Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért van az, ha a nullát és...

Miért van az, ha a nullát és a zöldsárga vezetéket össze érintem, akkor lemegy a fí relé?

Figyelt kérdés
Terheletlen vezetéken történik ez. Tehát nincs rá kötve fogyasztó.

2021. febr. 10. 18:52
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ipari körülmények között találkoztam ezzel. A nulla vezetőben indukálódhatott feszültség, és amikor összeérintettem a földeléssel akkor a nullán folyt áram a fázison meg nem, és ezért oldott le?
2021. febr. 10. 18:56
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez szerintem teljesen normális jelenség, feltéve, hogy legalább egy elektromos készülék működött. A fí-relé ugyanis azt figyeli, hogy "ugyanannyi" megy-e "be" a fázison, mint amennyi jön "ki" a nullán. Ha te a nullát összeérintetted a földeléssel, akkor annak az áramnak egy része, aminek a nullán kellett volna kimennie, ehelyett a földelésen ment ki. A fí-relé észrevette, hogy a fázis meg a nulla nem azonos, azt "gondolta", hogy valamelyik készülék testzárlatos vagy ilyesmi, és leoldott, nehogy meghaljon valaki.


Nyilván a mesét, hogy mit gondolt a fí-relé, én költöttem hozzá, meg ez az egész nem precíz így, de talán a lényeg átment.

2021. febr. 10. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Oké. De nekem az volt hogy a kismegszakító le volt kapcsolva. És azért gondolok arra, hogy a nullában indukálódott feszültség és amikor összeért a földel akkor áram folyt rajta. Csak azt nem tudom hogy a nullán indukálódhat e feszültség? És ha összeér a földeléssel akkor ott folyhat e áram. Mert a nulla és a földelés a pen vezetöben közös.
2021. febr. 10. 19:34
 4/11 anonim ***** válasza:

Ha a kismegszakító le volt kapcsolva, akkor passz. Lehet tényleg az, hogy a nullában indukálódott valami feszültség, a földön keresztül lett egy kör és így folyt egy kicsi áram, de közben a lekapcsolt kismegszakító miatt a fázison 0 folyt. A különbséget észrevette a fí-relé, és lekapcsolt.


Namost hogy ilyen tényleg van-e, azt nem tudom, csak azt, hogy ez a fizika törvényeinek nem mond ellent.

2021. febr. 10. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
"a" kismegszakító? Ezek szerint más áramkörök működtek?
2021. febr. 10. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ez a dolga.

A védővezető az áramvédő mellőzésével, a nulla az áramvédőn át halad az áramkörökbe.

A helyes működés feltétele, hogy oldjon le testzárlatra akkor is, ha a nulla testel.

2021. máj. 9. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem testzárlatra kell leoldania, hanem akkora különbözeti áramra, amelyik a névleges hibaáram felénél nagyobb, de egészénél kisebb.

Működő rendszerben szokott ez előfordulni, azért kérdeztem 3 hónapja, hogy működtek-e más áramkörök, vagy semmi sem, de hát erre nem méltóztatott válaszolni a kérdező úrnak.

Illetve terhelés nélkül TT szisztémben is lecsaphat, de az elvileg már ritka berendezkedés.

2021. máj. 9. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"hanem akkora különbözeti áramra, amelyik a névleges hibaáram felénél nagyobb, de egészénél kisebb."

Ezt úgy érted, hogy a 30-as az 31-re már nem old?

2021. máj. 9. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Természetesen így is lehetne érteni. Akkora különbözeti áramra már le kell oldania lett volna a helyes.

Testvérem! Én is szoktam bakafántoskodni, hogy a hozzáértésemet fitogtassam. Találkozzunk egy sörre.

2021. máj. 9. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Azért csak megnéztem, vajon a szabvány hogy írja - úgy, mint én. :D

"A különbözeti áramnak azon értéke, amely a védőkapcsoló működését előidézi."

Lábjegyzetben nincs ott, de lehetne, hogy: aki úgy gondolja, hogy ennél nagyobb áramra nem old ki, az üljön vissza az általánosba.

2021. máj. 11. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!