Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » FI-relé beszerelése?

FI-relé beszerelése?

Figyelt kérdés

A kérdés egy rövid törrénettel kezdődik...

A 2 ezres évek elején, bár inkább még a 90-es években a lakásba be szereltek 2 db FI-relét, egyet a bojlernek, egyet a lakásnak. Ahogy teltek az évek a lakásé meg dolgozott az áráért, jó párszor megvédte a családot.

Jó pár éve karácsonykor egy fényűzér zárlatos lett és az akkoro FI-relé hát bele halt, elege lett😂.

Másnap reggel jött a villanyszerelő morcogva, fogta leszerelte azt a rosszat össze tekerte a vezetékeket "jó lessz az így is", majd ahogy jött ment is...

Ma hívtam egy másik szerelőt hogy hát kéne egy mert hát na....

Kijött megnézte véleménye a következő

Addig nem lehet a FI relét beépíteni amíg a földelést nem csinálja meg újra és hogy a bojlerét is le kell cserélni...

Nektek mi a véleményetek?



2020. jan. 11. 23:42
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
80%
A földelés egy harmadik vezeték, amit nem mér a FI-relé, így ha abba áram kerül a fázisról, leold. Ha nincs, gyakorlatilag értelmetlen a beszerelése, ha meg van, akkor értelmetlen nem beszerelni, mert egy fontos funkcióját, az életvédelmet veszíti el. Szerintem csak le akart húzni.
2020. jan. 11. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
72%

1. Nem tudni, mit kéne csinálni újra a földelésen. Sokan a földelés szóba beleértik a védővezetőt, stb is.

2. Nem tudni, milyen a még fent levő FI-relé. A 90-esekben nem nagyon volt még választék benne, volt a régi NDK talán még, illetve volt a GANZ, ami talán nem véletlenül szűnt meg. Lehet, hogy nem 30 mA-es, és azért manapság inkább az a jó.

2020. jan. 11. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben nem sérültek a vezetékek akkor szerintem csak le akar húzni a plusz munkával.

Ha sérültek, és mondjuk van némi "áthallás" a védőföld és a nulla vezeték közt, akkor fel sem lehet nyomni a FI-relét. Tapasztalat, mert nálam egy 3 méteres szakaszon egymásra volt tekerve a két vezeték, és már ettől nem maradt bekapcsolva a relé. Tavaly építettem be, eredetileg nem volt a villamos hálózaton.

2020. jan. 11. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Mivel nem látom a védőföld állapotát, nem tudom megmondani. viszont mindenképpen meg kéne mással is nézetni, ha ti nem szakmabeliek vagytok. Lehet igaza van, de az is lehet hogy uborkaszezon van nála és zsenánt 1000 forintért 8 csavart meghúzni, ha 3 fázisú, és így akar munkát szerezni.
2020. jan. 11. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Igazából értek valamennyire hozzá, de egy szakvizsga nem lenne meg, és nekem is a lehúzás az ami eszembe jutott.

Azt tudom hogy a FI-relének semmi koze a földelésnek csak a nullát es a fázist figyeli. Csak ide jött ez a szaki és ránézésre azt mondta hogy az a földelés rossz, és hogy újra ki kell vésni a falat, illetve felverni a betont(gondolom régebben is normálisan megcsinálták a földelést azért.)

2020. jan. 11. 23:52
 6/20 anonim ***** válasza:
84%
#3 az szabálytalan volt. A nullát és a földet nem szabad egyesíteni, mert az testzárlatnak is tekinthető (egy rossz készülék burkolatára került a nulla, rossz esetben a fázis), amire le kell mennie, ez a dolga.
2020. jan. 11. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Hétfőn jön egy ismerős villanyszerelő, ő benne jobban bízok, mint abban aki ma volt.

És nem 3 fázísú.

A ház 2 részre van osztva, de egy fi-relét szereltek be anno, aztán ez az ismerős mondta hogy akkor ne két fi-relét fizessek hanem csak egyet meg 2 automatát aztán ha valami van le lehet külön is kapcsolni vagy az egyiket vagy a másikat.

2020. jan. 11. 23:58
 8/20 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy vékony a földelővezető. Még semmi konkrétum nem hangzott el, csak a feltételezés, hogy a villanyszerelő nem tisztességes. Azért ez így kevés. :)
2020. jan. 12. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Az az igazság hogy semmi konkrétumot nem mondott csak hogy minimum 50 ezer lesz😂
2020. jan. 12. 00:05
 10/20 anonim ***** válasza:

#6 Kicsit értelmezd létszíves amit írtam! Nem volt egyesítve! Csak a szigetelt drót volt egymásra tekerve kb 3 méteres szakaszon és így húzták be a csőbe, de maga a réz végek nem voltak összekötve. Gondolom anno 1975-ben így könnyebb volt befűzni, és akkor még nem volt Fi relé sem, ráadásul akkor még a védőföld sem volt kötelező tudtommal.

Mivel egymásra volt tekerve a két drót, ezért némileg úgy működött mint egy tekercs, és volt némi áthallás ami miatt nem maradt bent a FI relé. Széttekerés után tökéletesen működött.

2020. jan. 12. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!