Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi okoz szikrázást, ha túlfesz...

Mi okoz szikrázást, ha túlfeszültségvédett dugaljnál bekapcsolom a hosszabbítót?

Figyelt kérdés

A konnektorba egy NVT 1/WH típusú túlfeszültségvédő van berakva, abba egy elosztó, az elosztóban a laptop, kisTV, aktív hangszóró és a telefontöltő. Azt vettem észre, hogy ha esténként lekapcsolom az elosztót, majd reggel vissza, az elosztó kapcsolójában egy apró szikra látszik. Azonban, ha kiveszem a túlfeszültségvédőt, és ugyanúgy, este lekapcsolom, majd reggel felkapcsolom a hosszabbítót, akkor nincs szikra. Ez fixen, ismételhetően így van.


A dologban még érdekesebb, hogy egy 3 fázisú Tracon túlfeszültségvédő fel van szerelve a villanyóránál is. Tehát maga a túlfeszültségvédelem megléte nem okoz szikrázást.


A pontos kérdésem az, hogy a vázolt esetben milyen összjáték okozza a szikrázást és mit lehet tenni ellene?


2021. jan. 14. 08:07
1 2
 1/14 anonim válasza:

Földelés van a házban?

Illetve lehet az elosztó problémája is.

2021. jan. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Szirty ***** válasza:
100%
Mikor van szikra? Amikor KI, vagy amikor BE kapcsolod, vagy mindkét esetben?
2021. jan. 14. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

#1: Igen, van rendes védőföldelés kiépítve a házban. És abban is biztos vagyok, hogy tökéletesen működik.


#2: Nagyon jó kérdés. Úgy látom, hogy a bekapcsolásnál lép fel, kikapcsolásnál nem, vagy jóval gyengébb.

2021. jan. 14. 19:56
 4/14 anonim ***** válasza:
No de miért lenne ez különleges? ÉN bedugom a laptop töltőt, az bizony többnyire csattan egyet.
2021. jan. 14. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Olvasd végig a kiírást. Az a különleges benne, hogy ha kiveszem a túlfeszvédőt, akkor a szikrázás megszűnik. Más fórumokon is írnak mások olyan eseteket, hogy túlfeszvédő hatására szikrázás jelenik meg. És nem csak laptopnál, meg kapcsüzemű tápoknál, hanem high-end audio berendezés esetén is. Az okát ott sem tudják, de gyanítják hogy túlfeszvédő típus függő. Engem az érdekel, hogy mi okozza és mit vegyek/tegyek, hogy ne legyen ilyen és nem pedig az, hogy mások hány szikrát látnak a saját töltőjüknél.
2021. jan. 15. 08:11
 6/14 Szirty ***** válasza:

Az tény hogy egy készülékek amit épp áram alá helyezel egy pillantra nagyobb áramot vesz fel.

Főleg ha a bekapcsolás éppen a hálózati AC feszültség csúcspontja közelébe esik.


Nem hiszem hogy ezt a túlfeszültség védelem okozná.

2021. jan. 15. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Én is tudom, hogy egy kapcsüzemű táp a benne levő kondik miatt akár 100 A áramot is felvehet a kapcsolás pillanatában, és ha a dugót nyomom be egy konnektorba, akkor szikrázást láthatok. DE EZ NEM AZ. Akkora szikra lép fel bekapcsoláskor, hogy a kapcsoló műanyagán keresztül átlátszik. És még nem tudom, hányszor írjam le, de ha kiveszem a túlfeszvédő dugaljat és úgy csinálom, akkor nem látszik át szikra a kapcsolón. Egyértelmű, hogy a túlfesz dugalj csinálja. Nem hiszem, hogy azért, mert egy varisztor van benne, de nem tudom, hogy akkor mi. Talán egy csatolófojtó? Azt azért nem hiszem, mert annyira olcsó volt, hogy kizárt, hogy ilyet raknának bele, Azonban, mivel szétszedni csak roncsolással lehet, amíg tönkre nem megy nem nézek bele.


Azt gondoltam, hogy lesz itt valaki, aki egyből rávágja, hogy mi okozza és azt is megmondja, hogy máskor milyen eszközt vegyek.

2021. jan. 15. 19:21
 8/14 Szirty ***** válasza:

Én még nem tapasztaltam ilyesmit.

Lehet hogy más sem :)


"DE EZ NEM AZ"


Miért vagy ebben ennyire bizonyos?

2021. jan. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Még hányszor írjam le?! 10-ből vagy 9-szer szikrázik a kapcsoló, ha bent van a dugalj, 10-ből 10-szer nem, ha nincs ott.


Persze, más sem:

[link]

[link]

[link]

2021. jan. 16. 10:04
 10/14 Szirty ***** válasza:

Nem írtam olyat hogy senki más sem.

Ezekben a kérdésekben ha jól látom nem írnak olyat hogy túlfeszvédő nélkül nem szikrázik.

Azt írják hogy azzal szikrázik.

2021. jan. 16. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!