Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Normális az, hogy egy 12 V-os...

Normális az, hogy egy 12 V-os relé kb.160 mA-t vesz fel?

Figyelt kérdés
Nekem kicsit soknak tűnik. Kb. 70 ohmos a tekercs ellenállása.
2020. ápr. 3. 16:32
1 2
 1/12 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

nem ertelek mi a problema?

pontosak az ertekek? A feszultseget ellenorizve lemerted? Es az aramerosseget is?

az ellenallast is?

gyari? mit ir gyarto rola?

2020. ápr. 3. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:
65%

Ha annyi az ellenállása, akkor mi ebben a különös?

Mert ezt kb. úgy írod, mintha Ohm-törvény nem is létezne.

Leégve nincs, dolgát végzi, relé sokféle van.

2020. ápr. 3. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Nekem azt mondták, hogy egy relé több száz ohmos.

Vagy ez normális?

Azt hittem, hogy kb. 5x kevesebb áramot vesz fel.

2020. ápr. 3. 16:58
 4/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Sokféle relé van, felhasználási céltól függően. Speciális célokra van olyan érzékeny relé is, amelyik vékony huzalból, sok menettel készül, de esetleg alig lesz ereje, lassú is lesz, 1 db érintkezője sem bír sok áramot, mert nem az a dolga.

Amelyik meg robusztusabb, több érintkezőt kezel, nagyobb meghúzóerőt igényel, nagyobb áramot.

Ami biztos, hogy egyenáram lévén a kialakuló áram tisztán az ohmos ellenálláson és feszültségen múlik.

A tekercs induktivitása csak a bekapcsolás pillanatában késlelteti az áram felfutását, illetve kikapcsoláskor próbálná még fenntartani egy ideig az áramot a mágneses térben tárolt energia, de az csak rövid átmenet.

2020. ápr. 3. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

#3

Mernok #4 csak en nem ertem meg mindeg? ha az ellenallas no akkor az aramerosseg is nem? Legalabbis ahoz hogy "mukodjon"

csak mert kerdezo pont forditva gondolja

2020. ápr. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:

# 5

Pedig te gondolod fordítva, Ohm gondolta jól:

[link]

Mindamellett az elektromágnes ereje az árammal együtt nő, noha befolyásolják még egyéb feltételek is.

Az érdekesség kedvéért, ha van egy 24 V-os relénk, ami 12 V-on mondjuk gyenge (kevés az áram), de letekerünk belőle meneteket, akkor elérhető, hogy 12 V-on is meghúz. Noha nem ideális megoldás, mert elvileg a huzalátmérőt viszont növelni kellene, de kompromisszummal elmegy, ha csak annyit tekerünk le, hogy túlmelegedés azért ne legyen belőle. Ráadásul így a meghúzási erő sem lesz olyan, mint a gyárilag tervezett.

Persze, én is csak gyerekként szórakoztam ilyenekkel, amúgy sok értelme nincs, a tapasztalatszerzéstől eltekintve.

2020. ápr. 3. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Nekem azt mondták, hogy egy relé több száz ohmos."

Attól függ, miről beszélünk. Tájékoztatásképpen, egy ilyen kb. 2x2 cm alaplapú, kb 3-4 cm magas relének, ami tud 250 V-ot kapcsolni, 5-10 A-t, 4 érintkezőpárral, a tartási teljesítménye az 1-1,2 W körül van, immár 40 éve.

2020. ápr. 3. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Szervizmérnök


Ha letekerünk egy elektromágnesből, akkor bár nő az áramerősség, de csökken a menetszám, ami miatt csökken a mágnesesség is.

Így hát nem lesz ugyan akkora a mágneses ereje?

2020. ápr. 5. 13:32
 9/12 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Egy külső menet átmérője, ezzel együtt ellenállása is nagyobb, mint belül.

Tehát elvesztünk mondjuk egy menetet, de ellenállásban relatív többet nyerünk, valószínűleg ezért lehet ilyet játszani, bizonyos határig.

Ami biztos, hogy nem csak elméletből írtam, tényleg volt ilyen relém, letekertem, működött.

2020. ápr. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
#8: Mágnesesség ügyében a gerjesztés számít. Az meg a menetszám és az áram szorzata. Kisebb menetszám és nagyobb áramerősség ugyanazt a szorzatot eredményezi.
2020. ápr. 5. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!