Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Gondozásmentes 12v-os savas...

Gondozásmentes 12v-os savas akku esetében mire állítsam a napelemes töltésvezérlőm? Lehetőségek: LEAD-ACID [AGM], LEAD-ACID [Gel], LEAD-ACID [Wet],

Figyelt kérdés
Válaszokat előre is köszönöm!

2021. márc. 24. 09:13
1 2
 1/19 Vortrex ***** válasza:
100%

AGM-felitatott üvegszálas akkumulátor

Gel-zselés akkumulátor

Wet-folyékony savas akkumulátor



A legjobb lenne, ha rá volna írva valahova, de azért meg lehet különböztetni őket. A zselés kicsi, kompakt, nincs rajta se feltöltő nyílás, se biztonsági lefújó szelep, és ha megrázod nem lötyög benne semmi, tipikusan riasztórendszerekben használnak ilyet. Az AGM és a Wet-et járművekben használják, van rajtuk biztonsági lefújó szelep, gyakran még feltöltő nyílás is, de az AGM-et megrázva nem lötyög benne semmi, és általában másfélszer drágábbak, mint a sima folyékony savas (Wet) akksik.


Töltés szempontjából a legnagyobb töltőfeszültséget az AGM tudja, aztán a Wet, és a legkisebbet a Gel igényli. Gyakorlatilag pár tized volt eltérés van köztük, tehát ha Wet állásba teszed, az egy jó közép út.

2021. márc. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Akkor az én esetemben wet kell.

A Wet beállításnál 14,6v-ra tölti fel a vezérlő, és ilyenkor eléggé pezseg az aksi. egy 100Ah-s 12v-os gondoásmentes jász akku. A pezsgéssel mit lehet kezdeni? Új az akku.

2021. márc. 24. 10:42
 3/19 A kérdező kommentje:
Ja, és egy vadi új Victron energy Bluesolar PWM töltésvezérlő
2021. márc. 24. 10:43
 4/19 Vortrex ***** válasza:
100%

Azért pezseg, mert a töltésvezérlő csak a feszültséget ellenőrzi, de az áramot nem korlátozza. Azzal az árammal tölt, amit a napelem előállít, majd ha elér egy bizonyos feszültségszintet, akkor a PWM-es feszültség szaggatással nem engedi a feszültséget emelkedni, hanem állandó feszültséget tart, amíg az akku vesz fel áramot.


Egy biztos, a pezsgés tönkre fogja tenni. Gyakorlatilag pár dolgot tehetsz ellene:

- Veszel még egy akkut és párhuzamosan bekötöd

- Leárnyákolod a napelem tábla egy részét

- A napelem hátulján, ha van kötődobot, onnan kiköthetsz egy sor cellát, hogy kisebb feszültséget és áramot adjon

- Állítható áramú DC-DC konverterrel lekorlátozod a töltőáramot 5A-ben

2021. márc. 24. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Vortrex ***** válasza:
100%
Nem írtam le konkrétan, de az a baj, hogy túl sok áramot állít elő a napelem
2021. márc. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Vortrex ***** válasza:
100%
Sőt, a 14.6V-ot nyugodtan lejjebb lehet venni, akár 14.2V-ra, hogy kíméld az akkumulátort, talán a pezsgést is mérsékli.
2021. márc. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló esettel találkoztam én is.

Egy szabályozható feszültségű és áramú step-down modult kötöttem be a töltés vezérlő és a napelem közé, így (áramkorlátot az akku oldalán feltüntetett max töltőáramra állítva) kisebb feszültséggel tudom tölteni az akkut (mivel a töltésvezérlőn sajnos nincs feszültség szabályzásra lehetőség). Egy hátránya van csak: a modulon van némi plusz veszteség. Viszont így nem teszi tönkre az akkut a rendszer...


Én speciel nagyon óvatosan kezdtem:

13V -ra állítottam először és szép lassan (napok alatt) emeltem addig, míg el nem értem azt a határt, ahol már pezsegni kezdett az akku. Ez után rögtön kicsit lejjebb csavartam a feszültséget. Most napok óta megy így és nem pezseg az akku. Az az akku, amit én jelenleg használok 13.52V -ig töltődik pezsgés nélkül (valószínűleg már messze nem tökéletes). Bár gondolom ez akku típusonként eltérő érték...


Javaslom hogy hasonlóan az akkura írt max töltőárammal és szándékosan túl alacsony feszültséggel kezd, majd lassan emeld a feszültséget, ha pezsegni kezd, akkor pedig rögtön csavard leljebb a feszültséget (és akár néhány órára le is kapcsolhatod a napelemet, hogy kicsit "pihenjen" az akku, illetve valamilyen fogyasztóval óvatosan kicsit merítsd lejjebb az akkut, mielőtt újra rákapcsolod a napelemet).

2021. márc. 24. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
100Ah-s akkunál 10A a max amivel szabad tölteni. a töltésvezérlő írja az ampert amit beletölt az aksiba, és az általában 2A alatt van. 170W-os a napelem. Reggel 14,2v-tal tölti az aksit, és pár óra mulva leveszi 13,7v-ra, amikor már csa néha hallok egy kis pezsgést az aksiból nagyon halkan.
2021. márc. 25. 10:45
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Akku típustól (és állapottól) függően a stand-by töltési feszültség lehet kisebb is, mint 13.7V


Az általam jelenleg használt akku például 13.65V -os folyamatos töltőfesz mellett már "rotyog"...


Épp emiatt kellett még lejjebb vennem a csúcs feszültség értéket, hogy az akku ne forrjon el. Amit az általam használt akku kibír rotyogás nélkül, az 13.6V viszont a biztonság kedvéért még ennél is picivel kisebbre szabályoztam a töltő feszültséget, konkrétan 13.52V -ra (ami csak 0.02V -al magasabb, mint a stand-by töltő fesz minimum értéke az általam használt akku típus esetében).


A gond a Te esetedben valószínűleg az, hogy először ciklikus feszültség szintig tölt a töltés vezérlő (ez a 14.2V -os érték) és csak később (valószínűleg az akku képességeihez képest túl későn) vált a töltés vezérlő stand-by töltési feszültségre (ami 13.5V - 13.8V általában). Az én esetemben is pont ez a gond áll fenn, mivel nagyon kis kapacitású akkum van, a töltés vezérlő pedig ettől jóval nagyobb kapacitású akkuhoz van tervezve. Ezt a jelenséget küszöböltem ki úgy, hogy egy step-down modult raktam a vezérlő és a napelem közé, amivel az akkura eső feszt leszabályoztam a stand-by töltő fesz alsó határához közeli értékre. Ezzel huzamosabb töltési idő alatt ugyanúgy tele töltődik az akku, de nem károsodik. (Illetve az én esetemben nem károsodik tovább, mivel már nem százas az akku attól a pillanattól, hogy használatba vettem.) Mivel viszonylag ritkán használom az akkut, az én esetemben a ciklikus töltés szóba sem jöhet. És ha nálad is forr az akku, akkor a ciklikus töltést neked is mellőzni kellene. Épp az ilyen esetek miatt hiányolom az olcsóbb töltés vezérlők esetén a feszültség szabályzás lehetőségét... (Drágára nekem nincs pénzem, illetve ez nálam amolyan hobbi barkácsolás csak. Ha komoly projekt lenne, nem ilyen olcsó megoldásokkal szórakoznék...)

2021. márc. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Én sajnos ezt a 14,2v-os értéket nme tudom lejjebb venni, nincs rá lehetőség.

Ilyen a töltésvezérlő: [link]

2021. márc. 26. 09:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!