Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Fényérzékelő napelemes eszköbe...

Fényérzékelő napelemes eszköbe? Hogyan tudom megoldani?

Figyelt kérdés
Van egy napelemes eszközöm (vakondriasztó), ami 24 órában működik, de nekem csak éjszaka lenne fontos a működése, sötétben, ugyanis a vakond csak éjszaka aktív, nappal sosem csinált túrást. Van rajta egy kapcsoló, ide gondolok betenni egy fotoellenállást vagy hasonlót, aminek napfényben nagy az ellenállása, sötétben viszont vezet. Százszámra lehet kapni napelemes, sötétben világító lámpákat, egyszerűnek tűnik, de kifog rajtam.

2020. máj. 10. 17:25
 1/6 Gugu Gabor ***** válasza:

Hol tartasz?

Egyébként a leirásodból ki indulva a sorba kötött fotoellenállás nem biztos hogy jó goondolat

2020. máj. 10. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Sehol sem tartok. Van egy eszközöm, ami változatlan formában fog működni tovább, ha nem találok rá egyszerű megoldást, hogy csak sötétben működjön.

Valóban, mert ahogy nézem, pont fordítva működik, mint ahogy nekem kellene.

2020. máj. 10. 17:55
 3/6 anonim ***** válasza:
a legegyszerűbb egy kapcsolóóra. este 8-9-től reggel 5-6-ig hagyod működni. oszt jóvan. :)
2020. máj. 10. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
33%

Nem akarom újra írni a telefon megsyivatott.


Emitterre negatív és fotoellenallas


Bázisra a fotoellenallas masii lába és kb 10-40kohm ellenállással a pozitívra

2020. máj. 10. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
33%
Kb ennyi
2020. máj. 10. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Szervizmérnök úr ***** válasza:
79%

Kicsit fából vaskarika lenne, fényérzékelőt építeni egy fényérzékelő eszközbe.

Értsd: már van benne egy napelem, ami érzékeli a fényt.

[link]

Tehát van benne egy aszimmetrikus időzítésű astabil multivibrátor, ami kb. félpercenként aktivál rövid időre egy rezgéskeltőt.

A rajzon a Q3 bázisát lehúzod egy NPN tranzisztor kollektorával GND-re, ezzel a multivibrátor működését megakasztod az inaktív szünetben.

Utóbbi bázisát pedig a napelemre kötött ellenállással vagy osztóval vezérled. Attól függően, hogy milyen alkonyszinten akarod aktiválni.

Erre szoktam mondani, hogy az elektronikában (is) kontextusban kell gondolkodni, az egészet kell látni és mindig ahhoz képest megtalálni az optimális megoldást.

Nem lehet részeket kipécézni az egészből, vagy legalábbis az általában nem vezet jóra.

2020. máj. 10. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!