Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Adva van egy csak deltába...

Zohonyai Balázs kérdése:

Adva van egy csak deltába kapcsolható 3x380 V-os háromfázisú motor. Mi történik, ha ezt 3x230 V-ra kötöm be. Csak kisebb lesz a teljesítménye, vagy el sem indul?

Figyelt kérdés
A kisebb teljesítmény miben nyilvánulna meg? Lassabban pörög fel? Kisebb lesz a nyomatéka? Azért használható lesz? (ez egy esztergagép, hobbi célra).

2019. nov. 14. 23:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

230 V fázisfeszültségnél a fázisok között 400 V mérhető (gyök3 szorzat).

Ha a motor 380 V-os tekercsekkel rendelkezik és te azt deltában kötöd, a tekercsekre 400 V jut. Ez a kis többlet természetesen nem probléma.

Egyébként, ha csillagban kötnéd és a tekercsekre 230 V jutna, azzal is rendesen elindulna, használható is lenne, csak kisebb nyomatékot tudna. Ugyanakkor kevesebb áramot is venne fel, ami akár előnyös is lehet, bizonyos esetekben.

2019. nov. 14. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Még akartam írni, csak közben elfelejtettem, hogy a fázisok között mérhető feszültséget vonali feszültségnek nevezik.

220 V-nál _volt_ 380 V.

2019. nov. 14. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
A motor csak deltába köthető. A 230 V-os egyfázisú vezetékről kellene működtetni de a frekvenciaváltó csak 3x230 V-ot ad. Azt kell tudnom, hogy így használható lesz-e?
2019. nov. 15. 08:59
 4/12 anonim ***** válasza:

Detektáltam, hogy csak deltába köthető, csak az érthetőség vagy tanulság kedvéért írtam, hogy mi lenne, ha.

Azt eddig nem említetted, hogy frekvenciaváltó, így nem volt egyértelmű, hiszen ezen az oldalon soha nem lehet tudni, mire gondol egy laikus.

Frekvenciaváltóknál szokás ez, hogy 230 V vonali feszültséget állít elő, de a helyzet ugyanaz, mintha csillagban kötnéd a normál hálózatra (230 V fázisfeszültségre).

Miután ugyanaz a helyzet áll elő, azaz mindegyik tekercsre 230 V hat.

2019. nov. 15. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"mintha csillagban kötnéd a normál hálózatra"

De hát már kétszer leírta, hogy nem tudja csillagba kötni. :D

2019. nov. 15. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ahogy egy programozó mondaná:

return

#1

goto

...csak az érthetőség vagy tanulság kedvéért írtam, hogy mi lenne, ha.

2019. nov. 15. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Kétszer. :D
2019. nov. 15. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Kérdező, amúgy ez esetben a motor harmada akkora nyomatékot szolgáltatna, képzeld el, ez mire lesz elég a adott munkagépnél.
2019. nov. 15. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Reméltem, hogy a majd kétharmad feszültség legalább kétharmad nyomatékod ad, ezek szerint ezt rosszul gondoltam? Az egyharmad nyomaték lehet, hogy már túl kevés.
2019. nov. 16. 00:36
 10/12 anonim ***** válasza:

Ki kell próbálni, a frekvenciaváltó még "hálás" is lehet a kíméletesebb terhelésért, arról nem beszélve, hogy bemenő oldalon egy fázisra koncentrálódik a teljesítmény, illetve áram.

De ezt nem tudjuk, mennyi terhelhetőség áll rendelkezésre, mindkét vonatkozásban (betáp és elektronika).

2019. nov. 16. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!