Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lehet e használni (akár...

Lehet e használni (akár ideiglenesen) AC24V behúzó tekercses relé helyett DC24V-os verziót?

Figyelt kérdés
Elromlott egy berendezés amihez csak több hét múlva érkezne meg a relé. Ez tekercs oldalon AC24V-os és elég speciális a mérete. Tudnék helyette pár nap alatt venni pont jó méretű de tekercsoldalon DC-s típust. Használhatom? Elbizonytalanodtam .... tekercs-tekercs mi a különbség?

2019. szept. 8. 11:31
1 2
 1/13 Szirty ***** válasza:
80%

Nem használhatod egy az egyben.

Ha mindegy lenne hogy AC vagy DC egy relé akkor meg sem lenne különböztetve.


Ha raksz elé egy dióda hidat akkor működik a DC relé is benne.

Persze kérdés hogy ennek ideiglenes beépítésére mennyi lehetőség van.

[link]

2019. szept. 8. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
30%

Nem a tekercsben van a különbség, hanem a vasmagban. Ha DC helyett AC-t kötsz rá, a szinusz nullátmenete miatt csak durván rezegni kezd, nem húz be.

Az AC változat vasmagjának keresztmetszete meg van osztva, egyik felén egy rézből készült rövidre zárt menet látható.

Ez a rövidzár létrehoz annyi fáziseltolódást a vasmag fluxusában, ami elég a nullátmenet áthidalásához, a vasmag megtartásához.

Éppen ezért előfordulhat, hogy leszázalékolt szirti hozzászóló ötlete sem segít rajtad, mert a nullátmenet akkor is megmarad, ugyanúgy rezeghet a tekercs. Legalábbis én tapasztaltam már ilyet.

Akkor viszont kell még egy pufferkondenzátor is.

2019. szept. 8. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
21%
No és a feszültség nagysága.
2019. szept. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
60%
Dioda és kondi neki azt kész
2019. szept. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
16%

A feszültségre nem tértem ki a #2 hozzászólásomban, illetve a folytatástól tettem függővé, hogy mennyire mélyedünk bele.

Ha 24 V AC-t egyenirányítunk és csúcsra pufferelünk, az nyilván 24 x gyök2 és mínusz a diódákon eső feszültség lesz.

Esetleg volna lehetőség, hogy aránylag kisebb pufferkapacitást választunk, ami nem simítja el nagyon a DC-t, épp csak kitölti a nullátmenetet annyira, hogy "beragadjon" vasmag. Ebben az esetben az eredő kitöltési tényező is kisebb lesz, ami meghatározza a tekercs melegedését. Így elképzelhető, hogy annyi még belefér neki, ami ellenőrizhető végül. Noha nem minden relé tokja levehető a hőfok közvetlen ellenőrzéséhez, vagy jobb híján azzal együtt tapogatva.

2019. szept. 8. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
16%
De az előzőt természetesen lehet tovább ragozni, kisebb tekercsáram esetén ellenállással is lehet csökkenteni, hogy egyéb elektronikai lehetőségekről ne is beszéljek.
2019. szept. 8. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Szirty ***** válasza:
100%

"Éppen ezért előfordulhat, hogy leszázalékolt szirti hozzászóló ötlete sem segít rajtad"


Én meg kötekszek igaz? :)

2019. szept. 8. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
16%

# 7

Nem gondolhatod komolyan, az előzmények tükrében, hogy szó nélkül hagyom a baromságaid, troll...

De hányszor beégtél már, soha nem veszed észre magad.

Persze, most sem szakmailag próbálsz visszavágni, ahhoz nincs tudásod.

2019. szept. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Szirty ***** válasza:
100%

"mert a nullátmenet akkor is megmarad, ugyanúgy rezeghet a tekercs."


Rezeghet. Nem írtam olyat hogy problémamentes lesz a megoldás, ki kell próbálni!


Néhány relét kipróbáltam.

Ezek stabilan meghúznak szűretlen 24V-al:


OKElestra SIS212

DOLD OA 5611.52/2523L1/61

KACO KOZ-RAS-271


Ezek pedig rezegnek:

Omron G6B-1174P

Schrack RT314024

Omron MK3P5-S

Phoenix contact 2961105

2019. szept. 9. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Szirty ***** válasza:
100%

"Nem gondolhatod komolyan, az előzmények tükrében, hogy szó nélkül hagyom a baromságaid, troll..."


Nem kellene minden csalira ilyen buzgón ráharapnod, mert mindig mellé fogsz vele!

2019. szept. 9. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!