Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogy kössem be a 2 Led iódát,...

Hogy kössem be a 2 Led iódát, hogy hosszútávon működőképes legyen?

Figyelt kérdés

Itt egy kép mik is állnak rendelekzésre.

Link:

[link]


Nem értek az ilyenekhez. De láttam, hogy ellenállásokat is tesznek bele, stb... Szóval lényeg, hogy úgy akarom, hogy az elemektől fekete negatív vezetéken megy az egyik diódába, majd egy hosszabb vezetéken egy másikba utánagondolom mehet a kapcsoló I-re, azután meg a pozitívba. De kell e még valami ellenállás e közé? Jó helyre akarom bekötni a kapcsolót?

Tehát az elemtől menne a + a kapcsolóba és utána a ledeken keresztül az elemek negatívba?



2021. jan. 13. 19:04
1 2
 1/12 Vortrex ***** válasza:
34%

A led, ha eléri a nyitófeszültségét, világítani kezd és vezetővé válik, ettől nagyon lecsökken az ellenállása és a rajta átfolyó áram kisütheti, ezért korlátozni kell egy előtét ellenállással.


Minden lednek a színétől függően más a nyitófeszültsége, a pirosnak kb 2.2V. Ez azt is jelenti, hogy rajta az áramkörbe kötve mindig 2.2V feszültség fog esni, a többi feszültségnek pedig kizárásos alapon az előtét ellenálláson kell esnie.


A leden max 20mA áram folyhat, de 5-10mA-en már szépen világít, afölött már bántja a szemet, ha ez számít.


Ha két sorbakötött elemmel, azaz 3V-tal táplálod, akkor az előtéten 3V - 2.2V = 0.8V feszültség fog esni. Ha azt szeretnéd, hogy 10mA áram follyon, akkor

R = U / I = 0.8V / 0.020A = 40 Ohm előtét ellenállásra van szükséged ledenként.

2021. jan. 13. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszi a gyors reagálást! Elírtam a képen. 1,5V de úgy veszem észre jól értelmezted! Küldtem privibe egy kapcsoló képet! Remélem így már jó lesz. :D
2021. jan. 13. 19:34
 3/12 A kérdező kommentje:

Neten ilyet láttam!

Ez jó bekötés?

[link]

2021. jan. 13. 19:54
 4/12 Vortrex ***** válasza:
56%

Holy shit, nem


Így [link]

2021. jan. 13. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Vortrex ***** válasza:
Hupszi, az első hozzászólásban elírtam a számolást, 10mA-ről beszéltem de 20-at helyettesítettem be. Szóval ott a helyes eredmény 80 Ohm, amihez a legközelebbi szabványos ellenállás a 82 Ohm, így kell kérni a boltban
2021. jan. 13. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Semmi baj. Van így nálam is mikor este már zombi vagyok! :D

Akkor 2db 82 ohm-os ellenállás! Rendi! Köszönöm! Holnap be is szerzem!

Ment is a válaszokra a like! :)

2021. jan. 13. 20:51
 7/12 anonim ***** válasza:
A piros led 1,5 V körül nyit. A 2,2V már inkább a sárgára, zöldre jellemző. A kék és fehér 3V fölött nyit.
2021. jan. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Elég egy ellenállás is, a két led mehet párhuzamosan, és kettőjüknek egy közös soros ellenállás. Így az áram 20 mA, 3V-1,6V=1,4V; 1,4V/,02A=80 ohm.

Ha van egy kis barkácsolási hajlamod, és jól le tudsz követni egy rajzot, a legelegánsabb egy áramgenerátor lenne két tranzisztorral, vagy az erre a célra készült IC-vel (abban sincs más, csak két tranzisztor), csak egy külső ellenállás kell neki az áram beállításához. Előnye, hogy nem függ a fényerő az elem állapotától.

2021. jan. 13. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Vortrex ***** válasza:
34%
7# Mivel a nyitófeszültség egy exponenciális görbe a feszültség és az áramerősség függvényében, végtelen sok értéken nyithat, többek között 1.5V-on is, ami a fent elvégzett számolást jelentéktelen mértékben befolyásolja.
2021. jan. 13. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Igen jelentős mértékben befolyásolja, ha a tápfeszültség alig magasabb, mint a nyitófeszültség.

2,2 voltnál 0,8 volttal számolsz az ellenállás kiszámításánál

1,8 voltnál 1,2 volttal.

Tényleg nem szól bele, alig-alig, csupán kétharmada lesz az áram, ha a te téves feszültségeddel számolja ki valaki.



Csak most, csak neked: átsétáltam a műhelykuckómba, és kimértem. Piros ledek 1,55V körül nyitnak, 10mA-nél 1,8V esik rajtuk egy 18 fokos helyiségben.

2021. jan. 14. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!