Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A kapcsolóüzemű tápegységek...

KmsRys kérdése:

A kapcsolóüzemű tápegységek (pl tablet töltő) mitől mennek tönkre?

Figyelt kérdés
Már legalább 3x jártam így, hogy rendeltetésszerű használattól tönkrement egy ilyen. Először egy telefontöltő, aztán egy LED szalag tápja, most pedig egy tablet töltő adta meg magát. Semmi feszültség nem jön ki belőle, és nem is szikrázik, ha bedugom a konnektorba (pedig ezek mindig szoktak ilyet). Mindhárom alkalommal szétszedtem (pontosabban szétvertem a burkolatát, mert nincs csavar egyiken se), de egyikben se volt se egy leégett/megfeketedett ellenállás, se egy eldurrant kondenzátor, de még elengedett forrasztás sem. És büdős (égett szag) sem volt. Mi lehet a baja? A tablet töltő szerencsére összerakható állapotban megúszta (legfeljebb látszani fog rajta az ütésnyom), ezért ha valaki tudja, hogy mi baja lehet, akkor megjavítanám.

2020. febr. 22. 15:09
 1/4 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ha már nem szikrázik bedugáskor, az azt jelenti, hogy nem töltődik fel a primer puffer, mert megszakadt a bemenetnél az olvadóbiztosíték vagy azt helyettesítő biztosíték-ellenállás.

Az viszont általában nem szakad meg ok nélkül, hanem a primer kapcsolóelem (IC vagy tranzisztor) zárlata miatt.

Tehát ezeket kell először is megnézni multiméterrel.

Mindamellett soha ne vedd biztosra, hogy primer pufferben nincs 320 V-nyi töltés, ami jól megcsap esetleg. Még akkor sem, ha nem erre utalnak a jelek. Méréssel szintén meggyőződhetsz róla.

2020. febr. 22. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Szirty ***** válasza:

Attól mennek tönkre hogy rossz minőségű alkatrészekből és/vagy alultervezett elektronikából állnak a minél olcsóbb sorozatgyárthatóság érdekében.


Nálunk is hullanak tucatjával mint a legyek. Több láda tele lenne már elhullott fénycső, LED lámpa előtétekkel, LED tápegységekkel, dugasztápokkal.

2020. febr. 22. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Világosabb fénynél megnézve van egy dióda, aminek kicsit feketébb a környezete. A kondenzátorokban nem volt feszültség, direkt végighúztam egy kést a kis nyák lapon, mielőtt hozzáértem volna. Amúgy valószínűleg inkább nem próbálom meg megjavítani, annyit csináltam, hogy levettem róla a vezetéket ami a tabletbe megy (nem USB-s töltő), és azt összekötöttem egy régi telefontöltővel, és úgy is töltődik a tablet. Igaz, hogy lassabban fog feltöltődni, mert az elromlott töltő 5V 2A teljesítményű volt, amivel helyettesítem, az pedig 5V 0,7A. Mindegy, legalább megoldottam valahogy :D
2020. febr. 22. 15:32
 4/4 anonim ***** válasza:
Egy 5V 0.7A-es "töltővel" nem érdemes számolni hosszútávon tabletnél, mivel 0.7A-ra van tervezve, és így egyfolytában maxon lesz használva, forrósodni fog.
2020. febr. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!