Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » DC-DC step down converter...

DC-DC step down converter "töltés kész" jelzésének beállításához jó 186 OHM 2W ellenállás, ha 70mA-re szeretném beállítani?

Figyelt kérdés

Egy DC-DC step down convertert szeretnék beállítani, töltőnek fogom használni.

Link:

3db poti van rajta.

1. Kimeneti feszültség: Ezt beállítottom 13V-ra

2. Kimeneti áram korlát: A kimenetre rákötöttem a műszert (gyakorlatilag rövidre zártam a multiméterrel) és beállítottam 750mA-re

3. Ez szolgálna arra, hogy beállítsuk, mikor van feltöltve az akku. Ezt én úgy 70mA környékére szeretném beállítani. Arra gondoltam, hogy az lenne a leg egyszerűbb, ha úgy csikarnék ki 70mA-t a kütyűből, hogy 2W-os ellenállásokból összepakolnék úgy 186 OHM-ot és ezt kötném a kimenetelére, és ilyenkor be tudnám állítani a potival, hogy mikor van feltöltött állapot.


Így számoltam ki, az ellenállás értékeit:

R=U/I; azaz 13V/0,07A=185,71 OHM

P=U*I; azaz 13V*0,07A=0,91W (némi ráhagyással és a biztonság kedvéért ezért lett 2W)


Szerintetek jó ez így, vagy valahogy máshogy kellene ezt kivitelezni?


2019. szept. 14. 22:18
 1/3 A kérdező kommentje:
A link lemaradt: Link: [link]
2019. szept. 14. 22:20
 2/3 anonim ***** válasza:

Máshogy kell kivitelezni.

Nyugodtan eltekerheted a feszültségpotmétert is az áram finom állításához, ha például feltételezzük, hogy szabvány 180 ohmot kötsz rá és 12,6 V-ra állítod.

Vagy valami izzót, ami belefér a tartományba és ahhoz képest tolod a feszültséget.

Később majd visszaállítod a terheletlen feszültséget a kívánt értékre.

Ezek a modulok sok barkácscélra jól használhatók, noha van benne egy kis egyszerűsítés: az áramérzékelő söntön eső feszültséget nem méri bele a kimeneti feszültség stabilizálásába, tehát az különbségként jelentkezik a terheletlen és terhelt feszültség között.

Ennek oka, ha "rendesen" akarták volna megoldani, az jelentősen bonyolította volna az áramkört.

De túl sok nem esik a söntön, úgyhogy ezzel együtt lehet élni, ez pedig úgysem lapbortáp céljára készült.

Egyszerűbb lett volna az életed, ha 2-trimmeres modult vásárolsz, azoknál a 3. trimmert fix feszültségosztó helyettesíti, ami biztosítja nagyjából ezt a bizonyos 10 % osztásviszonyt.

Nem kell ugyanis mérget venni rá, hogy pontosan 10 % legyen, csak mégis jelezzen nagyjából, hogy kész a töltés.

Azt talán tudod, hogy a feszültséget úgysem fogja lekapcsolni, azt manuálisan kell megtenni.

Ezek a modulok praktikusabbak szerintem:

[link]

Noha az árammérőjét nem lehet kalibrálni, de attól még használható.

A feszültség kijelzése kalibrálható pontosra.

2019. szept. 15. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Előbb kimaradt, hogy a zárlati teszt közben is megpróbálhatod a 3. trimmer belőni, hogy átbillenjen a LED, noha nem árthat ellenőrizni nagyobb kimeneti feszültségen is (pár volt már elegendő), hogy ugyanolyan áramértékre áll-e be.
2019. szept. 15. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!