Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Litium akkumulátor töltése?

Litium akkumulátor töltése?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Kérdésem a következő lenne.? Adott 4 db lítium cella, amit nemrég vettem ki egy laptop akkumulátorból. 1 év állás után 4 db tudott 3,85V-t, 2 pedig kuka volt 0,73V-al. Ha sorba kötöm őket, akkor 15,3-15,4V-ra jön ki. Ezt tölthetem úgy, hogy csak simán sorba kötés után bekötöm a negatív illetve pozitív kábelt, és rádugok egy 12V 1A-s töltőt? Vagy már ehhez is szükséges egy BMS?

2020. aug. 25. 20:03
 1/8 anonim ***** válasza:

a 0,73-as cellákat is próbáld meg töltögetni, annyira nem rosszak szerintem.

ha nem egyenként töltöd őket, akkor illik bms.

vegyél egy töltőt ahol egyenként tudod tölteni őket.

2020. aug. 25. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A 4 db cella szokásos feltöltött feszültsége 16.8 V, de már az indulással is bajok vannak.

Miért is menne 12v-os feszültségből a 15V -os akkuba bármiféle töltőáram.

Visszafelé hamarabb..

Kérdés azért mennyi a 12V 1A-es töltő terheletlen feszültsége.

Ha trafós, még magasabb is lehet 16-nál.

2020. aug. 25. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
A 0,73-as akukkal nem szeretnék egyelőre foglalkozni, ami 2V alá esik, nálam kuka. Jelenleg nincs itthon BMS. A cellák sorba vannak kötve, egyesével töltésre mód nincs. Várjam meg míg megjön a kínaiaktól, vagy kisérletezhetek bms nélkül töltőkkel?
2020. aug. 25. 21:00
 4/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Eleve gyanús, hogy nem is töltőről beszélsz, hanem tápegységről.

12 V eleve nem lehet Li-ion töltő, hiszen 12,6 V a legközelebbi lépcső. Továbbá a töltőnek van áramgenerátoros módja is, ami nem teljesen ugyanaz, mint a szokványos dugasztápok áramkorlátja.

Egy lehetőség volna, mit lehetne tenni szükséghelyzetben?

4 cellát sorosan kötsz egy ellenálláson vagy izzólámpán keresztül egy 19 V-os laptoptápra.

Lehetőleg csak néhány száz mA árammal indítva, ugyanis kicsit fürgének kell lenned: fogod a multimétert és folyamatosan méregeted a cellákat, nehogy bármelyik 4,2 V fölé haladjon, mert azt nem akarod.

12 V-ra köthetnél sorosan 3 cellát, de akkor is figyelni kell és nyilván nem éri el a maximumot (12,6 V).

Vagy 12 V-ra 2 db, ellenállással / izzóval, folyamatos figyeléssel.

Ha te akarsz lenni a BMS, akkor észnél is kell lenni. Legalább annyira, mint egy BMS.

2020. aug. 25. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Igaz, előbb nem is számoltam azzal a lehetőséggel, hogy van több multimétered, pedig nekem is van.

Minden cellára egy műszer és tolhatod!

2020. aug. 25. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2020. aug. 25. 21:35
 7/8 Morzsi007 ***** válasza:
Vagy veszel hozzá RC (Balanced charger) töltőt, amivel külön cellákat lehet tölteni egyidőben és figyel mindenre. Pl (Imax B6)
2020. aug. 26. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Tegnap nem akartam tovább nyújtani, de az utókor kedvéért azt is jegyezzük meg, hogy amikor eléri a 4,2 V-ot, nincs még feltöltve, csak kb. 80 %-ra.

Ezután a rendes töltésszabályzó 4,2 V-on tartja, míg az akku által felvett áram visszaesik C/10-C/20 értékre.

Ezt nem értik sokan, hogy a BMS viszont szimplán csak letilt 4,25 V-nál, kizárólag a töltő meghibásodása esetére, vagy a soros cellák feszültségeloszlási problémája miatt, ami valamelyik tag elhasználódása esetén áll elő (belső ellenállás megnő).

Új cellák még elég jól futnak együtt, mivel van egy érdekes "Zener-effektjük", szinte határolnak önmaguknak a soros körben.

Nem véletlen, hogy a balanszer laptopakkuban is ritkán található extra, ugyanis jó cellák esetén felesleges, hibás cellánál meg már minek.


------------------

Tehát a BMS alkalmatlan töltésszabályzó céljára és remélem veszik az adást a Youtube-os ostoba videókészítők, akik ilyen marhaságokat terjesztenek!

------------------------

2020. aug. 26. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!