Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Elektrotechnika soros kapcsolá...

Elektrotechnika soros kapcsolás izzólámpák felvett teljesítménye?

Figyelt kérdés

A 230 V-os hálózatra sorosan kapcsolunk egy 230 V / 60 W-os és egy 230 V / 40 W-os izzólámpát.


1. Melyik világít nagyobb fényerővel? Mekkora teljesítmény keletkezik az izzólámpákon?


2. A sorosan kapcsolt izzólámpákon meddig növelhető a feszültség úgy, hogy egyikre se kerüljön a névlegesnél nagyobb feszültség?


3. A sorosan kapcsolt izzólámpákkal még sorosan kapcsolunk egy 1 kΩ-os ellenállást. Mekkora teljesítmény keletkezik az izzólámpákon és az ellenálláson?


Köszönettel várom a megoldásokat!



2020. ápr. 7. 20:57
1 2
 1/17 Szervizmérnök úr ***** válasza:
51%

Számold ki az izzólámpák ellenállását az Ohm-törvény és a P = U*I képletek segítségével!

Soros fogyasztókon a feszültség az ellenállások arányában oszlik el.

Ezen információk birtokában gyerekjáték a többi, számtani alapműveletek csupán.

Nem azért nem számolom ki, mert tetű vagyok, de abból nem tanulsz semmit. Meg lusta is vagyok, kinőttem már ebből.

2020. ápr. 7. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
0%

Mond meg a tanárodnak aki ezt a leckét adta,hogy ne szórakozzon már,mert nem kapcsolgatunk sorba égőket,mert az olyan sufni megoldás,és pláne nem teszünk sorosan még egy 1k-s ellenállást oda közéjük,mert lehet,hogy az ellenállás fehérebben fog világítani mint az égők.

Megoldás:

Veszel Wattmérőt,Voltmérőt,Ampermérőt,égőket,vezetéket,foglalatot,esetleg kapcsolót,meg egy számológépet.

Kiszóród magad elé,és nekiállsz kísérletezgetni.

2020. ápr. 8. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Hát az, hogy Szervizmérnök úr - teljesen jogosan - egy nagyon okádék pocsékul kigondolt, de Ohm-törvényt gyakoroltató, tinédzserkorban megoldandó elektro példának vette a dolgot.

Te viszont két valóságos nemlineáris elemet kötöttél sorba. Akik ilyenre képesek, azok más gonoszságra is. Izzókra pont nem vonatkozik az Ohm-törvény.

2020. ápr. 18. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Sztrogoff úr!


Valóban ez volt a csalafintaság benne, de erre itt csak te jöttél rá. Egyébként régebben egy amerikai fórumon találkoztam ezzel a kérdéssel, ott is többen próbálkoztak a megoldással. Mindenki ugyanazt a hibát követte el, mint „Szervizmérnök” úr: az izzólámpákat lineáris ellenállásnak feltételezte, ami alapvető hiba. Ilyen jellegű feladat annak idején a Kandón is volt a villamosságtan példatárban, régen volt, 1983-ban.


Nem nekem kell tanulni, hanem „Szervizmérnök” úrnak:

Az izzólámpákra is igaz, hogy R = U / I, csak egy a probléma, hogy a feszültség csökkentésével az izzószál hőmérséklete is csökken, ezért ellenállása is csökken, éppen ezért az áram kevésbé csökken, mint egy lineáris ellenálláson. Vagyis az izzószál ellenállása nem állandó, pontról pontra változik. Ezért a 230 V-ra kiszámított ellenállás kisebb feszültségen már nem érvényes. Ezt igazából kiszámolni nem is lehet, csak megszerkeszteni.


Tudom, nem helyes feltenni, de most kivételesen itt a részletes megoldás, hogy „Szervizmérnök” úr is megtanulja mi a különbség a lineáris és nemlineáris ellenállásokból álló feszültségosztó között:


[link]

2020. ápr. 18. 20:38
 5/17 anonim ***** válasza:
Szerintem ő azért ezt pontosan tudja, hát épp azt írtam, hogy nyilván ő is annak vette, mint aminek én - már két napja tűnődök, ha előjön a kérdés, hogy írok #2-nek, hogy ez a kérdés nem valódi égőkről szól, ez csak egy példa. :D Na de hát nem. :D Miként azt is írtam, nem feltételezi senki hogy nagy matematikai apparátust igénylő feladatok jelennek itt meg. A körzeti orvos sem ordít rá a betegre, ha azt mondja, be vagyok rekedve, hogy: magának végső stádiumos májrákja van! Hanem pár nap meleg teát meg Strepsilt javasol.
2020. ápr. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Szervizmérnök úr ***** válasza:
51%

# 5

Amit előadtál, ezt én úgy is szoktam nevezni, hogy a hülyék magabiztossága.

Komolyan beképzeled a taknyos kis fejedbe, hogy nekem valami újat tudsz mutatni.

De még az a fennkölt és győzedelmes duma, nem hiszem el...

Kitalálsz hülye kérdéseket, amire én azt hittem, hogy megint valami iskolai kérdés, amik mostanában előfordulnak itt. Egy olyan bugyuta kérdés, ami nem törődik az izzók hidegellenállásával.

Erre kiderül, hogy csak a te agyrémed.

Beszarás...

2020. ápr. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Szervizmérnök úr ***** válasza:
51%

Láttam már itt pár dolgot, de mindig van új, most ez a legújabb, hogy beugratós agyrémekkel szívatják az embert?

Kisöreg, én még kis taknyos kisiskolás voltam évtizedekkel ezelőtt, amikor a villanyszerelő nagybátyám már tájékoztatott engem az izzók hidegellenállásának kis trükkjeiről.

Erre ezt kell megérni, ezt a pofátlan dumát...

2020. ápr. 18. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Van ilyen...

Pffff...

2020. ápr. 29. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

#9: Jó válasz! „Szervizmérnök barátunk” kissé ideges lett!


„Szervizmérnök úr”


Nem értem, mi volt ebben a pofátlan, egyetlen nem ide illő szó sincs benne, a te szövegedben viszont több is van.


„Egy olyan bugyuta kérdés, ami nem törődik az izzók hidegellenállásával.”


Ez nem igaz, mert ez a kérdés éppen az izzók feszültség függvényében változó ellenállásán alapult.


Egyébként ez a hozzáállás tipikus: ha valamire nem tudja a megoldást, akkor a kérdezőt hülyézi le, és a kérdést tartja hülyeségnek.


Te már kisiskolás korodban hallottál az izzók hideg ellenállásáról, lehet, hogy hallottál, de ezt a „beugratós agyrémet” mégsem tudtad megoldani! Egyáltalán az ábrákat így megtudnád rajzolni?


„Komolyan beképzeled a taknyos kis fejedbe, hogy nekem valami újat tudsz mutatni.”


Ezek szerint te mindenhez értesz, te szuper zseni, a világ esze!

Elismerem, én hülye vagyok, de mégis ki oldotta meg?

2020. ápr. 29. 23:15
 10/17 Szervizmérnök úr ***** válasza:
51%

Ha te olyan okosnak képzeled magad kérdező, akkor miért vagy ennyire inkorrekt?

Tudom, hogy miért: mert múltkor rád pirítottam egy másik témában és ezt lelkileg nem bírod feldolgozni azóta sem.

Pedig te voltál az is szerintem (ismerős a mentalitás), akinek korábban türelmesen magyarázgattam a tranzisztoros alapkapcsolás dolgait. Nagyon nehezen bírtad felfogni, nekem már akkor gyanús volt, hogy ez egy elég fura figura. De inkább nem szóltam.

A türelmes oktatásom utólag így hálálod meg, van ebben azért valami gusztustalan.

Hogy miért alattomos ez az egész?


19:00 órakor bedobod a hülyeséget.

19:23 Sztrogoff véletlenül erre jár és megírja a választ.

20:38 ...és te kihasználva a tényt, hogy pont nem figyeltem ide (hiszen miért is kellene itt folyamatos ügyeletben lennem), alattomosan lecsapsz.


Milyen alapon képzeled te azt be a fejedbe, hogy ha nem Sztrogoff jár erre, hanem én, akkor nem tudtam volna ugyanazt a megírni egy olyan egyszerű dologra, ami szakmailag közismert, szinte gyerekes dolog, tudja mindenki?

Szerinted ez így korrekt?

Mit fogsz arra lépni, amikor visszakeresem neked azt a korábbi kérdést, ahol a hőhuzalos habvágóba való izzószálról kérdezett valaki és én részletesen elmagyaráztam neki dolgokat a hőfokfüggő ellenállásról, meg az áramgenerátoros táplálás ide vonatkozó hatásairól?

Arra is azt hazudod, hogy nincs a kisujjamban a téma?

"Ez nem igaz, mert ez a kérdés éppen az izzók feszültség függvényében változó ellenállásán alapult."

Persze, a feszültség függvényében pedig változik a hőmérséklet, annak függvényében meg az ellenállás is, ne akard kiforgatni, hogy rövidítve fogalmaztam! Most nem ez a lényeg.

Valld be őszintén, ha a múltkor nem pirítok rád (mert már elegem lett a hülyeségedből), akkor még mindig "barát" lennék és akkor most nem szemétkednél velem, ez csak ennyi.

Nagyon gáz ez a hozzáállás.

Inkább hálásnak kellene lenni, hogy több évtizednyi tapasztalattal rendelkező szakemberek adnak át tudást és tapasztalatokat neked is! Nem pedig szemétkedni, pitiáner kis bosszút állni!

Lefárasztani hülyeséggel, elvonni az időt mástól, hasznosabb válaszoktól.

Szánalmas...

2020. ápr. 30. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!