Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Szeretnék a 30- 100 Khz-...

Czikora i kérdése:

Szeretnék a 30- 100 Khz- tartományban működő rádió vevőt terveztetni és néhány kísérleti darabot építtetni ki tud segíteni?

Figyelt kérdés

#tervezés #megépítés #elektronika fejlesztés
2019. aug. 26. 08:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
És mire kell neked egy ilyen hosszúhullámú vevő? Ebben a sávban alig van valami a háttérzajon kívül.
2019. aug. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Mennyi pénzt szánsz erre a projektre?
2019. aug. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

30-100kHz? Milyen moduláció (AM és FM-en kívül is van jó pár moduláció - bár ebben a tartományban kb. semmi sincs ma már ami bármi értelmes adás lenne).

Milyen érzékenység kell?

Milyen rendszerű antennával gondolod?


Milyen bemeneti sávszűrő kell (elvárt oldal meredekség, sávszélesség?).


Az árat minden rádió vevőnél alapvetően három dolog határozz meg, az érzékenység (erősítés) a sávszűrő sávszélessége és elvárt oldalmeredeksége határozza. Tehát tudunk olyat csinálni (és ez filléres szinte), hogy 6 dB/D-s meredekségű 4,5kHz sávszélességű szűrő ekkor a tartományban egy 4,5kHz széles sávot fogsz tudni szelektálni. Ha szűkebb/meredekebb kell na ott már keményen gondolkodni kell mai technikákkal (és ebben a sávban ez nem ördögtől való) néhány 10Hz sávszélleség elérhető akár 20-30 dB/D-s meredekséggel /ez még anaóg technikával is kivitelezhető/.


Vagy akár még az is elképzelhető (és lehet, hogy ma ezzel esnék neki ebben a sávban) egy nagyon széles sávú erősítővel ami a 30-100kHz sávban nagyjából lineáris majd az egészet megmintavételezni néhány Gsps-el és az egészet utána egy DSP-vel fel lehet dolgozni (akár még realtime is) de ez már több 10 millió Ft-os hardver is lehet (ekkor a DSP-től függően kisebb mint, 1Hz sávszélesség is elérhető /rádiótávcső, CETI kutatás stb. ahol ezeket használják/). Ha nem kell realtime feldolgozni akkor néhány százezer Ft-ból ez is kijön. De akkor az úgy működik, hogy rögzítesz pár másodpercet és kiértékeled. Mert gondolom itt valami "kutatás" lenne a cél (mert "hasznos tartalom" már tudtommal nincs ebben a sávban, a hosszú hullámú időszinkron jelek is 200kHz környékén vannak ha még egyáltalán léteznek. Annál meg nem feltétlen kell real-time feldolgozás.

Az ár a néhány ezer Ft/db-tól (pl. Sokol rádió nagyságrendje) a több tíz-esetleg 100 MFt-ig bármi lehet a fenti paraméterek és igények függvényében. A tervezés ára meg az alsóbb kategóriánál kb. a készülék ára x 2-5 a felsőbb kategóriák esetén kb. 20%-a a készülék árának (ezaz egy kb. 2000 Ft-ból megépíthetó rádiót 10-15 eF-ból megtervezünk neked, egy 100MFt-ost kb. 25-30MFt-ből).

Ennél ha pontosabb specifikációt adsz pontosabb árat tudunk mondani.

2019. aug. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Még szerencse, hogy nem kezdtem beruházni az ötletre...
2019. aug. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!