Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Neked mi az az 1 max 2 szó...

Neked mi az az 1 max 2 szó ami kifejezi, hogy szabad vagy, nem érdekel mások véleménye, nem függsz senkitől, boldog vagy, magabiztos vagy?

Figyelt kérdés

2019. márc. 14. 20:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Kuszakesze és keszekusza
2019. márc. 14. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Belső békesség és erkölcsi tartás.
2019. márc. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:

Önámítás? Önáltatás?


Talán ezek jutnak eszembe.


> szabad vagy


Definíció kérdése, hogy mit jelent a szabadság. De abszolút értelemben nem vagyok szabad. Nem tudok eszközök nélkül repülni. Vagy nem tudok fél óra múlva ebédelni egy New York-i étteremben. A szabadságomat korlátozzák a fizikai törvények, a jogszabályok, a képességeim, a lehetőségeim, sőt mások is. Persze ha ezeket figyelembe véve tűzök ki célokat, akkor lehetek ezeken a kereteken belül szabad. A rab is a cellájának abba a sarkába megy, amelyikbe csak akar. Szabad a rab? Nyilván azt szoktuk gondolni, hogy nem az. De ha ő csak olyan dolgot akar, amire lehetősége is van, mondjuk hogy leüljön vagy felálljon, és nem akar olyat, amire nincs módja, mondjuk elhagyni a cellát, akkor szabad az a rab? Nézőpont kérdése, de akár lehet mondani azt, hogy szabad.


> nem érdekel mások véleménye


Érdekel mások véleménye. Nem vagyok se tökéletes, se mindentudó. Lehetnek hibáim, lehetnek hibás elképzeléseim, hibás viszonyulásaim, hibás döntéseim. Sőt lehet ennek még csak nem is vagyok tudatában. Mások véleménye fontos, hiszen ha a vélemény mögött érvek állnak, vagy ha érvek ugyan nem állnak, de elgondolkodva lehet éveket találni hozzá, akkor abból rengeteget tudok tanulni. Sőt még ha az én döntésem a helyes, és valakinek a véleménye az, ami objektíven nem helyes, még abból is rengeteget lehet tanulni. Ha mást nem, akkor azt, hogy van ilyen vélemény is.


De nem csak mások kéretlen véleménye érdekel, de sok esetben én magam vagyok kíváncsi mások véleményére. Mint ahogy te is kíváncsi vagy mások véleményre, különben nem tettél volna fel kérdést.


> nem függsz senkitől


Függök. Ha a buszsofőrök sztrájkolnak, akkor nem fogok tudni 15 perc alatt eljutni B pontba. Ha senki nem gyárt számítógépet, akkor nem lesz számítógépem, mert én magam nem tudok építeni egyet. Társadalomban élünk. Pont ez a nagyszerű az életünkben. Ha mindenkinek magának kellene vadászni, főzni, ruhát készíteni, házat építeni… hát… nem sokra mennénk. De van, aki nem tud asztalt készíteni, cserébe több ideje és energiája van elmélyülni az tetőfedés mesterségében. Van, aki meg a tetőfedéshez nem ért, cserébe több ideje és energiája van elmélyülni az asztalos szakmába. De pont emiatt ezer szállal függsz ezernyi embertől.


Kicsiben a család is ilyen szövetség, mindenki máshoz ért, máshogy gondolkodik, más értékrendet vall, a család szövetség, amiben a családtagok segítik egymást azzal, hogy más nézőpontból láttatnak, igyekeznek az általuk helyesnek vélt útra terelni. A különböző kisebb csoportok is ezt teszik. Tőlük is ezer szállal függ az ember, annál jobb, minél erősebben, annál nagyobb hiba, minél inkább elszakítja az ember ezeket a kötelékeket.


Függünk egymástól nagyon sok tekintetben, és ez nem rossz, hanem nagyon is jó dolog.


> boldog vagy


A boldogság nem állapot, hanem állapotváltozás. Aki megvesz egy új telefont, a régi problémás telefonja helyett, az boldog. Egy ideig. Mert egy év után már semmi boldogságot nem okoz neki, hogy van egy olyan telefonja, ami már megszokott, természetesnek tűnik az, hogy van neki. A boldogság keresése nem jó út. Nem boldognak kell lenni, hanem elégedettnek, és itt érdemes ízlelgetni a szót: elégedett, azaz képes azt mondani, hogy valami elég. Lehetne több meg jobb, de ami van, az elég.


> magabiztos vagy


A magabiztosság sem feltétlenül pozitív minden esetben. Hülyeséget, ostobaságot is el lehet követni nagy magabiztossággal. A magabiztosság nem egy általános állapot, hanem valamiben való magabiztosságként lehet csak értelmezni. Én magabiztosan tanítok meg valakit sakkozni, mert sokszor csináltam, tapasztalatom van, értem el sikereket ebben, így biztos vagyok magamban, hogy egy következő embert is képes vagyok megtanítani a sakk szabályaira. De ettől repülővezetésben nulla a magabiztosságom, hiszen abban nincs tapasztalatom, nem értem el sikereket, így hát jogos lehet feltenni a kérdést, hogy vajon képes leszek-e az első alkalommal jól csinálni. Persze ha már sikerült megtanulni biciklizni, majd autót vezetni, akkor a magabiztosságom kiterjedhet arra, hogy akkor talán repülőgépet vezetni is képes leszek megtanulni. De nyilván nem hibák, bukások nélkül és nem egy nap alatt.

2019. márc. 15. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Laylah ***** válasza:
Leszarom. ^^
2019. ápr. 9. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!