Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nagy gond, ha egy 220V-os...

Nagy gond, ha egy 220V-os ledlámpát füldelés nélkül kötöm be, csak sima kéteres kábellal (MTL 2x0,75 laposvezeték)? Lehet gond belőle?

Figyelt kérdés

annyira nem vagyok otthon ebben, de ha jól tudom, a legtöbb lámpához nincs is földelése egyáltalán. ennek elviekben gyárilag van (volt), de szétszedtem, mert nem volt jó a csatlakozó, és most ha csak sima kéteressel kötöm be, mi történhet? ha nincs földelve, milyen veszély merülhet fel?


csak nedves helyeken van ennek főleg érintésvédelmi szerepe, nem?

(max még teszek egy plusz biztosítékot is a dugvilla elé közvetlen)



2020. okt. 18. 11:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Az a szerepe hogy ha meghibásodás miatt olyan helyre kerül áram ahova nem kéne, ne rázzon meg az áram. Ha véletlenül ilyen meghibásodás történik és nincs bekötve (ami szabálytalan), csúnya baleset lehet belőle.
2020. okt. 18. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%
Ha gyárilag volt benne, biztos van is szerepe. Én nem kockáztatnék.
2020. okt. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
"(max még teszek egy plusz biztosítékot is a dugvilla elé közvetlen)" Minek? (Végiggondoltad?)
2020. okt. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha valamilyen hiba miatt a lámpatest külső burkolata feszültség alá kerül, akkor nem old le se a kismegszakító, se az FI-relé.

Ha ilyenkor hozzáér valaki, az áramütést fog elszenvedni.

2020. okt. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

„a legtöbb lámpához nincs is földelése egyáltalán. ennek elviekben gyárilag van”


Az asztali lámpákhoz általában nincs védőföldelés, a fali, mennyezeti lámpákhoz viszont már szokott lenni. Ha van rajta földelő csatlakozó, akkor az nem véletlenül van rajta.


„ha csak sima kéteressel kötöm be, mi történhet? ha nincs földelve, milyen veszély merülhet fel?”


Amíg nincs szigetelési probléma, addig nem történhet semmi, de, ha valamilyen szigetelési hiba miatt a fémburkolatra rákerül a fázis, akkor „megrázó” élményben lehet részed, szóval balesetveszélyes.


„csak nedves helyeken van ennek főleg érintésvédelmi szerepe, nem?”


Nem, minden olyan készülék fémburkolatát, amelyen van földelő csatlakozó, hozzá kell(ene) kötni a védőföldeléshez.


„(max még teszek egy plusz biztosítékot is a dugvilla elé közvetlen)”


Ezzel nem érsz semmit, ez csak zárlat ellen véd, ha csak a fázis kerül rá a lámpa fémburkolatára, az még nem zárlat, de téged igencsak megcsapkodhat, főleg, ha valami földelt szerkezetet is tapogatsz közben. Ha a nulla kerül rá a fémburkolatra, akkor nem ráz meg, de tudod, mindig a rosszabb eset szokott bekövetkezni.


Vegyél háromerű kábelt és azzal kösd be szabályosan. Kék (nulla) a lámpa külső érintkezőjére, fekete vagy barna (fázis) a lámpa belső érintkezőjére, zöld/sárga (védőföldelés) a földelő csatlakozóra.

2020. okt. 18. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

oké köszi, cssak közben nézegettem alaposabban, és ugyan van benne földkábel (sárga-zöld ebben is), viszont nagyon izgalmas, mert a dugó ugyan földeltnek tűnik az alakjából ítélve, azonban mégsincs benne a harmadik kábel, az valahol eltűnik már az elején, a dugó végére csak két ér jut.

így akkor fogalmam nincs, mi volt az eredeti szándéka a gyártónak. na persze kínai ...


a másik dolog h oké bekötöm úgy, csak azt nem értem, h szinte egyik konnektor se földelt, csak sima lapos a lakásban, akkor így nem sok értelme van, nem?


ja azt nem tudtam h sima kéteres esetében nem old le a kismegszakító, de akkor jó h írtad.

2020. okt. 20. 09:55
 7/7 anonim ***** válasza:
Ez tényleg érdekes kínai megoldás, az egyik végén háromerű a kábel, a másik végén kéterű. Ha a konnektorok még a régi védőérintkező nélküliek, akkor hiába kötöd be a lámpánál, a zöld/sárgát, mert a másik vége szabadon marad, nincs hova bekötni. Így valóban nincs értelme. Ezért arra figyelj, hogy minden vezeték, csatlakozás jól el legyen szigetelve a lámpa fémburkolatától. Ha tudod nézd meg egészen a foglalatig, ki tudja a kínaiak milyen vezetéket húztak be odáig. Ha túl vékony a szigetelése, akkor célszerű kicserélni normális szigetelésűre. Egyébként a fémből készült asztali lámpákon sincs földelő csatlakozó, ha az megfelel, akkor…
2020. okt. 20. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!