Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ha a PWM napelemes töltésvezér...

Ha a PWM napelemes töltésvezérlőm kimenetére rákötött led szallaggal párhuzamosan kötök egy kondenzátort, akkor amikor kikapcsolom a kimenetet, és a kondenzátor még nem merült le az az áram kárt tehet a töltésvezérlőmben?

Figyelt kérdés

Azt akarom megcsinálni, hogy ha lekapcsolom a led szalagot, akkor ne hirtelen aludjon el, hanem szépen lemenjen fényereje, és elaludjon.


Azaz kb olyan mint ha a kikapcsolt kimenetre rátennék egy aksit.



2020. aug. 31. 11:08
A kérdező szavazást indított:
Ne csináld, baja lesz!
Nem lesz semmi baja.
7 szavazat
1 2
 1/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
84%

Az nem áram, hanem a feltöltött kondenzátor feszültsége.

De mindegy ilyen szempontból, mindkettő töltéstároló eszköz, csak esetedben a kondenzátor gyorsabban kisül / lemerül.

Bizonyos töltőfajták esetében lehetnének ugyan egyéb problémák, de tiéd 14,4 V-on korlátoz elvileg, illetve 13,6 V körül szokott lenni a tartófeszültség.

A 12 V-os LED-szalag mondjuk 12 V-ra van tervezve, amit nem jó nagyon túllőni, mert hamarabb pusztulhat.

2020. aug. 31. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ!

14v-ra korlátoztam a töltésvezérlőt, és 12,6v a tartófesz.

tudom hogy a kondenzátor gyorsabban merül le. sziget zemű rendszerről van szó, aksik vannak, nem azokat akaro kiváltani kondenzátorral, csak azt akarom hogy a led szalag lekapcsoláskor lassabban aludjon el, ne hirtelen.

2020. aug. 31. 12:03
 3/11 A kérdező kommentje:
Nem a feszültséggel van bajom, csak mivel a töltésvezérlőn a kimeneten megy ki a villany, mert arra tervezték, nem lesz e baj ha befelé is akarna menni villany.
2020. aug. 31. 12:05
 4/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Előbb mondjuk másképp vizualizáltam, azt hittem, az akku helyett teszel be kondenzátort, azzal párhuzamosan a LED-szalag.

De itt akkor a vezérlő fogyasztókimenetéről van szó.

Noha én jobban szeretem ilyenkor az áramkört pontosan lekövetni, de elvileg azt a kimenetet is szokás / illik felkészíteni a kapacitív terhelésre. Mármint ilyen nagyobb kapacitásra is, ami rövid ideig visszatáplálhat.

2020. aug. 31. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Ja, és Szervizmérnök úr!


"Az nem áram, hanem a feltöltött kondenzátor feszültsége." bocsánat, feszültség.


"De mindegy ilyen szempontból, mindkettő töltéstároló eszköz, csak esetedben a kondenzátor gyorsabban kisül / lemerül." Ezt tudom, villanyszerelő tanulóként, meg amugy is ez alap.


"Bizonyos töltőfajták esetében lehetnének ugyan egyéb problémák, de tiéd 14,4 V-on korlátoz elvileg, illetve 13,6 V körül szokott lenni a tartófeszültség." Ezt nem értem nagyon mi köze a kérdésemhez.(meg szigetüzemű napelemes rendszerem van, ezzel alap hogy tisztában vagyok.)


"A 12 V-os LED-szalag mondjuk 12 V-ra van tervezve, amit nem jó nagyon túllőni, mert hamarabb pusztulhat." Ezt belekalkuláltam a tervezésbe, de azért bírnia kell 12,6-8v-ot.


Ha már nem süt a nap/nincs töltés, akkor általában lemegy a fesz. 12,6-8v-ra

2020. aug. 31. 12:15
 6/11 A kérdező kommentje:

Szervizmérnök úr!

Éreztem hogy 1-es válaszodba valami félreértés volt.

Az 5-ös vélaszt ne vedd piszkálásnak!

Legközelebb rakok kapcsolási rajzot, de lehet hogy most is ha tudok.


Köszönöm a választ.

2020. aug. 31. 12:19
 7/11 A kérdező kommentje:

Na meg is van a kapcsolási rajz, villanyszerelőként nem rajzjelekkel csináltam, hanem úgy hogy bárki számára egyértelmű legyen.


[link]

2020. aug. 31. 12:40
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az a bibi, hogy a LED nem izzó. Nem szép folyamatosan csökken a fényereje a feszültség csökkenésével, hanem hirtelen. Azaz az üzemi feszültséghez képest akár 5% feszültségcsökkenés 50-60% fényerőcsökkenést okoz, mert a LED karakterisztikája kb. olyan mint egy Zener-diódáé záróirányban. Ha meg akkora kondit teszel bele, ami képes annyi töltést tárolni, hogy érzékelhetően lassan halványodjon el, az meg a PWM-nek okozhat gondot, mert amikor nyit a kapcsolófet, sokkal nagyobb áram folyhat rajta, mint amire méretezték.

A magam részéről a PWM-et próbálnám megerőszakolni, és hirtelen lekapcsolás helyett fokozatosan csökkenő kitöltési tényezővel kapcsolnám le.

2020. aug. 31. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Szervizmérnök úr ***** válasza:

7.

Igazság szerint nem erre gondoltam, magát az elektronikát szoktam lekövetni, hogy milyen megoldásokat alkalmaztak benne pontosan.

Ebben a kategóriában úgy látom, gyakori megoldás például, amikor a terhelést MOSFET-kapcsoló választja le az akkuról a túlmerítés kivédésére.

Legtöbb ilyen MOSFET integráltan tartalmaz védődiódát, a Drain-Source között, ami az ellentétes irányú feszültséget nem engedi, illetve ilyenkor visszirányban vezet az eszköz.

Ha van rajta feltöltött akku, ez a visszirány elő sem állna esetedben.

Maga a kapcsolóüzemű töltésszabályzó pedig magától értetődően áramkorlátozott, rövidzár sem árthat neki.

Mint ahogy gyakorlatilag minden DC-konverter áramfigyelt, anélkül nem lehet.

Ha az akkura tényleg egy ilyen MOSFET kapcsolja rá a terhelést, annak kellene megnézni a túláramvédelmét, hogyan oldották meg.

Elvileg illene valamivel védeni, különben egy zárlat tönkretehetné.

2020. aug. 31. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az ÉRTELMES válaszokat! Különösen neked Szervizmérök úr!

Szirty válaszát jelentettem, és x-et adtam.


De akkor inkább elvetem-e ötletet, és hagyom ahogy van kondi nélkül.


Kösznöm!

2020. aug. 31. 16:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!