Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A youtube bedobta nekem ezt a...

A youtube bedobta nekem ezt a kis videjót (lent) ahol ugye egy transzformátorral a 230 AC-t 1.7 AC re letranszformálja viszont kijön belőle a 1000 amper persze rövidzárlat ahogy láttam és a többi lent. kell a kérdőjel:) ?

Figyelt kérdés
azzal az alap elektromos tudással amit az iskolában tanultam azt tudtam lehozni, hogy 1.7 AC nem ártalmas mert túl nagy az elenállása az embernek de viszont a komment szekcióba annyi ember mondja hogy az az 1000 amper megsüt de viszont ez szembemegy ohm törvényével és arra lennék kiváncsi hogy megsüt vagy teljesen biztonságos ha a két újjunkat a két végéhez érintsük. [link]
2020. nov. 17. 10:29
 1/8 Koplárovics Béci ***** válasza:
73%

Ha a feszültséget (szekunder oldalon 1.7V) fixnek veszed, akkor az 1000A áramerősség egy _elméleti_ maximum. És itt jön be az ohm-törvény, R=U/I, vagyis I=U/R, amire most szükségünk lesz. Az ujjad ellenállása (AC esetében igazából impedadncia lenne a kérdés, de az emberi test gyakorlatilag csak ellenállásnak tekinthető) adott, Valahol a kOhm nagyságrendben. Tehát esetünkben, ha megfognád, akkor I=1.7V/1kOhm = 0,0017A=1,7mA áram folyna át rajtad. Ennek pedig nem lenne káros hatása. Gyakorlatilag mintha egy elemet megfognál.

Ennek ellenére NE PRÓBÁLD KI! A 230V-os hálózattal sose próbálj meg kísérletezgetni SEHOGYAN!

2020. nov. 17. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
nem akartam csak a videó alatt lévő kommentelők szembe mentek az ohm törvénnyel s csak ez zavart köszi a választ
2020. nov. 17. 11:26
 3/8 anonim ***** válasza:

Ilyen kis feszültségű áramnak (az erősségétől függetlenül), semmilyen hatása sincs rád, akár nyalogathatod is :)


Egy alumíniumot előállító gyárban a kohókra vezető sínek szigetelve sincsenek, pedig ott aztán százezer amperok rohangálnak:)

Persze a feszültség ott is csak 2,1 Volt.

2020. nov. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
ez már inkább feszváltó :D
2020. nov. 17. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

„azzal az alap elektromos tudással amit az iskolában tanultam azt tudtam lehozni, hogy 1.7 AC nem ártalmas mert túl nagy az elenállása az embernek”

Ezt jól gondolod.

„viszont a komment szekcióba annyi ember mondja hogy az az 1000 amper megsüt”

Attól, hogy annyi ember mondja még nem igaz.


Leegyszerűsítve, például legyen a transzformátor teljesítménye 170 VA, rövidrezárási árama 10-szerese a névleges áramának. Ekkor a szekunderáram névleges terheléskor 170/1,7=100 A, a primeráram 170/230=0,74 A. Ha a szekunder oldalt rövidrezárják, akkor ott 100·10=1000 A folyik.

Az 1,7 V egyáltalán nem veszélyes, hiába folyik rövidrezáráskor 1000 A, ha egy ember két ujjal megfogja, semmit nem fog érezni.

Próbaképpen lemértem az ellenállásomat: két kézzel jó megszorítva kb. 50 kΩ, két ujjal kb. 160 kΩ, egy kézen két ujjal nem lehet annyira megszorítani. Vizesen mindkét érték már csak nagyjából a fele volt. Mintha úgy emlékeznék, hogy a feszültségtől is függ a test ellenállása, bár nem biztos.

2020. nov. 17. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Koplárovics Béci ***** válasza:

"„viszont a komment szekcióba annyi ember mondja hogy az az 1000 amper megsüt”


Attól, hogy annyi ember mondja még nem igaz."


Pedig igaz. 1000A megsütné. Csak ugyebár az 1kOhm-os ellenállású emberi testen I=U*R = 1000V * 1000Ohm = 1 000 000 V (egymillió Volt) feszültség kellene. Ezt egyébként a villámcsapás se nagyon éri el.

2020. nov. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem igaz, mert 1,7 V esetén volt szó 1000 A-ről.

Az emberi test nem 1 kΩ, ha ennyi lenne, akkor bárki, aki hozzáér a 230 V-hoz halálos áramütést szenvedne. 230/1=230 mA és a 100 mA már halálos.

2020. nov. 17. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Azért írják hogy megsüt, mert ostobák

Csak annyit látnak, hogy a fémet izzásig hevíti az átfolyó áram. Ebből brilliáns következtetést vonnak le: ha a fémet izzásig hevíti, akkor az embert tuti megsüti.

Meg ugye ott vannak a villamosszékekről szóló sztereotípiák is. Filmekben könyvekben minden füstöl a villamosszékben :D Hát így lehet befolyásolni a plebszet.

2020. nov. 17. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!