak a Facebookon, csak közös. Ilyen esetben nem értem mégis hogy tudnak segíteni a Facebooknak az okmányok, de oké, ők biztos tudják... Tudom, hogy a kérdéstől eltér, de ez egy olyan eset, hogy hiába küldik be a személyes okmányokról a képet, de esetleg mégis törlik a profilt...


Egyébként a véleményem, hogy tavaly májusban szigorodtak az adatvédelmi szabályok. Ahogy egy előttem lévő hozzászóló írta, hivatalosan helyen lemásolhatják az adataid, DE alá kell írnod a másolatot!! Nem tárolhatják az aláírásod nélkül! Szóval a kérdésed abszolút elgondolkoztató, sajnos választ én sem tudok rá adni, de szerintem nem a legbiztonságosabb pont a Facebooknak elküldeni, hiszen nem tudom hogy tárolják az okmányaidról a képet, ha elvileg nem lehetne... nyilván senki nem másolja le az okmányait és tűzi ki egy városban csak úgy egy hirdetőtáblára vagy bármi, nem véletlenül...az ilyenekhez nincs köze akárkinek.

2019. jún. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
53%

Nem használhat több ember közösen egy fiókot, főleg több ember nevében. Ebben az esetben nincs értelme a jogszerűségről beszélni, hiszen ez a profil eleve sérti a felhasználási feltételeket, és letiltás esetén nem fogják feloldani azt. Már csak azért sem, mert ellentmondásos a profil adata és az igazolvány adata is.


Az első válasz linkjében leírják:

"okmányod másolatát titkosítjuk és biztonságosan tároljuk" - Ha szűk hozzáférési jogosultsággal, anonimizálva vagy titkosítva tárolsz adatot, az megfelelően történik. Az adat nem kerül felhasználásra sehol, kiszivárogni nem tud, biztonsági sérülés esetén az adat a titkosítás miatt nem használható fel, tartalma nem fejthető vissza.


Ezt az aláírásos részt nem tudod honnan veszed, olyan munkakörben dolgozom ahol törvény írja elő az okmánymásolást és tárolást, és nem írnak alá semmilyen másolatot. Illetve nem a másolatot írják alá, hanem azt a szerződést amiben benne van az okmánymásolási kötelezettséget elfogadó klauzula.

2019. jún. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4 Az előtted lévő kommentelő vagyok. Egyetértek azzal, amit írtál, nem ellened akarkk beszélni. Én is úgy tudtam (és mostmár megerősítettél), hogy elvileg nem lehetne egy Facebook 2 néven. Amit nem értek, hogy egyébként a kutyát sem érdekli kik használják így, senkit nem tilt emiatt a Facebook, de ha bármi miatt azonosításra kerül sor, akkor törlik, mert nem tudnak a névnek megfelelő okmányt felmutatni? Ergo arra megy ki ez, anit írok, hogy nem tartom fair dolognak, hogy ilyen eset után tiltjàk a profilt, mert férj-felesèg nevén van fent, de ha nem kerül sor azonosításra, akkor pedig nyugodtan használhatják.

A másik dologban lehet tévedtem. Nemrég egy hivatalos helyen, ügyintézéskor alá kellett írnom az okmányaim másolatát, ott azt mondta a hölgy, hogy ez a módosult adatvédelmi szabályok miatt kötelező. Természetesen az erröl szóló papírt is alá kellett írnkm, miszerint a leírtakban megfelelően tárolják az adatokat. Viszont visszatérve a kérdező kérdésére, már csak ezért sem értem hogy hivatalosan szabad-e, hogy elkérik személyes okmányok másolatát, mert gondolom azokat tárolni kell ebben az esetben aláírást sehova nem tudunk adni.

2019. jún. 22. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
53%

Lehet, hogy túlbiztosítja magát, aki kért aláírást. Probléma esetén igazolni tudja, hogy megtörtént az elvárt kezelés. Mi nem csinálunk ilyet, a pénzmosás-terrorizmus elleni törvény kimondja hogy mit kell másolni és kinek, ha beletartozol akkor ez már elég hivatkozási alap. De mindegy, hiszen nem ez a fő kérdés.


Ha a férj-feleség profil alatt azt érted, hogy a fiók neve utal arra hogy több ember használja (X és Y meg van nevezve benne), akkor ellenőrizni sem kell, elég ha valaki jelenti hogy a fiók másnak adja ki magát.

A szabály szerint: 1 ember - 1 fiók lehetséges. Természetesen több ember hozzáférhet ugyanahhoz a fiókhoz és közös képeket is felrakhatnak, de nem lehet megtévesztő vagy hamis a név. Például "Balázs és Mónika", "Tóth János és neje", mivel valamelyik mezőbe hamis adat kerül beírásra.

Ha jelenti egy másik felhasználó és zárolják a fiókot, akkor be fogják kérni az okmánymásolatot ami természetesen nem fog egyezni valamelyik adattal. A rendszer ilyenkor vagy véglegesen zárolja a fiókot, mert hamis adatok vannak rajta, vagy az okmányon szereplő név használatát kényszeríti és letiltja az átnevezés lehetőségét.

2019. jún. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Igen, egyrészt erre gondoltam, a mostani banki adategyeztetésem alkalmával az okmány másolataim is aláiratták, illetve nemrég egy elég neves biztosítónál voltam bent Budapesten, ahol szintén. Ebből következtettem, hogy biztos ez is szabály.


Igen, Facebooknál az ismerőseim úgy vannak fent (2-en is), hogy a férj teljes neve, kötőjellel mögötte a nő neve. Ezért nem volt tiszta, hogy a férj neve ugye szerepel pont úgy, mint az okmányon, csak hát mögötte a felesége neve is ott van. Ment a zöld kéz. 😊

2019. jún. 22. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!