Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Hogyan számolódik a gyakorikér...

Hogyan számolódik a gyakorikérdéseken egy válasz hasznossági százaléka? Pontosan miből áll össze a karikában lévő piros vagy zöld százalékos érték, és mit jelent a rákattintás után megjelenő százalékos értékelések sokasága?

Figyelt kérdés

Olvastam a gyik-ben ezt, de így sem tiszta számomra:


"Ha egy válaszra elég értékelés érkezett, megjelenítjük mellette annak hasznossági százalékát. Minden felhasználó a jogosultsági szintje és az értékelései alapján egy értékelési százalékot kap. Ez annál magasabb, minél több hasznos választ értékel hasznosnak és nem hasznos választ nem hasznosnak. Minél magasabb egy felhasználó értékelési százaléka, értékelése annál nagyobb súllyal számít bele egy-egy válasz hasznosságának megállapításába. Az értékelési százalékok minden éjjel újraszámolódnak, így változhatnak időnként. A hasznossági százalékra kattintva részletesen megnézheted, milyen értékelésekből állt össze az adott százalék. A zöldek hasznosra, a szürkék félig hasznosra, a pirosak pedig nem hasznosra értékelték a választ."


Nincs egy kicsit túlbonyolítva ez a válaszértékelési rendszer? :) Meg eleve hülyeség szerintem, hogy az kap több százalékot, aki úgy értékel, ahogy a többség.


2022. aug. 10. 08:34
 1/6 anonim ***** válasza:
93%

Az, hogy hány százalékban adsz hasznos értékeléseket azt jelenti, hogy milyen mértékben értesz egyet a többséggel. Ha színre színnel értékelsz, akkor lesz magas az értékelési százalékod, mert ez feltételezi azt a viselkedésmintát, hogy a felhasználók többsége objektíven értékel.

A "súly" azt jelenti, hogy a leadott értékelésed a felhasználói szintekhez kötve limitálva van. Azaz hiába van például 80%-os értékelési arányod, az 1. szinten az oldal csak 15%-ot fog kiírni és elszámolni belőle. Ez azért van, hogy a frissen regisztrált trollok vagy kitiltás után bosszúból rongálni visszajárók ne tudjanak sok kárt okozni (ezért magas 1. szinten a kérdéskiírás és válaszadás időlimitje is).

A többi pedig le van írva: mikor rákattintasz egy válasz értékelésére, tételesen megmutatja hogy hány felhasználó milyen gombot nyomott, és mekkora az ő elszámolt értékelési százalékuk ami befolyásolta a végeredményt.

2022. aug. 10. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 qkker1 ***** válasza:
47%

"Meg eleve hülyeség szerintem, hogy az kap több százalékot, aki úgy értékel, ahogy a többség."


Pár éve szóvá tettem a moderátoroknak, semmi válasz.

2022. aug. 10. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
82%

A moderátornak nem sok köze van az oldal üzemeltetéséhez azt leszámítva hogy csinálja amit előírtak neki. Nekik semmilyen elszámolási kötelezettségük nincs a felhasználók felé, ahogy az üzemeltető nevében sem nyilatkozhatnak, nem is fognak.

Az indok pedig az lehet, hogy a trollok a jó válaszokat lepontozzák és a rosszakat fel, és ezért pontlevonást kapnak - demotivál a rombolástól. Feltételezi, hogy az emberek alapvetően jó szándékúak, és a többség normálisan fog értékelni, ezért őket jutalmazza a rendszer és motiválja, hogy így viselkedjen a továbbiakban is. Ez a rendszer elméletben működőképes és így jó, a gyakorlatban viszont egyre inkább eltolódik az arány arra, hogy több lesz a troll mint a normális felhasználó, így nem lesz aki kiegyenlítse a szándékosan ellentétes értékelést.

2022. aug. 10. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
81%

↪ 𝐇𝐨𝐠𝐲𝐚𝐧 𝐬𝐳á𝐦𝐨𝐥ó𝐝𝐢𝐤 𝐚 𝐠𝐲𝐚𝐤𝐨𝐫𝐢𝐤é𝐫𝐝é𝐬𝐞𝐤𝐞𝐧 𝐞𝐠𝐲 𝐯á𝐥𝐚𝐬𝐳 𝐡𝐚𝐬𝐳𝐧𝐨𝐬𝐬á𝐠𝐢 𝐬𝐳á𝐳𝐚𝐥é𝐤𝐚? 𝐏𝐨𝐧𝐭𝐨𝐬𝐚𝐧 𝐦𝐢𝐛ő𝐥 á𝐥𝐥 ö𝐬𝐬𝐳𝐞 𝐚 𝐤𝐚𝐫𝐢𝐤á𝐛𝐚𝐧 𝐥é𝐯ő 𝐩𝐢𝐫𝐨𝐬 𝐯𝐚𝐠𝐲 𝐳ö𝐥𝐝 𝐬𝐳á𝐳𝐚𝐥é𝐤𝐨𝐬 é𝐫𝐭é𝐤?

Az értékelések súlyozott átlagából adódik, ahol 3 érték egyike választható, és súlytényezők az értékelők értékelési százalékai. [*¹↓]

Itt a képen minden meg van magyarázva: [link]


↪ 𝐌𝐞𝐠 𝐞𝐥𝐞𝐯𝐞 𝐡ü𝐥𝐲𝐞𝐬é𝐠 𝐬𝐳𝐞𝐫𝐢𝐧𝐭𝐞𝐦, 𝐡𝐨𝐠𝐲 𝐚𝐳 𝐤𝐚𝐩 𝐭ö𝐛𝐛 𝐬𝐳á𝐳𝐚𝐥é𝐤𝐨𝐭, 𝐚𝐤𝐢 ú𝐠𝐲 é𝐫𝐭é𝐤𝐞𝐥, 𝐚𝐡𝐨𝐠𝐲 𝐚 𝐭ö𝐛𝐛𝐬é𝐠.

Hülyeségnek nem tartom, csak rossz szövegértésnek.

Az általad idézett szövegben hol van olyan, hogy „az kap több százalékot, aki úgy értékel, ahogy a többség”? Az idézetben ez van: „az értékelései alapján egy értékelési százalékot kap. Ez annál magasabb, minél több hasznos választ értékel hasznosnak és nem hasznos választ nem hasznosnak.”

A kettő egybe is eshet, de nem feltétlenül esik egybe.

• Ezt a választ 4-en értékelték hasznosnak, és ugyancsak 4-en értékelték nem hasznosnak. Nem a többség értékelte nem hasznosnak, de, nem hasznos lett (0%-49% tartományban van; hogy nem hasznos, azt a piros kör mutatja): [link]

A nem hasznosnak értékelő felének javult az értékelési százaléka, és +1 pontokat kaptak. A hasznosnak értékelő felének romlott az értékelési százaléka, és -1 pontokat kaptak.

• Ezt a választ 4-en értékelték nem hasznosnak, 5-en hasznosnak, vagyis a többség hasznosnak ítélte, mégis nem hasznos lett: [link]

A nem hasznosnak értékelő kisebbségben levőknek javult az értékelési százaléka, és +1 pontokat kaptak. A hasznosnak értékelő többségben levőknek romlott az értékelési százaléka, és -1 pontokat kaptak.


──────────────────────────────────────────────────────────

┌─ *¹ Súlyozott átlag képlete (4 érték esetén):

(É₁*S₁+É₂*S₂+É₃*S₃+É₄*S₄) / (S₁+S₂+S₃+S₄) =

Ahol É₁…É₄ az értékek, és S₁…S₄ rendre, a hozzájuk tartozó súlytényezők.


Itt, a Gy. k.-n, az értékelő 3 értékből választhat, jelekre kattintással.

Hasznos = 100%, Félig-meddig hasznos = 49%, Nem hasznos = 0%.

Az egyes értékek súlytényezője az értékelő értékelési százaléka. 2020. május 12. előtt teljes egészében így volt, azóta a bevezetett 1.- 4. jogosultsági szinteknél, értékeléskor, csak meghatározott határokig jelenítik meg és számítják súlytényezőként. (1. 15%-ig, 2. 30%-ig, 3. 50%-ig, 4. 75%-ig.) ─┘

──────────────────────────────────────────────────────────

2022. aug. 10. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a fejtágítást, így talán könnyebben kiigazodok ezen a legkevésbé sem faék egyszerűségű rendszeren. :)
2022. aug. 12. 08:59
 6/6 anonim ***** válasza:
39%
A 4. válasz olyan hasznos, hogy a GYIK-nek is tartalmaznia kéne (gyakorikerdesek.hu/help).
2022. szept. 30. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!